• Rodinný

V tom domě straší! (2006)

Nadprůměrný animák, který mě rozhodně velmi zaujal. Na začátku musím konstatovat, že jsem ještě nikdy neviděl animovaný komediální horor. Být tohle hraný film, tak se na to nepodívám, protože horory záměrně nevyhledávám, nerad se u televize bojím, asi je to tím, že mám poněkud křehčí psychiku, nebo na mě zanechalo stopy sledování hororů v dětském věku s mým starším bratrancem proti mé vůli. Ale o to tady teď nejde. V animované podobě se to jeví jako neškodný horor, u kterého vím dopředu, že se nebudu bát, už jen díky tomu, že je to kreslené. A musím říci, že po dějové stránce je to dobře vyvedený film, který má velmi zajímavý příběh s překvapivým rozuzlením. A i ti tři malí parchantíci byli docela roztomilí, to se musí uznat. A samozřejmě i další vedlejší postavy (obzvláště policajti nebo také Elizabeth se svým klukem, který se jmenuje Kostra) byly velice zajímavé a docela vtipné. Tenhle animák prostě potěší a dokáže zaujmout, a o to tu jde. Já sám za sebe musím konstatovat, že jsem dopředu pointu filmu neodhadl a že jsem nedokázal dopředu uhádnout, jak to všechno skončí. A pak musím pochválit i animaci, která se mi docela líbila. Prostě se jedná o příjemnou a pohodovou nadprůměrnou záležitost, která mě dokázala dost zaujmout. Takže jinými slovy se jedná o příjemné překvapení. Je to z mé strany za čtyři hvězdičky.

Jack Bull (1999) (TV film)

Můj nejoblíbenější herec v jednom z mých nejméně oblíbených žánrů? Tato kombinace mě opravdu dost překvapila, protože westerny bytostně nesnáším a nevyhledávám je, v životě jsem viděl snad maximálně dva westerny, více ne. A dnes kouknu do programu, a vidím v programu western s názvem Jack Bull. Jak tohle může dopadnout? Takto jsem se sám sebe ptal. Normálně bych hledal v programu dál, jestli neběží něco zajímavějšího. Jenže jméno John Cusack mě úplně praštilo do očí. Jsem cohoten se podívat na jakýkoliv film jakéhokoliv žánru, jen když tam hraje on. A tak jsem překonal, překonal jsem averzi vůči westernům a zapnul jsem příslušnou stanici. A dobře jsem udělal. Tenhle film je totiž naprosto úžasný. Dějově to nemá chybu, po celou dobu se jedná o docela napínavou záležitost, která rozhodně stojí za podívání. A John Cusack v hlavní roli je více než excelentní. Skoro bych uvěřil, že sleduji normálního prodejce koní, Cusackův výraz v obličeji, který umí jen on, to k jeho roli perfektně sedělo. A John Cusack jako mstivý člověk, to byla póza, kterou jsem u něj viděl poprvé, ale naprosto mě ve své této roli uhranul. Znovu jsem se přesvědčil, proč patří mezi mé nejoblíbenější herce. A filmu samozřejmě dodává na zajímavosti i John Goodman v roli snad nejkladnější postavy celého filmu, v roli ctihodného soudce, který nemůže v soudním případu rozhodnout tak, jak by on sám chtěl. A ještě něco mě na tomto filmu zaujalo. A to sice sdělení hned na začátku filmu, že tento snímek je natočen podle skutečné události. Pokud je tomu opravdu tak, jakože věřím, že by tvůrci nelhali, tak je potom celý příběh o dost smutnější a dostává zcela jiné obrysy. Každopádně pro mě byl tenhle film velice zajímavým zážitkem a nemohu jinak, než udělit maximální hodnocení. A jen taková poznámka. Pokud nejste fanoušci Johna Cusacka, tak si minimálně jednu hvězdičku odpočtěte. Já zde hodnotím totiž kromě příběhu i to, že jsem odhalil nový rozměr a nové herecké výrazy Johna Cusacka, které jsem dosud neznal.

Minoes (2001)

Velice příjemné překvapení z Nizozemska, které mě oproti všem předpokladům dokázalo na celých 80 minut zaujmout. Původně jsem nepředpokládal, že bych se na tento film díval. Začínal totiž až pozdě v noci a měl končil kolem půl páté ráno. Já jsem před tímto filmem sledoval na té samé stanici jiný film, a tak jsem tam nechal tu stanici zapnutou a šel jsem se napít s tím, že pak tu televizi vypnu a půjdu spát. Ale napřed jsem uviděl kousek tohoto filmu, tak jsem si na chvilku sednul, a nakonec jsem vydržel až do konce. Musím říci, že tento film utekl velice rychle, byl to velmi svižný film, dost dobře koukatelný a s velice originálním dějem a navíc s velkým množstvým roztomilých koček a koťátek, což jsem ocenil, protože zvířátka mám rád. Když si odmyslím nereálnost scénáře (těžko si lze představit, že by se nějaká kočka napila nějaké chemikálie a stala se z ní dívka) a jsem ochoten vypustit přemýšlení, tak je to pohodový rodinný film, který nabízí solidní zábavu a který má opravdu perfektní nápad, má i docela napínavé scény a hlavně je snadno srozumitelný. Hned po skončení filmu jsem dokonce uvažoval o maximálním hodnocení. Ale vyspal jsem se na to a musím přiznat, že maximální hodnocení by bylo přece jen asi trochu nadhodnocené. I když film má všechny parametry, které v mých očích znamenají udělení pěti hvězdiček, přesto je tam jedna věc, která mi nedovolí to maximum udělit. A tímto faktorem je celý konec filmu. Nebudu říkat, jak film dopadne (nechci spoilerovat), ale čekal jsem trochu jiný konec, možná jen trochu naznačím, že jsem čekal, že jak film začal, tak také skončí. Bohužel se tak nestalo, a tím pádem jsem přece jen trochu zklamaný byl. Ale nakonec jsou to solidní čtyři hvězdičky, protože takhle zajímavý film bez hluchých míst s velice zajímavým dějem se vidí málokdy.

Soukromá škola (1983)

Pohodová teenagerovská komedie, která na rozdíl od současných komedií pro mladé nepotřebuje k zaujetí diváka různé výkaly, pohlavní tekutiny a jiné pomůcky, kvůli kterým mladí lidé tyto filmy vyhledávají. Tato komedie by se dala označit za komedii vtipnou, za komedii zajímavou, za komedii velice nadprůměrnou a za komedii inteligentní. Je sice pravda, že odhalených dívek je zde dost velké množství, ale není to jen proto, aby v té komedii nějaké nahé holky byly, ale úžasně tyto scény zapadají do scénáře, takže to všechno vypadá velice přirozeně. Jinak film sází na velice zajímavý děj, který rozhodně dokáže zaujmout a má hlavu i patu. Jsou zde také některé naprosto excelentní vtípky a scénky, vlastně těch naprosto excelentních scének je zde naprostá většina. Ať už to jsou kluci převlečení za holky, kteří si jdou užít na dívčí internát, či sex ředitelky školy s řidičem jednoho z rodičů, který je díky mikrofonu slyšet do širokého okolí. To jen na ukázku, co vás může v této komedii z 80. let čekat. Takže opravdu jsem se bavil a nechutnosti jsem nijak výrazně nepostrádal. Škoda jen, že takovéto inteligentní a vtipné komedie se dnes téměř netočí. Těžko říci, jestli by tohle zaujalo diváky, kteří čekají něco ve stylu Prciček. Ale mně se to prostě a jednoduše líbilo a film považuji rozhodně za nadprůměrný, takže uděluji čtyři hvězdičky.

Jste zralí na lásku ? (2006)

Průměrná komedie o nelehkém seznamování třech lidí, kteří jsou už delší dobu sami a kteří chtějí na vlastní kůži vyzkoušet v praxi rady z knihy "Jste zralí na lásku?". Autoři této knihy slíbí, že třem vybraným adeptům dokáží za 72 hodin najít ideální lásku. Všichni tři za to pochopitelně dobře zaplatili, ale pravou lásku ne a ne najít. Zato pravá láska si je dokáže najít sama, aniž by se nějak extrémně snažili. Dějově velice snadno pochopitelná komedie nabízí kromě trošky vtipu i ukázku, co jsou lidé ochotni podstoupit. V případě těch tří adeptů ukazuje, co jsou ochotni podstoupit kvůli hledání lásky, v případě autorů onoho knižního bestselleru ukazuje, co jsou oni ochotni podstoupit kvůli marketingu a reklamní kampani. Komedie je velice svižná a docela rychle mi utekla, aniž bych se nějak výrazněji nudil. Téma bylo více než atraktivní a herci velmi sympatičtí. Navíc zde nechyběl ani nějaký ten pejsek. Prostě takhle nějak si představuji komedii, u které se nebudu nudit a která dokáže být zajímavá tématem i hereckým složením. Takže rozhodně se jedná o sympatickýá počin z Velké Británie, který je velmi dobře koukatelný a který může a dokáže zaujmout, tedy alespoň já jsem tímto filmem zaujatý byl. A samozřejmě se musím zmínit i o délce filmu, která je ideální a pro tuto komedii tak akorát. Takže uděluji tři hvězdičky.

Zmatená duše (2007)

Hrozně rád bych řekl, že tohle je nedprůměrný film s vynikajícím Matthewem Perrym a s krásně popsaným charakterem člověka, který na tom není psychicky dobře. Ale přímo takhle to říct prostě a jednoduše nemůžu. Nemohu se až tak nadšeně přidat k uživatelům, kteří o tomto filmu mluví jako o nejlepší roli Matthewa Perryho. Takto to já rozhodně nevidím, za nejlepší roli a nejlepší film Perryho považuji film Triumf: Príbeh Rona Clarka, kterému jsem dal pět hvězdiček. Tohle je jen solidně udělaný mírně nadprůměrný film, který má i přes poměrně krátkou stopáž několik velice hluchých míst, u kterých jsem se docela nudil. Na druhou stranu zde Perry dokazuje, že herecký talent v sobě má a že dokáže zvládnout i dramatičtější herecké úlohy. Jinak ale nadšení z tohoto filmu nesdílím. Je pravda, že dějově je to velice zajímavý film s hlavní postavou, která trpí psychickou poruchou. Občas je to i vtipné. Ale občas to nudí. Neříkám, že by k nadprůměrnému hodnocení chybělo mnoho. Naopak, chvíli jsem i o čtyřech hvězdičkách uvažoval. Ale pro tři hvězdičky rozhodlo právě těch několik nudných scén. Perry si ale zaslouží za tuto roli pochvalu, to bezpochyby. Ale nemohu opravdu dát více než tři hvězdičky.

Pomoc, děti se vracejí! (2006) (TV film)

Průměrná francouzská odreagovávačka na víkendové odpoledne. Film ukazuje, jak to dopadne, když rodiče nenaučí své děti samostatnosti a ony se při prvních problémech vrací zpět domů. V tomto případě už děti (až na nejmladší dceru, která má před sebou maturitu) vyletěly z hnízda, a tak si jejich rodiče konečně mohli naplánovat vytouženou cestu do Indie. Jenže děti se začnou vracet domů. Dcera odešla od manžela i se svými dvěma dětmi, vrací se i syn, který poskytl svůj byt africkým přistěhovalcům, a vrací se i další syn, který nemůže zavadit o práci. A je jasné, že rodiče už asi na svou vytouženou dovolenou neodjedou. Komedie je to místy i docela vtipná a rozhodně velmi zajímavá. I když musím říci, že stejně jako jsem natěšený na filmy ze severní Evropy, tak jsem velice nedůvěřivý k filmům z Francie. Nevím, proč tomu tak je, ale jakmile vidím, že nějaký film je z Francie, tak mám pocit, že nebude kvalitní. To už je prostě takový předsudek, který mám v sobě zakořeněný. Ale i přesto jsem se u filmu docela pobavil. Děj docela ujde, herci taktéž, a celé to je taková průměrná záležitost, která může ve chvílích nudy nebo odpočinku zaujmout. Ale znám rozhodně i lepší komedie. Každopádně koukatelné to bylo a uděluji tedy tři hvězdičky.

Iowa (2005)

Další film, díky kterému se utvrzuji v tom, proč nechci a nesmím brát drogy. Tento nezávislý snímek ze Spojených států je věnován fenoménu braní drog ve státě Iowa. A musím říci, že je zpracován velmi hodnověrně a scény s rozostřenou kamerou a scény, kdy kamera sleduje a vnímá svět stejně jako zdrogovaná postava, ty jsou velice zajímavé a rozhodně velmi reálné. Hlavním hrdinou je Esper, který má dostat peníze z pojistky po mrtvém otci. Jenže se na to nechce spoléhat, a tak začne se svou dívkou a ještě se dvěma dalšími lidmi vyrábět po domácku metamfetamin. Dějově velice prosté, ale rozhodně ne nudné. Naopak. Film má velice mnoho silných scén, které velmi věrohodně musí zapůsobit na každého diváka. Film ukazuje, kam až může výroba a braní metamfetaminu zajít a jaké to může mít následky. A tak nepřekvapí, že ve filmu jsme i svědky několika úmrtí. Nakolik film odráží realitu neumím odhadnout, protože drogy jsem nikdy nebral a v takovémto prostředí jsem se nikdy nepohyboval. Ale jako film to působí dost dobře. Silný děj, vyhrocené scény, násilí, trocha sexu, pohled zdrogovaného člověka na svět, to všechno tento film nabízí a to všechno sem perfektně zapadá. Snímku dodávají na kvalitě také uvěřitelné herecké výkony všech představitelů. Můj celkový názor na tento snímek je tedy více než dobrý. Přesto si ho nedovoluji srovnat s kultovním Requiemem za sen, neboť tyto filmy jsou od sebe dosti odlišné. Tohle je prostě solidní drama, kterému dávám čtyři hvězdičky.

Škvára (2007)

Svět obchodů a byznysu mě nikdy příliš nebral. Ekonomické články v denním tisku automaticky přeskakuji a ke světu financí a byznysu mám opravdu velmi daleko. A toto téma mě nebaví ani ve filmu. I když tohle byla docela stravitelná komedie, přesto nijak výrazněji nenadchla. Celé je to vlastně o dvou kamarádech, kteří spolu s dalšími třemi společníky vlastní firmu, která nevydělává. Ale mají patent na tzv. světelné tyčinky, které by mohly způsobit revoluci v zemědělském průmyslu. A jedna velká firma zatouží po zakoupení této licence. Jenže nic není tak, jak se zdá, a hlavní hrdinové jsou příliš naivní a nejsou evidentně stvořeni pro svět byznysu. Tolik tedy ve zkratce popis děje. Chvílemi se jedná o nudný film, ale chvílemi je to zase zajímavá a docela i vtipná záležitost. Film v mých očích právě dost zabíjí to téma byznysu, taková témata rozhodně ve filmech nevyhledávám. Ale když už jsem to viděl, tak musím konstatovat, že to vidím jako průměrný film, který někoho možná zaujme více, jiného méně. Co zde stojí za zmínku, to je snad jen účast Treata Williamse (hrál dr. Browna v seriálu Everwood) v jedné z vedlejších rolí. Jinak jsem tedy nebyl nijak výrazně zklamán, ale ani nadšen. Je to prostě průměr, takže dávám tři hvězdičky.

Ideální partie (2007)

Velice příjemné překvapení z Belgie. Tohle je naprosto pohodový, ale zároveň tak trochu lyrický příběh, který má velmi silné téma. Je o nástrahách stáří, které jednou dopadne i na nás. O vyrovnávání se s odchodem do důchodu, kdy člověk už kolem sebe nemá téměř nikoho a zatouží po lásce. A to je přesně případ Leopolda. Právě odešel do důchodu, už je nějakou dobu vdovec, se synem se příliš často nevídá, a jeho dlouholetá hospodyně se navíc vrací do rodného Rumunska. A Leopoldovi tak zbývá jen jeho kamarád. A tak není divu, že Leopold zatouží po někom, koho by mohl mít rád. Rozhodne se to řešit přes internetovou seznamku a nabídek má opravdu hodně. Ale jeho srdce zahoří pro někoho úplně jiného, pro mladou 25tiletou Rumunku Alinu, vnučku své dlouholeté hospodyně, která přijela z Rumunska jako náhrada za svou babičku. A zbytek si zkuste domyslet nebo se na film podívat. Příběh je velmi dobře uchopen a na kvalitě mu ještě dodávají belgické scenérie. Problematika stárnutí je zde vylíčena velice citlivě a na kvalitě snímku mají svůj nezaměnitelní podíl i velmi dobře hrající herci. Dějově se jedná o velice atraktivní a dobře zpracovaný příběh, jehož konec je sice možná tak trochu předvídatelný, nebo spíše očekávaný, ale divák si přeje konec přesně opačný. Teď samozřejmě mluvím ze svého pohledu. Prostě tohle je nadprůměrná kvalitní filmová záležitost, která určitě stojí za skouknutí. Dávám čtyři hvězdičky.