• Rodinný

Tabu (1994) (pořad)

Když tenhle pořad začínal, tak mi bylo 7 let. Někdo by možná předpokládal, že jsem tehdy chodil spát po Večerníčku, ale rodiče byli velmi benevolentní a v pátek večer jsem se mohl dívat na televizi, dokud jsem nepadl únavou. Za jediné mínus považuji, že jsem tehdy nebyl v mém dětském věku schopen porozumět vážnosti probíraných témat. Z mého dětství si pamatuji jen znělku s velice tajemnou a temnou hudbou a potom očekávání, zda zpovídaná osoba vyleze z budky a odtajní svou tvář. Já jsem si vždy přál, aby tomu tak bylo, kvůli tomu jsem na to vydržel v pátek večer koukat. A teď se mi mé páteční večery z dětství připomněly díky reprízování celého pořadu Tabu. Televize Nova nám v současnosti (rok 2008) nabízí každý pátek pozdě po půlnoci (většinou mezi druhou a třetí hodinou ráno) reprízu pořadu od raných začátků z roku 1994 až do ukončení vysílání pořadu v roce 2000. Nyní, v době, kdy píšu tento komentář, je reprízování ve fázi, že jsou nabízeny díly z roku 1995. A každá ta výpověď, každý ten díl mě dokáže velmi emociálně zasáhnout. Ať je to výpověď dětského homosexuálního prostituta, ať je to výpověď muže nakaženého virem HIV díky transfúzi krve, ať je to výpověď muže s pokročilým stádiem rakoviny, nebo ať je to výpověď ženy trpící lupénkou, všechny tyto výpovědi jsou skutečně velice silné a v tehdejší době se jednalo opravdu o zlom, že tito lidé mohli vystoupit v televizi a o svém problému pohovořit. A i když v současnosti tato témata v Česku přestávají býti tabu, síla tehdejších výpovědí je stále velmi silná. Navíc tento formát tehdy nikde jinde na světě neexistoval a televize Nova tím pádem přišla s jedním z mála, ne-li jediným původním formátem vzniklým v Česku, jehož licence kupovaly televizní stanice z ostatních států, a co jsem se dočetl v jednom rozhovoru s Romanem Šmuclerem, tak dokonce skandinávské televize koupily pár nejsilnějších dílů tak, jak se odvysílali u nás, a pouze to nadabovaly. Myslím si, že na tento pořad bychom měli být hrdí, protože má velikou informační a výpovědní hodnotu a je to původní formát z České republiky, což už se patrně nikdy jindy u nás nic podobného, nic původního vymyslet nepodaří. Pro mne jednoznačně za pět hvězdiček a díky TV Nova za reprízu.

Amazonky (2004)

Velice příjemné překvapení mi připravila tato krimikomedie z Nizozemska. Tři ženy, z toho dvě svobodné matky a jedna provdaná za Egypťana, mají nedostatek peněz, a tak se nechají inspirovat pořadem v televizi pátrajícím po zločincích (jedná se o podobný pořad, jakým je v Česku pořad "Na stopě") a rozhodnou se vyloupit banku. Ještě před tím se k nim přidá učitelka ve středních letech, která žije sama se svým psem a je znuděná. Loupež se jim vydaří, ale peníze jsou za chvilku pryč a ženy chtějí další peníze. Film je pojat velice svižně, po celou dobu téměř vůbec nenudí a skvěle se na něj kouká. Tenhle film prostě má po dějové stránce co nabídnout a myslím si, že výsledek skoro ani nemohl být lepší. Před zhlédnutím tohoto filmu jsem si ani nečetl popis děje s tím, že se nechám překvapit, znal jsem jen název filmu, jeho žánr, název země, kde byl vyroben, a rok výroby. A to bylo vše. A očekával jsem od něj, že mě dokáže pobavit a zaujmout. A tato očekávání byla splněna na maximum. Prostě pohodový, zajímavý a vtipný příběh z prostředí loupících žen. Nizozemci mi už podruhé v krátké době dokázali, že o zajímavé filmy u nich není nouze a že se dá v jejich filmové tvorbě najít leccos zajímavého. Každopádně já jsem s tímto filmem spokojen a je to za čtyři hvězdičky.

Ratatouille (2007)

Úchvatný animák, který jednoduše nemá chybu. Dost možná jeden z nejlepších animovaných filmů všech dob. Upřímně už jsem nečekal, že by mě Pixar mohl něčím zaujmout, protože Úžasňákovi mi přišli jako jeden z nejméně povedených animáků, které jsem kdy viděl, a tak jsem byl docela skeptický i k tomuto filmu. Ale ten film mne přesvědčil o tom, že stojí za to. Úžasný příběh z neobvyklého prostředí krys skloubený s prostředím luxusní pařížské restaurace. To vše ale k sobě velmi bezchybně pasuje a vytváří z toho možná neuvěřitelný příběh, ale příběh, který je krásně koukatelný a který dokáže pobavit i dojmout. A konec je více než příjemný a optimistický. Co se týče animace, tak tam skutečně nemám co vytknout, přesně tento druh animace mi velmi sedí a velmi dobře na mě působí. Co se týče českého dabingu, tak tam také nemám výhrady, v rámci možností velmi dobře nadabováno, obzvláště Karel Heřmánek v roli Remiho otce a Michal Novotný v roli Remiho bratra byli vybráni více než dobře. Ale i kdyby byl dabing špatný, tak na mém hodnocení se to nepromítne, protože hodnotím pouze film, a ten u mě obstál na výbornou, takže s klidným svědomím uděluji maximální hodnocení.

Dobrou noc, mami (1986)

Solidní konverzační drama dvou žen, které si po celou dobu udržuje vysoké tempo. Toto je příběh pro dvě postavy, s výjimkou začátku, kdy matka hlavní hrdinky pozdraví svá vnoučata, se dalších postav nedočkáme a je to skutečně jen film o dvou postavách, a tak jistě každému dojde, že se musí jednat o film konverzační. Ale konverzace mezi matkou a dcerou je zde skutečně velmi silná a dost zajímavá. I když musím říci, že mně konverzační filmy moc nesedí a i u tohoto filmu jsem se místy přistihl, že myslím na něco jiného, takže hluché scény tam rozhodně byly. Ale většina filmu je opravdu zajímavá a vyhrocený dialog střídá klidný dialog, a jedna zajímavá informace střídá druhou. A po velice zajímavé diskuzi mezi matkou a dcerou následuje samozřejmě gradující závěr. Musím ale říci, že na základě zdejších hodnocení a komentářů jsem očekával, že nebudu moci od filmu odtrhnout oči a že mě ten film dostane. Ale jak už jsem naznačil, bohužel hluché scény zde jsou a já jsem se znovu přesvědčil, že konverzační filmy nejsou má parketa. Ale i přesto mi tento film připravil velice silný zážitek. Takže nakonec jsou z toho velmi kvalitní čtyři hvězdičky.

Sebastian (1995)

Nepopírám, že podle popisu děje byla má očekávání od tohoto filmu veliká. A nakonec je z toho mírné zklamání. Nevím, čím si to zklamání vysvětlit. Jistě, děj nebyl kdovíjak zajímavý, originální či objevný, ale dalo se na to koukat a nepřišlo mi to zase po dějové stránce nějak extrémně špatné. Naopak některé pasáže z coming-outu hlavního hrdiny byly velice zajímavé a například scéna koupání ve vaně jedna z nejpovedenějších v celém filmu. Ale v čem mě tedy ten film zklamal? Chvilku jsem nad tím přemýšlel a dobral jsem se závěru, že tím, co způsobilo mé zklamání, je výběr herců do hlavních rolí. Mně se ti dva hoši v hlavních rolích vzhledově absolutně nelíbili. Rozhodně bych si do těchto rolí představoval někoho jiného, než dvě "máničky". Dlouhé vlasy hlavních hrdinů mi tam zkrátka velmi vadily, aniž bych dokázal říci, proč vlastně. Asi snad proto, že chvílemi jsem měl pocit, že místo dvou kluků sleduji dvě holky, a film tím ztrácel na efektivitě a důvěryhodnosti. Casting zkrátka nebyl nejpodařenější a k těm dvěma hercům jsem prostě nezískal sympatie, které jsou nutné pro vcítění diváka do pocitů hlavní postavy. Takže za zazdění mých očekávání vlastně může casting. A ten casting zabíjí právě onen dobrý příběh, který by s trochu mně sympatičtějšími herci mohl být klidně i za pět hvězdiček. Ale to by tam museli být opravdu sympatičtější herci. Takhle je to jen za tři hvězdičky, ale i tak mi to přijde jako docela dobré hodnocení.

Agent Cody Banks (2003)

Tak tohle se mi hodně líbilo. Film jsem chtěl už docela dlouho vidět, a teď, když se konečně naskytla možnost, tak jsem nezaváhal. A na tuhle záležitost se dá pohlížet dvojím způsobem a hodnotit dvojím metrem. Buď to berete velmi vážně a film vám připadá jako nelogická kravina pro děti. Takoví kritici na tomto filmu mohou najít mnoho důvodů, proč ho potopit. A nebo se dá tenhle film brát tak, že prostě upustíte od hledání chyb a nelogičností, vypnete mozek a přistoupíte na tuto hru tvůrců a budete se příjemně bavit. A protože já nejsem na ČSFD registrovaný proto, abych hodnotil kritickým pohledem, ale mým soukromým pohledem diváka, tak jsem na film nazíral z toho druhého pohledu. A příjemně jsem se bavil. Tenhle film je sám o sobě velmi zajímavý, má zajímavý děj, a ač špionážní filmy nevyhledávám (např. jsem neviděl ani jeden film s Jamesem Bondem, protože tenhle typ filmů mi nic neříká a neskutečně bych se u toho nudil), tak tenhle se mi enormně líbil. Mé nadšení je asi stejné jako u filmu Škola superhrdinů, kde jsem dal maximální hodnocení. Tady to sice na maximální hodnocení nevidím, ale film vnímám jako nadprůměrnou záležitost, kterou stojí za to vidět. Frankie Muniz v hlavní roli exceluje a po seriálu Malcolm v nesnázích, kde si střihl hlavní roli, opět ukazuje, že je v něm určitý potenciál. Prostě já byl spokojený a od filmu jsem dostal přesně to, co jsem očekával, takže je to za čtyři hvězdičky.

Už jsme doma? (2007)

Tak u tohoto filmu asi pan scénárista nevěděl, kde vzít inspiraci, tak si hlavní zápletku vypůjčil z o 20 let staršího filmu s Tomem Hanksem Dům za všechny peníze. Ale nutno dodat, že to tomu původnímu filmu nesahá ani po kotníky. Zatímco tam všechno fungovalo tak nějak přirozeně a byla to sranda, v tomto filmu to je jedna velká křeč a všechno tam vypadá velmi nuceně a až neuvěřitelně trapně. Prostě autor scénáře potřeboval něčím zaplácnout děj, tak zvolil rozpadající se dům, do kterého se nastěhovali noví nájemníci, aniž by tušili, v jakém je dům ve skutečnosti stavu. Ale jak už jsem naznačil, tohle vůbec nepůsobí přirozeně. Celý film je vůbec takový křečovitý, bez špetky inovace a nějakého dobrého nápadu. Ani žádné vtipné hlášky jsem tu neobjevil, a postava "všeumětela" Chucka mi už po několika minutách lezla na nervy. Zkrátka tohle je film, který ani já, kterému se téměř všechny komedie líbí a dokáže na nich najít nějaká pozitiva, nemohu označit za aspoň trochu povedený. Tohle je prostě z půlky vykrádačka a z půlky trapný film, který neumí být ani průměrný. Ale přece jen jsem to dokoukal do konce a ani jednou jsem neměl nutkání to přepnout nebo vypnout, takže to asi zase tak špatné nebylo. Proto nakonec dávám docela příznivé hodnocení v podobě dvou hvězdiček, ale bylo to velmi těsné a k jedné hvězdičce nebylo daleko.

Romero a Julie (2008) (TV film)

Rozhodně příjemné překvapení z Francie, které dokáže zaujmout a které přináší do krimi žánru zase něco nového. Nebo už jste snad v nějaké krimikomedii viděli, že by hlavním hrdinou byl policista, který zároveň v utajení píše milostné romány pod dívčím pseudonymem? Jistě, je to nápad, který se zpočátku může zdát šílený, ale kupodivu to dost dobře funguje a z této dvojakosti hlavní postavy pramení i velmi vtipné situace. A když pak má na tohoto policistu dohlížet agentka Juliette, tak se film stává ještě zajímavějším. Tohle se teda Francouzům dost povedlo. Ten příběh je vyprávěn s úžasnou lehkostí a neuvěřitelně rychle uplyne, tedy alespoň mně to utíkalo hrozně rychle. A pochvala patří tvůrcům i za vedlejší postavu otce hlavního hrdiny, který se sice ve filmu objeví jen ve dvou krátkých scénkách, ale v obou dokonale rozesměje a pobaví. Rozhodně se jedná o suprovou vedlejší postavu. Prostě, když to mám tak nějak sesumírovat, tak mi z toho vychází film tématicky i filmařsky dost podobný francouzskému kultovnímu filmu Taxi. Je to stejně ulítlé, v hlavní roli je také policista, zkrátka obě jsou to krimikomedie a troufám si tvrdit, že tento film za filmem Taxi o mnoho nezaostává. Takto povedený film si samozřejmě zaslouží i nadprůměrné hodnocení, takže dávám čtyři hvězdičky.

Říkej mi strýčku (2005)

Pořád ve svých komentářích volám po originalitě a zajímavých nápadech. A tenhle příběh je velmi originální a neotřelý, takže bych byl pokrytec, kdybych to neocenil nebo kdyby mi najednou na tomto filmu vadilo něco jiného, když neustále volám po inovacích ve filmech a strhávám za to hvězdičky. Tady je té originality velice mnoho a vlastně celý příběh je jeden velký originál. Toto komediální drama mi přesně sedlo do noty a dokázalo mne velice zaujmout. Celé je to vlastně o jednom mladém homosexuálovi Paulovi, který si po práci chodí rád hrát se svým malým kmotřencem. Jenže ten se i se svými rodiči stěhuje do Japonska a Paul najednou ztrácí možnost vydovádět se a přichází, dá se říci, o nejlepšího kamaráda. Je z toho smutný, má deprese, vyhodí ho z práce. A tak ho napadne, že si začne chodit hrát s cizími dětmi do parku. A jedna z matek pojme podezření, že je to pedofil. Prostě sympatické příjemné komediální drama, které nabízí úchvatný originální příběh. Jistě, bylo by lehké říci, že hlavní hrdina se chová tak, jak by se v reálném světě asi žádný člověk nechoval. Ale to nikdo nemůžeme vědět, když svět je tak zalidněný. Takže tenhle argument je velice snadno napadnutelný a ač se díky tomuto může zdát příběh naivní a nelogický, přesto tenhle argument nemůže obstát. A nesmím opomenout herecký výkon hlavního hrdiny, který byl velmi uvěřitelný a skutečně jsem neměl problém tomuto herci jeho roli "hračičky" uvěřit. Já tohle beru jako příjemné překvapení a jsem rád, že jsem nedal na zdejší průměrné hodnocení a na film se podíval. Protože v mém případě je to za čtyři hvězdičky.

Žena ve vodě (2006)

Velice příjemné překvapení. O tomto filmu jsem příliš chvály či superlativů neslyšel, takže logicky jsem byl připraven na všechno. Ale co jsem viděl, to mě velmi překvapilo a nesmírně zaujalo. Tohle je vlastně taková trochu temná pohádka s nadpřirozenými bytostmi, které dokážou pěkně vyděsit i mne jakožto dospělého diváka. Ale nutno dodat, že ač tohle možná nebyla nejlepší pohádka, že ač tento příběh nabízel několik nelogičností, přesto se jedná o solidní film, který z mého pohledu docela solidně obstál a který mne dokázal přikovat do křesla a napínat mě, co se bude asi dít dál. Shyamalan zkrátka žánr nadpřirozena v kombinaci s thrillerem a fantasy docela dobře ovládá, a toto je další jednoznačný důkaz. Proto nechápu, jak někdo může být z tohoto filmu zklamán. Jistě, Shyamalan už od začátku své režisérské kariéry dokazoval, že má na to napsat a vytvořit nadprůměrně kvalitní film, nedávno jsem totiž od něj viděl jeden z jeho prvních filmů s názvem Úplně vzhůru. A tenhle film mi ho tak trochu připomíná. Asi tím, že oba filmy jsou určeny tak trochu i pro dětské publikum. Každopádně pan režisér tímto filmem v mých očích rozhodně neklesá, naopak si u mne potvrdil status velice kvalitního režiséra, který umí natočit velice zajímavý film. Herecké výkony zde byly dokonalé, pohádkové bytosti zrovna tak. Celé je to prostě perfektně zvládnuté a chvíli jsem uvažoval i o maximálním hodnocení, ale už jsem viděl i silnější a zajímavější filmy, takže tohle je za čtyři hvězdičky.