• Rodinný

Pařba v Bangkoku (2011)

Bylo nebylo, jednoho krásného dne se čtveřice kamarádů, která kdysi nezapomenutelně zapařila v Las Vegas, vydala do Thajska na svatbu jednoho z těchto kamarádů. A ono se to stalo znovu! A tak se naše oblíbená trojice (v každé partě by měl být aspoň jeden slušňák, který ví, kdy má přestat, a v téhle partě je to Doug) Phil, Stu a Alan probouzí v Bangkoku, aniž by věděli, jak se tam dostali a co se minulou noc událo. A k tomu se jim povedlo ztratit bratra nevěsty, kterého musí najít, pokud se má svatba uskutečnit. Toto pokračování pokračuje v naprosto stejných kolejích jako první film, přičemž je to stejně atraktivní, stejně zábavné a stejně originální a milé jako první díl. A tvůrci navíc dokázali překvapit svou nápaditostí, vůbec by mě totiž nenapadlo, že bratr nevěsty bude nalezen tam, kde ho hlavní hrdinové našli, a stejným překvapením pak byla i opětovná účast Mikea Tysona. Celkově jsem si film užil a musím řict, že oproti prvního dílu neztratil vůbec nic ze svých kvalit a předností a já se jen těším, co nám hlavní hrdinové předvedou v dalším díle. Nemám nad čím váhat a uděluji nadprůměrné čtyři hvězdy.

V zámku a podzámčí (1981) (TV film)

"V zámku a podzámčí" pro mě byl dlouhou dobu jen název jedné z knih ze seznamu školní povinné četby. Dva týdny zpátky jsem náhodou zahlédl tento název v TV programu a rozhodl jsem se na tento zfilmovnaý příběh podívat. Výsledkem jsem byl ohromen, jedná se o úžasný a zajímavý, i když možná lehce naivní příběh o jednom sirotkovi, jedné nepříliš sťastné kněžně a jednom doktorovi žehrajícím na nespravedlnost světa. Když se osudy těchto tří lidí, kteří spolu zdánlivě nemají ani nemohou mít nic společného, spojí dohromady, vzejde z toho příběh, který dokáže zaujmout a který může i ty největší pesimisty přesvědčit o tom, že dobro nakonec může zvítězit. Filmu dominují naprosto přesvědčivé herecké výkony všech zúčastněných, což v kombinaci s bezchybnou režií a zajímavou předlohou dělá z tohoto příběhu film, který stojí za to vidět a u kterého se snad ani žádný divák nemůže nudit. Já jsem s výsledkem spokojen a nakonec jsem se rozhodl udělit čtyři hvězdičky.

Jak se vám líbí (2012) (divadelní záznam)

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově je naprosto unikátní divadelní prostor a Česká televize by měla představení zde uvedená natáčet častěji než jen jednou za 10 let (naposledy zde zaznamenala v roce 2002 představení Tři mušketýři). Já jako Jihočech jsem na toto přírodní jeviště patřičně hrdý a nejednou už jsem měl možnost zažít tamní atmosféru. Bohužel už jsem ale na otáčivém hledišti docela dlouho nebyl, a tak jsem uvítal možnost zhlédnout zprostředkovaně prostřednictvím televizní obrazovky Shakespearovu komedii "Jak se vám líbí". A jak jsem byl natěšený, tak se postupně má natěšenost proměňovala v mírné zklamání, za což ale nemohou ani herci, kteří byli výborní, ani televizní záznam, který se s atmosférou představení i s nazvučením popral se ctí, ale pouze děj hry samotné. Chápu, že Shakespeare je klasika a tématicky se tato hra do zahrady českokrumlovského zámku hodila, ale bohužel mi absolutně nesedl děj této hry, zkrátka mě to nebavilo a říkám narovinu, že kdyby se nejednalo o záznam z otáčivého hlediště, tak bych to zřejmě nedokoukal. Ke konci jsem se ale v ději a v postavách alespoň trochu zorientoval a má nespokojenost se zmírnila, nicméně musím konstatovat, že na otáčivém hledišti už jsem viděl lepší Shakespearovy komedie, než byla tato, například takový Sen noci svatojánské před otáčivým hledištěm v režii Jiřího Menzela, to je zážitek, na který vzpomínám ještě teď, i když to už takových 12 let bude, co jsem tam tuto hru viděl. Zkrátka z mého pohledu se nejednalo o záživné představení, a to bohužel ubírá na zážitku i na hodnocení, a tak nakonec uděluji průměrné tři hvězdy.

Zkus mě rozesmát (2011)

Co dělat když si hrajete na ženatého chlapa a vaše milenka chce poznat vaší manželku? Zkuste požádat o pomoc kolegyni z práce a uvidíte, co se z toho vyvine. Tohle byla skutečně jedna z těch lepších a příjemnějších romantických komedií, ze které sálala pohoda, optimismus a dobrá nálada, a která navíc dokázala také docela dobře pobavit. Svou nezpochybnitelnou zásluhu na tom má samozřejmě Adam Sandler, kterému prostě romantické komedie sedí a tento herec je v nich asi nejpřirozenější. Navíc mu zde dokázala zdatně sekundovat za všech okolností krásná a sympatická Jennifer Aniston, pro níž mám už hodně dlouho slabost. A když se v druhé polovině filmu přidala k ústřední dvojici ještě Nicole Kidman, tak mi nezbylo než hodnotit tuto komedii jako velmi povedenou. Tenhle film totiž naprosto perfektně dávkuje děj, humor, prostředí i herecké hvězdy, takže ve výsledku je to příjemná kombinace, která mi zachutnala. Zde nemám prakticky nad čím váhat, jedná se o nadprůměrnou romantickou komedii, a z toho důvodu uděluji zasloužené čtyři hvězdy.

Terri (2011)

Obézní teenager to nikdy nemá na základní škole lehké, ale záleží jen na něm, jak se adaptuje a jak se začlení do kolektivu. Mluvím z vlastní zkušenosti, také jsem po celou dobu studia na základce patřil mezi obézní děti, a tak je mi film svým tématem bližší, než by mi bylo milé, ale hlavní hrdina je zde naštěstí úplně jiný, než jsem byl kdysi já, takže jsem film mohl vnímat jen jako zajímavou psychologickou sondu do duše člověka, který se dobrovolně vymaňuje z kolektivu a který se tak, aniž by si to možná sám chtěl nebo dokázal přiznat, stává dobrovolným outsiderem. V určitých směrech hlavního hrdinu chápu, že se nechce příliš otevírat cizím lidem, i když jsou to spolužáci, a že je velmi obezřetný v navazování kontaktů se svými vrstevníky. A zde mluvím z vlastní zkušenosti, víte, ono když jste jiní než ostatní (v tomto případě obézní) a navíc v dětském věku, tak ta psychika tam pracuje takovými zvláštním způsobem, že jste mnohem více zranitelnější, takže logicky zvažujete, komu o sobě co řeknete a s kým navážete bližší vztahy, protože stačí jedno zrazení důvěry a vy se ocitnete totálně na dně. Nicméně já byl naštěstí v navazování kamarádství mnohem úspěšnější než hlavní hrdina, takže film jsem si užíval spíše jen jako obyčejný divák, který hlavního hrdinu chápe, ale mnohdy mu nerozumí. Film jako celek mě dokázal zaujmout, a i když jsem se chvílemi i trochu nudil, přesto si troufám označit film za zdařilý a uděluji nadprůměrné čtyři hvězdy.

Perfect Days - I ženy mají své dny (2011)

Být úspěšný a finančně i materiálně zajištěný nemusí ještě znamenat, že takový člověk je i šťastný. A o tom je právě tento film, který dává divákovi možnost nahlédnout do života čtyřicátnice, která má skoro všechno a ke spokojenosti jí chybí už jen vlastní potomek. Přiznám se, že české filmy, obzvláště takové, kde jsou v popředí ženské hrdinky a řeší se ženské problémy, nemám příliš v lásce a k těmto filmům přistupuji velmi obezřetně. Film Perfect Days má ale pro mě jakési zvláštní kouzlo, zkrátka mě dokázal ihned zaujmout a už po prvních minutách jsem tušil, že to pro mě rozhodně nebude ztracený čas. Ivana Chýlková svou roli zvládla perfektně, stejně tak jsem spokojen i s mým prvním setkáním s Ondřejem Sokolem (dosud jsem ho v žádné roli neviděl a Partičku nesleduji) a příjemně překvapil Vojta Kotek. Navíc ve filmu bylo i několik docela vtipných pasáží, které dokázaly pobavit a ve výsledku se tak z mého pohledu jedná o film, který stálo za to vidět a který příjemně překvapil. Z toho důvodu uděluji tedy nadprůměrné hodnocení v podobě čtyř hvězd, které si tento film bezesporu zaslouží.

Bastardi (2010)

Učitel versus žáci. To je bitva, která zřejmě nemůže mít v tomto filmu vítěze, respektive ať vyhraje jedna či druhá strana, tak to vždy bude za cenu velkých obětí a nečistého svědomí, s nímž bude muset vítězná strana bojovat. Film Bastardi je z mého pohledu film velmi zvláštní, okamžitě mě vtáhl do děje a já jen s napětím sledoval celý příběh, který skutečně neměl hluchá místa a u něhož jsem se ani chvilku nenudil. A kvalitami tohoto příběhu jsem byl příjemně překvapen o to víc, že jsem nikdy netoužil tenhle film nějak extra vidět a zhlédnul jsem ho vlastně jen díky tomu, že na žádné jiné TV stanici v tu dobu nic zajímavějšího nebylo k vidění. Tím pádem je patrné, že jsem od filmu ani neměl žádná přehnaná očekávání, ale o to více jsem si ho užil. Film mě přenesl do zvláštního světa problémových dětí, kteří v lepším případě nevěnují kantorovi ani tu sebemenší pozornost, v tom horším případě neváhají dokonce učitelovi fyzicky ublížit. Nevím, nakolik je základ filmu reálný a jestli se toto skutečně někde na školách děje, ale já jsem byl celým příběhem fascinován a zároveň šokován. Rozhodně se jednalo o zajímavý film, na který hned tak nezapomenu a který si dle mého názoru zaslouží nadprůměrné hodnocení, takže uděluji čtyři hvězdy.

Chlupatá odplata (2010)

Když se proti vám spikne příroda, máte dvě možnosti. Buď pokorně sklopit hlavu, zpytovat svědomí a potichoučku odkráčet, anebo se pustit do boje a nedat to té přírodě tak lacino. Jenže pokud se rozhodnete bojovat, můžete také skončit tak, že budete vypadat jako blázen a šílenec, který trpí halucinacemi a přeludy, což se přesně v tomto filmu stalo Brendanu Fraserovi, kterému už začalo z cílených a promyšlených útoků na jeho osobu skoro až harašit. Celý film vnímám jako super oddechovku pro malé i velké, zkrátka pro celou rodinu, jelikož u tohohle se opravdu musí bavit celá rodina a nelze se nesmát, protože pár opravdu vtipných scének zde k vidění bylo a mýval jako vedoucí zvířecí lesní armády byl prostě okouzlující a hodně vtipný. Ať si myslí kdo chce co chce, já jsem se u toho bavil a má očekávání tento film dokázal splnit, takže já jsem vlastně docela spokojený a nemám potřebu filmu cokoliv vytýkat. Ale i když se mi film líbil sebevíc, tak je mi jasné, že mezi ty opravdu geniální a nadprůměrné komedie rozhodně nepatří, a to je ten hlavní důvod, proč uděluji pouze průměrné hodnocení v podobě třech hvězd.

Svět Monkeyho Zetterlanda (1992)

Máte pocit, že váš život už nemůže být zvláštnější a že všichni kolem vás jsou až příliš nenormální a ujetí? I kdyby to byla pravda, tak to určitě nebude stačit na to, co prožívá hlavní hrdina tohoto filmu, který je obklopen opravdu velmi zvláštními lidmi a celý jeho život je jedna velká bizarnost. A stejně jako je zvláštní život hlavního hrdiny i postavy kolem něj, tak stejně tak je zvláštní i celý tenhle film, v němž se vlastně celou dobu nic neděje, prostě jen sledujeme, jak hlavní hrdina žije svůj život a co se kolem něj děje, ale to je tak vše. Chvílemi je to konverzační drama, chvílemi příběh ze života, a chvílemi prostě jen úlet, jinak se to nazvat nedá. Z celého filmu mám bohužel velmi rozporuplné pocity, dokonce se nebojím říci, že hranice mezi genialitou a trapností je zde velmi tenká a nejsem si jist, jestli nebyla tato hranice během filmu překročena. Každopádně mám za sebou díky tomuto filmu hodně nevšední filmový zážitek, na který určitě ještě nějakou chvíli budu vzpomínat, protože něco takhle zvláštního se opravdu jen tak nevidí. Nakonec jsem se rozhodl udělit průměrné tři hvězdičky, protože něco do sebe ten film přece jen měl a nebyl to úplně ztracený čas.

Trable v ráji (2009)

Jak zachránit nebo upevnit manželství, když se v něm dotyční zúčastnění propadají do rutiny a hrozí dokonce jeho rozpad? Každý to řeší jinak, tenhle film ale nabízí řešení vpravdě netradiční, a to sice výlet do tropického ráje, kde se dotyční věnují pouze a jen stmelování manželství pod vedením jakéhosi guru. Abych byl upřímný, tak jsem od tohoto filmu příliš nic moc nečekal, vlastně jsem od něj čekal pouze zábavu na sobotní večer, u které se budu moci odreagovat a alespoň zprostředkovaně se vypravit někam do teplého tropického ráje. A je fakt, že záběry z tohoto filmu byly asi to nejlepší, co film nabídl a co mě na něm zaujalo. Ale abych nekřivdil hercům, tak občas zde nějaká ta scénka i pobavila a celkově tento film dokázal má nepříliš náročná očekávání splnit, takže vlastně mě film ani nějak příliš vyloženě nezaujal, ale ani nezklamal, prostě trochu pobavil, trochu potěšil, a tak se ho tedy vůbec nebojím označit jako film průměrný, což obnáší hodnocení v podobě tří hvězdiček, které dle mého názoru nejlépe odráží kvality filmu a které tímto tomuto filmu uděluji.