• Pohádka

Volyň (2016)

Skvěle natočený film o nesmírné lidské tragédii, jaká se odehrávala za 2. světové války na Volyni, ale nejen tam a nejen za 2. světové války. Nutí k hlubokému a znepokojivému zamyšlení, kam až může vést vypjatý nacionalismus a jak snadno se dá rozdmýchat národnostní, etnická či nábožensky motivovaná nenávist a k páchání jakých neuvěřitelných zvěrstev může dovést jinak původně „slušné“ lidi. V době vzrůstajícího nacionalismu a politicky pěstované nenávisti k jiným národům a etnikům i v dnešní civilizované Evropě je film mrazivě aktuální – ukazuje, jak tenká může být hranice mezi dobrem a zlem a jak lehce se dá vyvolat davová psychóza vedoucí až k brutálně nelidským zločinům, kdy se běžní lidé stávají zavrženíhodnou krutou a zcela bezcitnou chátrou. Bylo mi předem jasné, že nebude snadné shlédnout takový film, ale nelze před něčím takovým ani zavírat oči. Ani ty nejbrutálnější scény, a že jimi v závěru snímek nešetří, však nejsou pojaty samoúčelně a podtrhují jeho sílu a naléhavost. V rychlých střizích se jen občas člověk ztrácí v reáliích – snímek mohl být trošku méně roztěkaný, i když to na druhou stranu podtrhuje chaotičnost tehdejší doby. Oceňuji také, že snímek není jednostranně zaměřený a vyhnul se tak lacině propagandistickému duchu, ke kterým podobné filmy jinak často sklouzávají – zlo a dobro zde není politicky černobílé.

Křižáček (2017)

Typicky artový film. Nejcennější je na něm kamera a výtvarná stránka, kdy řada záběrů je pečlivě prokomponována až do jakýchsi statických meditativních obrazů. Bohužel je ale tato výtvarná poetika až vyumělkovaná a občas i na hranici kýče. Ve filmu v podstatě vůbec nejde o příběh, což by nevadilo, kdyby víc okouzlil právě filmovou poetikou. Místo toho působí však až příliš nakašírovaně, jakoby se inspiroval v pašijových hrách, včetně amatérských hereckých výkonů. Přesvědčivý svým výrazem je pouze Roden, nikoliv však svými replikami - ty působí stejně strojeně jako u všech ostatních, pokud se tedy vůbec někdy nějaké objeví. Přesto film úplně nenudí a je se vcelku na co dívat, proto tři hvězdy.

Smyčka (2009) (TV film)

Smyčka mě mile překvapila po všech stránkách kvalitním zpracováním tématu, které uvěřitelně rozkrývá mechanismy nastupující totality (v daném případě komunistické) a její sofistikované metody manipulace jednotlivci, kteří se dostanou do soukolí jejích zájmů, ať už v jakékoliv pozici. Na příkladu hlavního hrdiny přesvědčivým způsobem ukazuje, jak se ze zřejmě původně vcelku čestného mladého muže, který slepě věří ideálům, stává do jisté míry proti své vlastní vůli nejdřív užitečný idiot zneužitý k prosazení mocenských zájmů jeho manipulátorů a nakonec pod existenčním tlakem i zbabělý kariérista a přisluhovač. Základem je výborný scénář Pavla Kohouta, který je nejen skvělý dramatik, ale také toho o dané době hodně ví z vlastní zkušenosti a prošel si i složitým osobním vývojem a hlubokou vnitřní sebereflexí. Nelze ho proto nezahlédnout i v zobrazení hlavního hrdiny – mladého a zapáleného komunistického básníka. Nevzniklo tak scholastické dílo ryze propagandistického charakteru, jak to zpravidla u ztvárnění stále ještě živé historie často bývá, ale výrazná sonda umožňující lepší pochopení, proč a jak se lámaly charaktery, což má i mnohem obecnější platnost než jen pro konkrétní historické období a konkrétní politický systém. Poněkud zidealizovaná a tím pádem i schematičtější, se mi zdála jen postava významného sociálního demokrata profesora Fišera (nepochybná analogie s osudem Bohumila Laušmana), ale to na kvalitě filmu i díky skvělému ztvárnění Viktorem Preissem příliš neubírá.

Instalatér z Tuchlovic (2016)

Film začíná jako typicky současný český pokus o komedii, co je jako obvykle vcelku o ničem, postupně se však z plytké zábavy stává spíš dramatem, snad i o něco méně plytkým. Určitým momentům se občas lze zasmát, tak jako se lze zasmát i jakýmkoliv jiným otřepaným vtipům třeba v hospodě, ale na umění, byť jen to současné české filmové s nízce nastavenou laťkou, je to i tak málo. Dokoukat se to dá, osudy poměrně povrchně a zjednodušeně ztvárněných postaviček, většinou outsiderů, by mohly být inspirované reálným životem, jsou ale podány pouze zkratkovitě a bez propracovanější psychologizace. Poněkud upachtěný film, který nezanechá stopu delší než jen pár minut po shlédnutí.

Krásno (2014) odpad!

Kdyby tento film opravdu naplnil to, o čem se píše v oficiálním textu distributora, mohl by ode mne získat mnohem vyšší hodnocení. Pokud tedy text distributora odráží původní záměr tvůrců, tak ten se podle mne nepodařilo téměř vůbec naplnit a vznikla jen jakási podivná slátanina, kdy divák až do poslední chvíle neví, zda se dívá na naprosto nevěrohodné a nepovedeně vystavěné drama či nedotaženou crazy černou komedii, plnou otřepaných klišé a vtípků za každou cenu. Slabý scénář ještě dorazilo poměrně toporné přehrávání většiny herců - jediný uvěřitelný herecký výkon (ovšem také v jediné uvěřitelně napsané roli) podala Jana Krausová, což ovšem na záchranu víc než rozpačitého vyznění celého filmu nemohlo stačit. Občas se sice objeví i situace, jimž se člověk může s chutí zasmát, jako například fatální omyl, kdy si na nátlak svého marnivého partnera převlékne Karel Roden starý plášť s velkými kapsami za slušivější nový, z něhož se mu však kvůli úzkým kapsám nepodaří v rozhodném okamžiku vytáhnout zbraň, a naopak se přitom sám postřelí, nicméně samotný filmový příběh tyto momenty nijak nestmelují. Podobné situace, které mohou třeba i fungovat jako gagy samy o sobě, zde bohužel nefungují vzájemně, a nedotvářejí tak vnitřně konsistentní celek. Zcela absurdní závěr pak jen dělá za celým filmem i nad ním definitivní kříž.

Talár a ptačí zob (2003) (TV film)

Na televizní inscenaci lepší průměr se zápletkou, která nepostrádá suchý anglický humor, byť v závěru poněkud hořký, což je vedle herectví Jaromíra Hanzlíka její největší přednost. Herecký projev Zdeňka Svěráka zde však bohužel nijak nevybočil z jeho obvyklé cimrmanovské škatulky, což mi ale k postavě advokáta, celoživotního „lůzra“, nad nímž se musí nakonec slitovat i jeho klient, odsouzený vrah, příliš nesedlo.

Prach (2015)

Film má jistě své přednosti, které by mohly být přínosem pro současnou českou kinematografii točící se ve svém hlavním proudu již dlouhá léta v jakémsi bludném a vyprázdněném kruhu. Mezi ně řadím hlavně neobvyklou meditativnost, podpořenou i skvělou kamerou. S odvíjejícími se minutami se ale předpokládaná větší hloubka snímku nedostavuje, naopak stojí jakoby stále na místě, nikam se neposunuje a charaktery postav ani interakce mezi nimi se nijak nedotvářejí, ulpívají v podstatě jen kdesi na povrchu, a tvůrci jako by sami nevěděli, co vlastně chtějí sdělit. Téměř všechny postavy se utápějí v jakémsi podivně apatickém a téměř bezvýchodném modu, aniž by jejich vnitřní rezignace byla odůvodněná něčím jiným než kómatem umírajícího starého otce, což ale nepůsobí příliš věrohodně ani přesvědčivě. Osvěžující jsou také tváře herců jakoby z jiného světa, protože nejde o stále tytéž dokola obsazované a notně okoukané kamarády zavedených režisérů, kteří jdou jinak téměř nepřetržitě z jednoho českého filmu a TV seriálu do druhého. Vzhledem k poměrně plytkému a málo nápaditému scénáři ale bohužel nedostali téměř žádnou šanci o svém hereckém talentu příliš přesvědčit – neměli totiž jak. Jako absolventský film ale není podle mne snímek špatný a režisérův další potenciál je z něj dosti zřejmý, zvlášť pokud se někdy bude moci opřít o zajímavější a lépe propracovaný scénář.

Lovec senzací (1987)

Značně nevyrovnaný filmový počin. Zejména první část, která vypráví příběh vraždy hostinského, je zpracována hodně neuměle a nepřesvědčivě, až téměř amatérsky. Kischovu předlohu jsem sice nečetl, ale předpokládám, že tak špatně ji snad sám vystavět nemohl a že je tedy odfláknutá spíš scénáristicky a potažmo i režijně. Rovněž Kischovy milostné pletky zde působí značně úsměvně svou neživotnou křečovitostí. Mnohem lépe vyznívá druhá část o vynucené svatbě syna žebráka a dcery boháče, která vcelku zajímavě zachycuje reálie staré židovské Prahy a odráží i typicky židovský humor. Konec, který se věnuje vraždě Kischova bohatého strýce, je opět hodně schematický a odbytý. Stejně nevyrovnaně jako obsah filmu na mě působily i herecké výkony - od těch téměř prkenných, jako např. Josefa Laufera, až po solidní Leoše Suchařípy a Jozefa Kronera.

Vážený občan (2016)

Film na hranici uvěřitelného a absurdity, který skrze zdánlivě odtažité téma vyrovnávání se spisovatele se slávou, jež paradoxně ochromuje jeho tvůrčí potenciál, rozkrývá nenápadně složité předivo mezi uměleckou fikcí a realitou, a naopak nápadně nadsazeně vykresluje různé groteskní figurky a situace, s nimiž se slavný spisovatel nutně střetává. Tím spíš, když se naivně snaží hledat záchranu v maloměstském prostředí, které ho kdysi vyvrhlo do velkého světa a jehož cílevědomé ironické karikování mu zřejmě přineslo právě onu celosvětovou slávu. Film nepostrádá poněkud jízlivý humor i stále přítomné postupně gradující napětí, které vyvrcholí jakýmsi možná až překvapivým, nicméně promyšleně logickým obloukem, jímž se to celé uzavře. Poctivá, inteligentní a dobře vystavěná filmařina.

Vévodkyně a kuchařka (2018) (divadelní záznam)

Skutečně neotřele, moderně a zajímavě přenesená do dramatické podoby „nepřenositelná“ kniha Ladislava Fukse. Spíš tedy něco z atmosféry tohoto zvláštního a poněkud bizarního díla, z čehož vznikla ještě bizarnější inscenace. Tvůrcům se podle mě podařilo vypíchnout z předlohy některé nosné momenty, aniž by vynecháním všeho ostatního (a jinak to ani nešlo) nějak zmrzačili to, z čeho vyšli. Po všech stránkách zdařilý a pozoruhodný tvůrčí čin – ať už autorsky, režijně, herecky, výtvarně, či jakkoli jinak. Díky televizní kameře se spolutvůrci inscenace stali i sami diváci – účastníci tohoto zajímavě i gastronomicky pojatého experimentu, což představení dodalo neopakovatelnou jedinečnost. O famózním výkonu Vladimíra Javorského ani nemluvě. Alespoň zmínku v anotaci by si jistě zasloužila i operní zpěvačka Vanda Šípová, která předvedla nejen své brilantní pěvecké umění, jež bylo do hry překvapivě a skvěle zakomponováno, ale i nepopiratelný herecký talent.