Lesy (2006)

Tak pokud chcete sledovat horor, nebát se a chvílemi malinko se ztrácet v ději, nezbývá než doporučit. Typický příklad výtvorů v tomhletom žánru posledních let. Diváka až uráží, co vše autoři předpokládají, že skousne a čím mu naženou hrůzu. Přestože 87 minut je vcelku snesitelná stopáž, konce jsem se nemohl opravdu dočkat - byl takový, jaký jsem čekal - dějově a otřesný provedením. Tak příjemnou zábavu.

Rozsudek smrti (2007)

No, ani se moc nedivím, že si Kevin Bacon chtěl tuhle roli osamělého mstitele střihnout, kdo by netožuil alespoň jednou být za tvrďáka... Jenže, jenže v takovéhle roli je člověk zvyklý na týpky jako Steven Seagal, Chuck Norris, pořípadě Charles Bronson. Ne, že by to hráli bůhvíjak lépe, ale je to jejiich parketa a oni se až na pár vyjímek dále nedostali. Od Bacona jsem byl zvyklý na jiné výkony, a proto jsem tímhle snímkem dost zklamán. Proto radím všem, kdo si nechce kazit chuť, ať v momentě, kdy se na displeji jejich přehrávače objeví 01:12:00, tento bez váhání vypnuli. Až doteď to byl film, který je možno skousnout - pak podprůměrné béčko, jakých jste už viděli mraky...

Suspiria (1977)

Netradiční interiéry, barevné nasvícení, monotónně opakovaný hudební motiv navozuje stísněnou, nervózní atmosféru. Docela slušný horor, s na svou dobu dobrými triky (nebýt vypaseného, neohrabaného plyšového netopýra...). Od začátku do knce je každá věta a každý obraz v oparu "tajemna". Moc takových snímků k vidění není a možná ani nebude. Doporučuju všem, kdo se rádi bojí a rádi při tom přemýšlí.

Nora Roberts: Lesní jezírko (2007) (TV film)

Solidní, ikdyž už několikrát ohraná zápletka, navozuje příjemně ponurou atmosféru. Bohužel, přestože má snímek hodinu a půl, zdá se být na příběh až příliš dlouhý. Rozuzlení je víceméně očekávatelné - autoři nabídli relativně málo možných podezřelých. Jinak ale vcelku ke koukání to je, a jako nápň deštivého odpoledne jsem si nemohl přát nic vhodnějšího.

Skrytá identita (2006)

Úchvatné... Jednoznačně nejlepší film, jaký jsem za posledních pár měsíců viděl. Napětí od začátku do konce, divák se snaží předvídat, ale vždy je krok za dějem... A zase jedna typická role pro Jacka Nicholsna - upravený hnusák, od kterého můžete kdykoliv čekat cokoliv. Doporučuju všem příznivcům napětí a přemýšlení.

Pokoj 1408 (2007)

Nadějně navozená tísnivá atmosféra první čtvrtiny, se rozpouští ve zbytku filmu. Ona "one man show" která diváka čeká je pro horor nudná a bez gradace. Pár zajímavých nápadů osvěžuje celkově předvídatelné vyvrcholení. Dvě hvězdy za to, že mám rád duchařské horory. Nic to nemění na tom, že za několik týdnů si na toto dílko pravděpodobně nevzpomenu.

Requiem za sen (2000)

Na tento film jsem se dlouho chystal. Mám jej ve filmotéce cca 3 měsíce a nějak nebyl čas a správná chuť. No, tak včera k tomu došlo. Ač nejsem příznivcem divokých střihů - byl jsem zcela ohromen, jak někde mohou fungovat... ...a tady fungují. Celý příběh je fascinující tím, že ač si na začátku filmu užíváte naivitu postav a jejich triviální starosti, procitáte k deprimujícímu zjištění: Tak tohle se opravdu může stát. Jestli se mi autoři filmu snažili sdělit zrovna tohle - klobouk dolů!

Invaze (2007)

Ach jo - kolikátá už v pořadí? Nic nového pod sluncem, nic objevného, nic překvapujícího. Vše je očekávatelné - až snad na to, že jednou z postav je Čech (tak to jsem nečekal. Průměrný výkon Nicole Kidman. A tradičně očekávaný americký happyend. Samozřejmě za tu hodinu a půl sledování to přece jen stojí. Jsem fanouškem sci-fi a žádný útok mimozemšťanů mi neunikne (alespoň na plátně ne). Jen mám takové tušení, že je čím dál tím více podceňujeme:)

Ztraceni (2004) (seriál)

Ostrov plný tajemství a paradoxů... První a druhá řada vynikající. Pak ale bylo třeba dále udržovat divákovu pozornost - tak se vše kombinovalo a nastavovalo dohromady. Už tu nejsou jen "ti druzí", ale třetí, čtvrtí, minulí a budoucí. Nedá se vůbec udržet nit příběhu. Pochybuju, že kdokoliv tuší, která teď bije... (jsem u 4. dílu šesté řady). Škoda. Už to není tajemné, ale otravné a ubíjející - snad už bude fakt konec... | Noa je to tu. Stalo se to, co většina pesimistů očekávala. Vlci nažraní, kozy celé. Je vidět, že se seriál psal zároveň s natáčením, a dějové linie, včetně té hlavní, nebyly domyšleny. Proto ta spousta nedotažení a kopanců. Čas hraje pro autory, a tak se nikdo nesnaží rozpomenout, co nabylo zodpovězeno, a co postrádá logiku. Zapomeňte...

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Nepokládám se za znalce díla Jiřího Menzela, viděl jsem však převážnou většinu jeho filmů a jsou to dílka, která hrají přesně na mé strunky... Z kina pak jdu domů spokojený nejen se zážitkem z filmu, ale i z toho, že někdo vidí svět podobnýma očima. Bohužel po zhlédnutí posledního Menzelova projektu nerozumím ani sobě, ani filmu, ani panu Jiřímu. Ano - mělo to hlavu a patu, také jakous poetiku, ale kde je Hrabal? A kde je nakonec i Menzel. Nechci to přičítat penězům nejmenované televizní stanice - ikdyž kdykoliv se tyto peníze někde objevily - výsledek se brzy dostavil... Nikdy jsem si nemyslel, že najdu odvahu hodnotit někoho tímto způsobem a nikdy by mne nenapadlo, že právě počin Jiřího Menzela. Ale prostě je to tak. Film je špatný. Je špatný, protože je málo zajímavý, přehledný, málo "menzelovský" a vůbec není "hrabalovský". Je to komerční slátanina, kterou nechci již nikdy vidět. Dvě hvězdy panu Hrabalovi za předlohu.