71 (2014)

Nebolo to tak dávno, čo aj Západná Európa mala vojnový konflikt priamo na svojom území. Sledujeme dramatický príbeh obyčajného vojaka, ktorý sa ocitá uprostred zmätočnej situácie v severoírskom Belfaste v roku 1971, kde sa dá len ťažko vyznať a už vôbec niekomu veriť. Perfektne vykreslený chaos sa tiahne naprieč celým filmom. Hodne surové a vďaka skvelej kamere aj poriadne autentické.

Bastard (2023)

MM sa v 18. storočí snáď aj narodil. Pre neho sú tieto historické role priam ako stvorené. Viac ako dve hodiny som strávil na stredovekom dánskom vresovisku a intenzívne prežíval nádherný príbeh o premene piesku a kameňov na hrudu úrodnej pôdy. V mene kráľa bojoval oddaný kapitán nielen s krutou prírodou ale najmä s ľstivými neprajníkmi. Okrem hlavného hrdinu hrali skvele aj vedľajšie postavy. Filmu nie je čo vytknúť.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Nábeh na novú sci-fi ságu? Uvidíme neskôr, lebo rozbeh je tak na pol ceste medzi klišoidnou nudou a zábavou. Inšpirácia inými filmami je značná, na druhej strane boli mnohé akčné scény zahraté fajn, vrátane spomaľovačiek. Možno by to naozaj chcelo podeliť sa pri príprave ďalších dielov aj s inými kolegami, aby z toho nebola len one man show bez opozitného názoru.

Somálští piráti (2017)

Ako bolo spomenuté aj vo filme, nielen knihe, ale aj filmu chýba poriadny „říz“. Veľmi nudným spôsobom vyrozprávaný príbeh pseudo novinára v Somálsku, ktorý nezachránil ani pokus o občasný trápny humor. Celý čas to vyzeralo ako v pionierskom tábore, kde sa deti hrajú s drevenými samopalmi na vojakov. Do oči bijúci somálski (juhoafrickí) neherci ale až tak nevadili, asi je problém zohnať vôbec nejakého, lenže samotný príbeh sa dal zobraziť určite pútavejšie a viac sa malo pritlačiť na pílu, strašná zívačka.

Světlonoc (2022)

Film značne nevyrovnanej kvality. Chvíľami pôsobil ako výborné dielko plné zaujímavých nápadov, inokedy ako nudný a tuctový príbeh. Pôsobivé však bolo po celý čas prostredie, hudba i kamera. Na druhej strane príšerné dialógy a množstvo vulgarizmov, že až to bolo prehnané. Update, na film myslím aj na druhý deň po zhliadnutí, nevyšumí len tak do prázdna, preto trochu pridám na hodnotení.

Stvořitel (2023)

Film je po vizuálnej stránke nádherný, aj hudba ujde. Jednotlivé scény ale nedávajú vôbec zmysel a neskutočne ma rozčuľovali tiež akože náhodné udalosti, ktoré boli režisérom umelo nastavené tak, aby to vždy vyšlo podľa priania filmárov. Tak strašne to bilo do očí, že mi z toho miestami prišlo zle. To už naozaj v dnešnom A-čkovom zábavnom priemysle nemá niekto aspoň trochu rozum? Alebo si myslia, že všetci diváci sú tak blbí ako oni?

Saw X (2023)

Spočiatku to vyzeralo na ďalší diel zo seriálu Nemocnice na okraji mesta, až som sa musel znovu mrknúť na titulok, či sa pozerám správne. Nudný úvod sa naozaj mohol skrátiť. No po vyliečení hlavného hrdinu už konečne prichádza na scénu film, ktorý fanúšikovia série Saw očakávali a fajnové to bolo potom až do konca. Bez preklikávania niektorých scén sa to ale pozerať nedalo, také boli hnusné. Záverom už len treba skonštatovať, že Saw X s dôkladne premyslenými pastičkami je veľmi podarený kúsok a zdvíha hororovú latku celej série.

Mluv se mnou (2023)

Jedna obyčajná pacička, ale aké divy sa s ňou dajú robiť! Veľmi príjemná netuctová austrálska ducharina, ktorá síce veľmi netlačí na pílu, no aj tak má skvelú atmosféru.

Gran Turismo (2023)

Nádherne spracovaná pocta závodných simulátorov a zaujímavého príbehu prelínania sa virtuálnej reality s motoristickým športom. Malo to všetko, čo správny film o pretekaní má mať: napätie, adrenalín, famózne technické spracovanie a sympatického hlavného hrdinu, ktorému skvele sekunduje David Harbour. Scény, kde sa realita mení na hru a naopak, patrili spolu s nervy drásajúcim zápolením k vrcholným častiam filmu.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Tak nejako mi prišlo, že všetkého tam bolo príliš málo. Málo akcie, málo príbehu, skrátka málo zaujímavého obsahu. Film čerpá z mena a z postavy hlavného hrdinu, ináč je dosť o ničom, miestami až naivný. Dlho pripravované finálne zúčtovanie prebehne až neočakávane rýchlo a bez akejkoľvek invencie, akoby už autorom došiel budget a na poriadny záver sa zdroje nenašli.