Divoká planeta (1973)

Viděno v kině kdysi, asi v r. 1974. Dojem byl úchvatný, něco takového jsem do té doby neviděl. Díky tomuto filmu jsem objevil Rolanda Topora. A chtěl bych tento film vidět znovu. Ukázky na YouTube jsou stále lákavé. Přidáno 21. 2. 10. Konečně jsem tento film viděl znovu a musím potvrdit 5*. Tentokrát paměť nelhala. Opravdový skvost.

Ďáblova past (1961)

Předkrm před hostinou. Formálně vytříbené a velmi působivé, ale ten obsah! Bolševický odvar z Jiráska. Zavilý tmářský jezuita (vytvořený snad při vzpomínce na kreaci Martina Růžka v Temnu) kontra pokrokový mlynář-amatérský speleolog. Že by zrovna jezuita (příslušník řádu, který byl a je intelektuální smetánkou římské církve a který vyprodukoval množství vědců) neměl ani ponětí o působení vody v krasové oblasti...? Ale udělat pořádný scénář z nijaké předlohy (A. Technik, Mlýn na ponorné řece) asi opravdu nešlo.

Otrantský zámek (1977)

Asi nejhravější Švankmajerovo dílo. Rozpohybované staré ilustrace odehrají děj románu ve zkratce. Ironická pocta gotickému románu. Vtipný je i doprovodný "dokument".

Řeka (1933)

Monumentální torzo. Přes jistou nedokončenost, přes někdy toporné herecké výkony i přes občasný starosvětský patos má ten film dodnes mocné kouzlo. Nádherné záběry přírody, vynikající scéna v hospodě, kde se stavuje propuštěný pytlák, a originální a cudné vyjádření milostného citu - namísto vzájemného nyvého do očí civění, jen Pavlův kradmý pohled na zafačovaný Pepiččin palec na noze.

Paraplíčko (1957)

Filmeček křehký a nadýchnutý jak ten panáček z mýdlových bublin, který zde vzduchem poletuje. Magie dokonalé klasické animace, kde se výsledek skládá jak obrázek z barevných střípků v krasohledu. Samostatná exhibice skřítka Uspávače, přilétnuvšího z Trnkových ilustrací k Andersenovým pohádkám.

Lev a písnička (1959)

Kouzelná a poetická bajka, která na prostoru pár minut řekne to, co některé filmy nezvládnou za dvě hodiny. Dokonalá výtvarná práce Zdeňka Seydla a nádherná melodie Wiliama Bukového. Klenot českého animovaného filmu.