Vij (1967)

Je zbytečné dumat, zde je to pohádka či horor, mnohé pohádky (nejsou-li umravněny upravovateli) jsou pěkně hororové. Trochu jiný sovětský film. Hrůzy jiného světa dřímající pod nehlubokým nánosem každodennosti. Pěkné vykreslení starého carského ukrajinského venkova a společnosti, kde mimo pána jsou všichni ostatní vlastně rabové. Jak zde bylo řečeno, první dvě noci v kostele jsou nejlepší část filmu. Část triků stále působivá, část přece jen už zastaralá, zvláště zpodobnění samotného Vije spíše směšné. Ale čarodějnice ve své dívčí podobě-Самая красивая девушка  в целом мире.

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

Vím, když toto dílko dnes vidím, že tento film má mnoho chyb a že je naivní, ale byl by to ode mne nevděk, dát mu nižší hodnocení, neboť velmi ovlivnil mé chlapectví. Dnešnímu divákovi je těžké vysvětlit, jaký to byl úžasný žážitek, když jsem jej viděl v šesti (či sedmi) letech na obrovském plátně v letním kině, přičemž dosavadní největší filmový zážitek byl Malý Bobeš (nebo možná Čuk a Gek). Ty barvy, ten akční děj, ti skvělí pitoreskní Indiáni. Přišel jsem jako řádná jiskřička (předstupeň pionýra) a odcházel jako přesvědčený rudokožec. Po tomto filmu byl již svět jiný.

Co jsem princi neřekla (1975)

Původní Wildeova pohádka je vlastně křesťanská legenda o oběti pro blaho slabých a potřebných. Toto dovyprávění je realistický kontrapunkt k této legendě. V tomto světě, vinou chamtivosti, přijdou mnohé oběti nazmar.

Ostrov pokladů (2007) (TV film) odpad!

Myslil jsem, že patent na prznění klasických předloh mají Američané (viz např. Tři mušketýři z r. 1993), jak vidno, Němci je zdatně dotahují. Tvůrci by si zasloužili černou známku!!

Mladá garda (1948)

Byl jsem tomuto filmu vystaven ve věku osmi či devíti let (v rámci povinného školního představení) a ze scén mučení a popravy hlavních hrdinů jsem měl dost škaredé noční můry. Dokonce i po drahně letech je ten film depresivně působivý. Jen ta ideologická nádivka je někdy nestravitelná....

Hostinec U létavého draka (1971) (TV film)

Pro příběhy pana Sheridana Le Fanu mám slabost a toto staré televisní zpracování je velice kvalitní. Výkony herců neruší ani kašírovaná laciná výprava.

Kráska a zvíře (1946)

To je krása! Kdysi v osmdesátých letech jsem tento opus viděl díky rakouské televizi a byl to zážitek, který ani po letech nevyvanul. Nové shlédnutí jen potvrdilo a oživilo původní dojem. Výtvarně dokonalý film. Někdy to vypadá, že Cocteau se inspiroval barokem nejen v kostýmech, ale i ve světle. Obrazy filmu mi někdy připomínají svým světlem obrazy Vermeerovy. A ta nádherná snová nálada zámku. Herzovu horrorovější verzi mám moc rád, ale tato ji přec jen předstihuje.

Člověk obojživelník (1962)

Poprvé viděno v dětském věku, když nám tento opus pustili na školním představení místo nějakého toho Lenina v říji. Tenkrát velké nadšení. I knihu jsem si v místní lidové knihovně vypůjčil a přečetl. Po letech těžké zklamání, trapné a nepřesvědčivé, ani nostalgie nepomohla. Někdy je lépe jen vzpomínat.

Rychlé šípy (1969) (seriál)

Seriál má své mouchy, ale nostalgie pracuje a ponurá Stínadla jsou v černobílém provedení nádherná. Maska Širokka byla působivá, ale pro mne byl nejstrašidelnější nedlouhý záběr, kde se do obrazovky obrátil muž s vyrážkou/nádorem na obličeji. To ve mně hrklo. Velkou chybou je absence Bratrstva kočičí pracky. Jak je mohli tvůrcové seriálu vynechat?

Naděje (1963)

Film z roku 1963(!!!) s tak depresivně (t. j. realisticky) vypodobněným prostředím, s příběhem který tak neguje oficiózní dobový optimismus a úplně vynechává vládnoucí ideologii (která vedle něj vypadá nesmyslně), je stokrát podvratnější než "O slavnosti a hostech". Úžasný film, úžasné herecké výkony.