Lásky čas (2013)

Ten film má much jak chlév plný dobytka, ale i tak to Curtis i napotřetí trefil přesně. Poutavě napsaný, příjemně obsazený a mírně přeslazený time-travel cedník, kterému každou vadu na kráse během minutky prominete. Je tu emoční potenciál pro plné hodnocení, ale tu případnou pátou hvězdičku si přeci jen schovám pro další zhlédnutí. Jo, a Bill Nighy opět těžce vládne.

Millerovi na tripu (2013)

Ne, prostě ne, takhle si dobrou komedii nepředstavuju. Kromě vcelku slušné zápletky jsou Millerovi na tripu vysoce nevtipnou vykonstruovanou fraškou, která každý svůj POKUS o humor ždímá tak intenzivně a dlouho, až jej zahraje daleko za hranice trapnosti. Všichni obsazení herci jsou bez výjimky téměř nesnesitelní a ani jeden z nich neoplývá tou nejtitěrnější špetkou charismatu. Millerovi naprosto bezostyšně míří na ty superintelektuální sféry diváctva, které se budou za břicho popadat u scén s opuchlýma koulema a incestem, a už při trailerech měli erekci z Jennifer Aniston ve spodním prádle. Podle divácké přízně, které se filmu dostává, to tvůrcům vyšlo. A já se nemůžu zbavit pocitu, že je tady něco špatně.

Černý zabiják (2013)

Velice působivý dokument, při kterém v některých momentech tuhne krev v žilách. Ne že by snad jeho sdělení bylo jakkoliv převratné, ale není vůbec od věci si čas od času připomenout jak naivní a arogantní idioti jsme. Po Zátoce další dokument, který vás vyplivne s ne úplně příjemnou náladou.

Světová válka Z (2013)

Slušné, velice slušné. Až je mi trochu líto, že jsem si film nechal ujít v kině. Přes všechny problémy, které doprovázely produkci, se ze Světové války Z vyklubala výborně natočená a dosti vzrušující jízda, která se mezi post-apokalyptickými filmy rozhodně řadí k tomu lepšímu. Má sice určité problémy s dějem a odbytým prokreslením postav, ale jinak je to jasný důkaz, že mrazivý zombie film jde natočit i bez zbytečných nechutností a gore. A to úvodní znázornění apokalyptického scénáře bere dech.

Podfukáři (2013)

No jedna věc se Podfukářům musí nechat - film je to dost zábavný na to, aby bez problémů utáhnul dvouhodinovou stopáž. Na tom má nezanedbatelný podíl skvělé herecké obsazení, jemuž to na plátně výborně klape a třeba Ruffalo a Harrelson mají schopnost požitek z každého filmu umocnit už jenom svojí přítomností. Co tomuto snímku podráží nohy jsou některé nesmyslně over-the-top scény, falešná rafinovanost a prvky mystična, které jsou do děje ke konci trochu násilně vtlačeny. U většiny rádoby úžasných triků si člověk spíš ťuká na čelo a jejich nesmyslnost by zde měla filmu vysloužit žánrovou nálepku fantasy. Kdyby se tvůrci v některých věcech drželi trochu více při zemi a nenutili diváka koulet očima nad Fisherkou létající v bublině a podobnými úlety, mohla z toho být slušná oddychovka ve stylu Dannyho parťáků. Takto jsou Podfukáři nenudící blbůstkou postrádající logiku, kterou rozhodně nemám potřebu vidět znovu. Slabé tři.

Kick-Ass 2 (2013)

Tenhle koncept se vyčerpal s prvním dílem a v něm načrtnuté Kick-Assovo univerzum už očividně nemá moc co nabídnout. Zatímco předchozí film šikovně kritizoval internetem zdeformovanou a v brutalitě si libující společnost, druhý díl na toto z vysoka kálí a žádným podobným přesahem se pochlubit nemůže. A pokud už se o něco takového pokouší, působí to křečovitě a rozpačitě. Když si k tomu připočtete markantní úbytek humoru, dost patetických keců a z prstu vycucaný příběh, který nepěkně znásilňuje staré známé postavy, vychází z toho docela velké zklamání.

Pot a krev (2013) odpad!

Michael Bay je lascivní idiot s humorem a vkusem polucemi trpícího puberťáka. A každý, kdo v tomto filmu vidí nějakou záměrnou kritiku nebo jakýkoliv podtext, je naiva. Tohle je prostě filmařská slabomyslnost v krystalicky čisté formě.

Cesta (2009)

S ohledem na to, jak neakční a poměrně dost popisná je předloha, musím uznat, že adaptace nedopadla vůbec špatně. Knihy se drží až překvapivě věrně a herecky ani filmařsky v podstatě není co vytknout. S čím mám tedy problém? Po depresivní a atmosferické knížce je film přece jenom slabší odvar. Při čtení knihy jsem sám jakoby vdechoval všudypřítomný popílek, a chlad, vlhkost a beznaděj post-apokalyptického světa na mě skrze stránky působily až neuvěřitelně autenticky a tísnivě, Takovéto naprosté pohlcení se bohužel u filmu nekoná a myslím si, že se z toho přeci jen dalo vyždímat trochu víc.

Bahno z Mississippi (2012)

Druhý film od Nicholse, druhý zásah do černého. Po dvou snímcích se tento režisér v mých očích vyšvihnul mezi nejnadějnější filmové tvůrce a myslím, že o něm ještě hodně uslyšíme. Je jasné, že ne každému jeho trochu rozvláčný styl sedne, ale já mám pro tohle trpělivé vyprávění s důrazem na postavy, emoce a atmosféru slabost. Skvělý scénář, dokonalé herecké výkony, nádherná kamera a jeden z nejhezčích filmů o lásce. Po všech stránkách precizní.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Hravé, dojemné, pravdivé a v podstatě téměř dokonalé. Snad jen Clementine mohla být trošku sympatičtější. "Constantly talking isn't necessarily communicating."