Irčan (2019)

Pre všetkých fanúšikov filmov typu Mafiáni a Casino povinná jazda. Minutáž je na film brutálna, ale keďže som zvyklí pozerať 4-5 dielov seriálov v jednom ťahu, tak nešlo o žiadnu prekážku. Scorsese tu prináša to, čo máme na jeho gangsterských filmoch najradšej. Teda pútavým spôsobom zachytený pohľad zo vnútra mafie na jej fungovanie. Pravidlá, hierarchia, kšefty, vraždy, rozhovory kde stačí naznačiť a každý vie. Do toho namontoval svoje najväčšie esá minulosti a prihodil Al Pacina. Bohužiaľ je tu síce veľa zaujímavých až skvelých momentov, ale ako celok ma Irčan nenadchol. Pre mňa kvalitná jednorázovka u ktorej však nejako nemám žiadny dôvod hovoriť, že dám niekedy znova. Na záver dodám už len dve veci. Z trojice De Niro, Al Pacino, Joe Pesci ma jednoznačne najviac potešila postava (herecký výkon) posledného zmieneného. Čo sa týka digitálneho omladenia, tak bolo síce nevyhnuteľné (pokiaľ by teda mladšie verzie postáv nehrali iní herci, ako to býva väčšinou riešené, ale potom by celý film postrádal zásadnú časť zmysluplnosti samotného vzniku), ale vidieť "40" ročného De Nira ako sa prihrbený šourá nebolo pravé orechové a miestami takýto pohľad narúšal zažranie sa do deja.

The End of the F***ing World (2017) (seriál)

Prvý diel je tak skvelo urobený namotávák, že si dvojica James a Alyssa okamžite získa Vašu pozornosť. Vďaka nim si užijete netradičnú lovestory, ktorá je odvyprávaná prostredníctvom pošahanej road movie. Od zmeny barvy vlasov a uvoľnenia pôvodných charakterov išla kvalita dole. Nevadí. Zažil som niečo netradičnejšie, videl zopár zaujímavých scén a vďaka ultra prívetivej minutáži som nemohol stihnúť na nič pizdiť. Druhá séria už bola slabšia. Lepšie povedané zbytočná. Bavil ma len prvý diel, ktorý predstavoval Bonnie.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Hodinu a pol si hovorím, že je to nejako dlhá predohra. Nič sa v podstate nedeje. V duchu sa upokojujem, že predsa Tarantino...predsa Pitt, DiCaprio, Margot Robbie...ok kľud, ono sa to rozjede. Pitt potom dorazí na starý filmový ranč za sprievodu Margaret Qualley (určite si pozrite video Kenzo World - The New Fragrance) a konečne začínam mať pocit, že...a zasa nič. Odmeny za trpezlivosť sa dočkáte až niekde 20 minút pred koncom. Kombinácia môj obľúbený režisér, moji najobľúbenejší herci a jedna z mojich najobľúbenejších herečiek splodila najnudnejší film so značkou QT. Je to akýsi falošný dokument zachycujúci ducha doby. Ja som však chcel film. Jediné čo ma naozaj bavilo boli Pittove momenty bez DiCapria. S prehľadom vytvoril veľkého sympaťáka, ktorý je však zároveň prirodzený ranař bez záchvevu pochybností. Všetko nad 3* je podľa mňa úlet, nezaslúžený darček all-stars zoskupeniu.

Bažináč (2019) (seriál)

Kľudne z toho mohli urobiť dvojhodinový film. Vzniklo by béčko (skôr céčko) pre fanúšikov komiksu, ktorý by možno zasponzorovali pokračovanie. Vznikol však seriál, ktorý pripomína po viacerých stránkach telenovelu. Má špatné herecké výkony (a tým špatné myslím až komicky špatné, veď aj Steve z Beverly Hills 90210 našiel uplatnenie) a postavy sú bez zaujímavých charakterov. Rovnako ako v telenovele by vôbec nevadilo, keby ste videli prvé dva diely, a potom naskočili naspäť až v diely 5 či 6. Dej sa vyvíja minimálne a aj pri kratšej minutáži jednotlivé časti pôsobia naozaj dlho. Na druhej strane je vidieť, že seriálu niekto musel veriť, pretože doňho nasypal slušný rozpočet. Vďaka tomu samotný Bažináč a s ním súvisiace efekty pôsobia 4*. Dobre vyzerajúca blbosť, ktorá miestami hraničí s amatérskym počinom.

Krvavá nevěsta (2019)

Krvavá verzia Jumanji skrížená s Gosford Park. Doslovne samozrejme nie, ale nejaké podobnosti by sa určite našli. Samara Weaving dokázala vytvoriť veľmi sympatickú nevestu, ktorú by ste mali radi po svojom boku. Preto Vás bude baviť sledovať jej boj o život, ktorý sa odohráva v rámci divácky vďačnej rodinnej tradície. Bohužiaľ vtipných momentov tu veľa nie je. Zásobník čierneho humoru sa nepodarilo celý vystrielať. Neznamená to nudu, ale okrem sympatickej bloncky si za týždeň v súvislosti s Krvavou nevěstou viac asi už nevybavím. Ľahko stráviteľná a chutná jednohubka, ktorá sa však snaží tváriť ako hlavný chod.

Veronika (2017)

Otec série REC predvádza španielského kríženca filmov Ouija a Poltergeist. Neprináša teda nič nové pod Slnkom. Dosť priestoru dostávajú momenty bežného života. Najstaršie dieťa Veronika sa stará o svojich troch mladších súrodencov, keď je matka práve v práci. Sledujete napríklad ich ranné rutiny pred cestou do školy. Do tohto stereotypu sa čoraz viac, samozrejme hlavne večer, začínajú vkrádať chvíle strachu a nočných môr. Atmosféra je vďaka tomuto striedaniu budovaná postupne a graduje v samotnom závere. Keďže má film fajn atmosféru, triky na obstojnej úrovni a hlavná postava bola herecky kvalitne obsadená, tak som dostal rozhodne nemodro-percentuálny zážitok.

Bez vědomí (2019) (seriál)

Porovnávať s Pustinou nie je vhodné ani fér, pretože sú to seriály úplne iného žánru a vyznenia. Spoločné majú však to, že v rámci českej tvorby vyčnievajú po všetkých stránkach. Začnem od vizuálu. Bez vědomí má túto stránku zvládnutú výborne. Oblečenie, autá, vybavenie bytov, účesy atď. Herecké obsadenie, keď si zoberiem veľké množstvo príbehovo dôležitých postáv, dopadlo dobre, a teda predovšetkým nerušivo. A čo sa týka toho najdôležitejšieho? Príbeh postupne nabaľuje informácie a predovšetkým postavy, ktoré odkrývajú súvislosti, prepojenia. Najväčším plusom seriálu je uveriteľnosť motivácií. Na záver to všetko pekne do seba zaklapne a dodá to pocit kvalitne premysleného celku. Špionážne drama plné StB praktík a oprávnenej nedôvery. Za mňa veľmi kvalitné 4*.

Kde se země chvěje (2019)

Eroticky ladený thriller z Japonska, v ktorom jednu z hlavných postáv hraje moja obľúbenkyňa Riley Keough? Jednoducho som musel. A sklamanie. Zápletka by neobstála ani ako diel priemerného detektívneho seriálu. Všetko režisér/scenárista vsadil na spôsob podania. Budeme občas skákať v čase. Budeme z obyčajných vecí robiť podivnosť. Pridáme nejaké to zapierané tajomstvo. Postavy budú tak trochu zvláštne. Hodíme to do Japonska. Sakra. To by bolo, aby nebolo. No nebolo. Ano. Kde se země chvěje pôsobí miestami príjemne podivno a herecké trio dodáva potrebnú atraktivitu. Ale keď na konci dostanete tuctový, nešokujúci záver, tak sa celá tá atmosféra podivna splachuje do nicoty.

Vox Lux (2018)

Čo nám chceli povedať? Že obdivujeme ľudské trosky? Že aby sa stali obdivovateľnými, tak musia podstúpiť sebazničenie? Že žijeme v zvrátenej dobe? Že boh existuje? Že boh neexistuje? Že Natalie Portman dokáže plakať na povel? Ja fakt k*rva neviem. V podstate než sa objavila na scéne Natalie, tak to pôsobilo ako tak zaujímavo. Ako nejaká necenzúrovaná sonda do zákulisia stvorenia popstar. Nenechajte sa nalákať na kombináciu Jude Law a NP a vyhnite sa tejto podivnosti oblúkom.

Protivný sprostý holky (2004)

Samozrejme sa vyplavia myšlienky na prirovnanie ku komédii Praštěná holka. Inak je film zaujímavý predovšetkým castingom. Z dnešného pohľadu zaujímavé mená v zložení Lindsay Lohan, Rachel McAdams, Amanda Seyfried a Tina Fey. Minimálne polovicu filmu všetko vyzeralo nádejne. Nezlučiteľné americké stredoškolské kasty medzi ktorými sa odohráva jedna záškodnícka akcia plná sexy postavičiek a tesných výstrihov. Bohužiaľ na záver príde sabotáž v podobe morálneho precitnutia a sociálne vhodného happy endu. Čím však najviac Protivný sprostý holky prispeli svetu je skutočnosť, že zachytili vtedy ešte neprefetovanú/neprechlastanú krásu Lindsay a zároveň sú dôkazom, že mohla kľudne v rámci žánru romantických komédii vybudovať kariéru s cejchom zrzavá Meg Ryan.