Jít krást koně (2019)

„Ne, nebylo to v pořádku. Nebylo to takové, jaké to mělo být. Otázka, kterou jsem si pokládal znovu a znovu, byla…věděl jsi už tehdy, že za mnou nepůjdeš? Věděl jsi, že tohle je naposled, co se vidíme?“ Trochu hůře uchopitelné drama, ve kterém není tak jednoduché se vcítit do všech postav. Tohle trochu bolestivé probírání se minulostí, bilancování, smiřování s ostatními (a sebou sama) mě ale vcelku bavilo. Stejně jako některé myšlenky (včetně té hlavní o bolesti) a lehce tajemná atmosféra plná melancholie. Nechybí ani solidní řemeslná stránka a dobrá hudba, tak jak jsem u Molanda zvyklý. Osobně to pro mě byl jeho zatím nejslabší film (zvlášť v porovnání s o 3 roky starším Vzkazem v láhvi), přesto ty ještě slabší 4* dám. „Vždy jsem si myslela, že ty úvodní řádky byly děsivé. Že nemusíme nutně hrát hlavní roli v našich vlastních životech. Strašné! Jakýsi život ducha, ve kterém jsem nemohla dělat nic jiného než sledovat osobu, která zaujala moje místo.“ - „Nevěděl jsem, že máš takové myšlenky. Nikdy jsi mi to neřekla.“ - „Ne.“

Ďáblův dvojník (2011)

„Neříkávali ti, že vypadáš jako Uday Saddam Hussein? Neříkali to tak ve škole? Chci tebe, Latife. Chci, abys byl mým andělem. Chci, abys mi byl bratrem. Nic neříkej. Nech si 10 minut. Popřemýšlej o tom.“ - „Co se stane, když řeknu ne?“ - „Máš 10 minut.“ A některé nabídky se neodmítají. Třeba ty, které by měly za následek rozsudek smrti pro celou svou rodinu…Nejdřív mě rušila neautentická angličtina, ale postupně jsem si zvykl. A užíval si dvojroli Dominica Coopera, který se na své postavě mohl vyřádit. Už ta přeměna v „originál“ byla absurdně směšná až děsivá. A nakonec, vše je jen otázkou přijetí své role a osudu…anebo ne? Překvapivě zajímavý film, kterému dávám solidní 4*. „Budou si myslet, že jsi zemřel jako mučedník. Chápu, že je to těžké, ale takhle to Uday chce. Nic jiného nepřijme.“ - „Má rodina bude obcházet všechny nemocnice v Bagdádu.“ - „Až se budeš dnes večer modlit, až zhasneš světla a zavřeš oči, měl by sis říct tohle. Latif Yahia je mrtvý. Zemřel v Íránu. Kéž se nad ním Bůh smiluje. Nyní jsem Uday Saddam Hussein.“

Breeder (2020)

„Teď, když je spoutaná, bezbranná a pod tvou kontrolou, co s ní chceš udělat?“ - „Přestaň.“ - „Co chceš udělat? Rozplakat ji? Praštit ji? Aby pochopila, že ty seš šéf? A můžeš s ní dělat, co jen chceš, co se ti líbí. Jo, o tom přece sníš.“ A pak že psi, co štěkají, nekoušou…Hlavní hrdinka Mia má své fyzické a hormonální potřeby, které její manžel Thomas nedokáže/nechce naplnit. Navíc je dost zvědavá. Natolik, že Thomase ráda špehuje. A zřejmě nezná poučku, že zvědavost škodí zdraví. A já měl díky jejímu chování problém s ní sympatizovat. To se nezměnilo ani poté, co se jí začalo dít příkoří. Ukradené mi bohužel byly i ostatní „pacientky“. Kvůli tomu jsem pak ke konci necítil téměř žádné zadostiučinění. Naopak, díky zvířecí, davové psychóze se pak může lehce stát, že oběť klesne na úroveň svého trýznitele. A to je jednoznačně chyba tvůrců při práci s emocemi publika. A když si k tomu přičtu momenty, při kterých nedávalo chování postav žádný smysl, nezničitelnost některých z nich a trapný závěr k tomu, končím s hodnocením na pouhých 2*.

Jerusalema (2008)

„A v čem podnikáš?“ - „Jsme v dodavatelským průmyslu.“ - „Tady soudruh grázl je zloděj aut.“ - „Krádež je sprostý slovo! Říká se tomu…pozitivní odnětí.“ Nevím, do jaké míry byl film opravdu inspirován skutečnými událostmi, každopádně to bylo velmi milé překvapení. Příběh chudého kluka, co nemá na školní stipendium, snaží se na něj vydělat, postupně se mu ale mění cíle, ztrácí morální zásady, a nakonec se z něj stane zazobaný gangster v obleku. Film má dobré tempo, dějové zvraty a v neposlední řadě nadhled v podobě hlavního hrdiny vcelku vtipně komentujícího dění trefnými hláškami. Přitom to není ale komedie, pořád je to krimi se všemi zákonitostmi, které byste od daného žánru čekali. Příjemný nadhled si však zachovává i v úplném závěru, který mi dost sednul. Možná bych ocenil o něco větší přímočarost a udržení si tempa bez občasného kolísání, nic to však nemění na mé velké spokojenosti, takže hodnotím silnými 4*. „Al Capone říkal, že to s úsměvem dotáhnete daleko. Mnohem dál to ale dotáhnete s úsměvem…a pistolí.“

31. Český lev - Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2023 (2024) (pořad)

Noir úvod byl super, 1 z nejlepších za posledních pár let, navíc příjemně překvapil i návrat Ebena. Právě on zvedal úroveň galavečera, měl minimum hluchých momentů, naopak mnohokrát dokázal vykouzlit úsměv na rtech. Z předávajících pobavili „stárnoucí“ Farna, Vetchý hrající jako Eben či Bohdalová netroufající si ve svém věku radit. Z oceněných vypíchnu Nellis, takhle má totiž pěkně prosím vypadat děkovný projev…čímž se dostávám k délce řečí. Musím se tvůrců pořadu zastat, i když tuším kritiku za to, že onen kouř byl trapný, nevhodný či dokonce ponižující, ale jako by na to Eben neměl dost narážek (egosystém). Někteří by si už měli konečně uvědomit, že tenhle večer má sloužit k ocenění a krátkému poděkování, ne k dementní kritice toho, co mě zrovna štve. Soustředil jsem se na to a ti s „kouřem“ si ho po právu zasloužili, prominout se dal jen Pekové, která se díky své bezprostřednosti postarala o moment večera. I přes tuhle pachuť, za kterou ale tvůrci v podstatě nemohou, to byl oproti loňsku zase krok kupředu, k 4* toho už opravdu moc nechybělo.

Píseň moře (2014)

„Něco pro tebe mám.“ - „Co je to?“ - „To je stará mušle, kterou mi kdysi darovala moje maminka. Když ji přiložíš k oušku, a budeš pozorně poslouchat, uslyšíš Píseň moře.“ A tahle mušle toho umí mnohem víc…Předesílám, že jsem všechno, jen ne cílová skupina snímku, a proto je dobré brát můj komentář s rezervou. Od filmu jsem nečekal vůbec nic, přesto mě docela příjemně překvapil. Bravurně zvládnutou technickou stránku díla můžu jen kvitovat. Píseň moře má zajímavou animaci, v mnoha momentech bych ji označil dokonce za opravdu pěknou, hudba je zas velmi dobře zvolená. To vše přispívá k vytváření vcelku působivé atmosféry, do které se divák rád ponoří. Na druhou stranu, některé věci na mě vůbec nefungovaly. Podbízivá roztomilost mě minula, postava Saoirse mi svou otravnou zvědavostí a zdržováním šla dlouho spíš na nervy, příběh též nebyl zrovna z nejsilnějších. Víc toho ale k vytknutí v podstatě nemám, dokonce i ten závěr dokázal Moore jakžtakž udržet v mezích, takže tenhle animák ohodnotím slabšími 4*.

Citlivý člověk (2023)

„Děti, to je požehnání, děti, že jo? To bude dobrej život.“ - „Řikám, nebude! Dyť nakonec je každej rozbitej, chcípá sám vo nemocech, dyť nic nevydrží, přátelství, láska, to přece vyvane. Nakonec je jen umírání a bolesti, a v těch bolestech si ani nepamatujete ty, jak se říká, dobré chvíle, a když jo, vo to vám je hůř. Přece nemá cenu to celý absolvovat, to sám víte!“ A divák se o tom přesvědčí také…Tušil jsem, že mě film mine. A to se také stalo. Citlivý člověk je film dosti podivný. Zmateným dějem i postavami, z nichž je jedna potrhlejší a zároveň odpudivější než druhá (mou maličkost ale nejvíc iritoval syn Eliáš, která ani nemusel mluvit, stačilo mi, jak se tvářil, a definitivně mě dorazil scénou s pistolí). To mělo za důsledek, že mi bylo srdečně jedno, co se s nimi stane. O něco zajímavější to bylo alespoň po obrazové a zvukové stránce, některé momentky mě přece jen zaujaly. Ale to je na celý film, který mně navíc utíkal dost pomalu, a ještě byl korunován prázdným, nic neřešícím koncem, poněkud málo. Dám tomuhle těžce uchopitelnému dílu 2*.

Drobné nehody (2002)

„Johne, sněz si to!“ - „Nikdo tu nemá smysl pro humor. Co bych si bez tebe sakra počal?“ - „Umřel bys hlady.“ Jenže život má poněkud zvrácenější smysl pro humor…Na celovečerní režijní debut Annette K. Olsen jsem se dost těšil, protože o pouhé 2 roky mladším snímkem Do tvých rukou mě svého času silně nadchla. Bohužel však bylo cítit, že v Drobných nehodách se tvůrkyně teprve hledala. Měla sice už cit pro výběr protagonistů, protože postavy nejsou vůbec špatné (některé vyloženě zaujmou), problém ovšem vidím ve výběru tématu i přístupu k němu. Dramata jednotlivých členů rodiny totiž publikum nijak zvlášť neoslní, nevytáhnou z něj ty potřebné emoce. Režisérka se vydala natolik bezpečnou cestou, až se jí podařilo stvořit veskrze průměrnou podívanou. Ta sice nenudí, ale také nijak zvlášť nezabaví. Jde o řadovou dánskou tragikomedii, která nabízí pár vtipných míst, jinak je spíš vážnější. Vidím to na čistý průměr. „Tati, ne! Živočišný tuk je nejhorší!“ - „Nech tátu, ať si sní ten svůj tuk.“ - „Trocha tuku neuškodí.“

Němá tajemství (2023)

„Všechny ženský jsou šílený! A jak ty říkáš, já neznám žádnou, která by nelhala.“ Jenže která z těch tří žen lže? Anebo je to ještě trochu jinak? Mašín byl produktivní, když stihl loni poslat do distribuce hned 2 filmy, z toho Bratry rovnou na Oscary. Němá tajemství se mi ale líbila víc. Přišlo mi, že se tu mnohem lépe pracuje s divákem, jeho očekáváním a také dávkováním informací. Mašín stvořil poutavé psychologické drama šmrncnuté krimi vyšetřováním, u kterého má divák řadu otázek, baví ho sledovat, jak se postupně pomocí drobných indicií dozvídá, co se vlastně stalo, a tvůrci se ho snaží zviklat různými vodítky. Zároveň dá film pomocí zvuku divákovi místy pocítit, jaké to je, když nerozumí mluvenému slovu. Dílo působí vcelku uvěřitelně, malinko drhnou snad jen motivace postav, ale ve výsledku mě opravdu zarazila asi jen reakce policistů v závěru, jinak nemám s filmem větší problém. Za mě solidní 4*. „Já nesnáším tu bezmoc. Leze mi na nervy, že nevím, co chce. Nebo asi vím. Chce umřít. Nebejt. Někdy mám pocit, že už jsme mrtvý oba.“

Ty, který žiješ (2007)

„Lidi toho žádají moc, k tomu jsem za ta léta došel.  Přejí si být šťastní, a přitom jsou sebestřední, sobečtí a omezení. Ano, budu upřímný. Mám chuť říct, že jsou to obyčejní hajzlové, většina z nich. Vést hodinu za hodinou rozhovory, abyste udělali z hajzla šťastlivce, to postrádá smysl. To nejde. S tím jsem skončil. Teď už jen předepisuju prášky…co nejsilnější.“ Po Písních z druhého patra jsem na několik let zlomil na Anderssonem hůl. Ale rozhodl jsem se mu dát další šanci. Ty, který žiješ mě bavil o něco víc, ačkoliv tvůrce filmu z toho bezpečně poznáte. Znovu jde o přehlídku zoufalých postaviček, jejichž osudy se nahodile prolínají (většinou se náhodně objeví, mizí, aby se třeba ještě vynořily), mnohé situace jsou bohužel bez závěru a pointy. Někteří protagonisté promlouvají přímo k publiku a jiné postavy to kupodivu slyší. Pár momentů pobaví, ať už jde o groteskní scénu soulože, dopis z banky či asi nejlepší pasáž v podobě pana Bennyho s velmi živým snem, ale řada jiných vyšumí do ztracena. Dávám tomuhle divnofilmu slabší 3*.