Freddy versus Jason (2003)

Nehorážný nářez, který proti sobě staví dvě ikony hororu. Mnohem lepší než oba Alien vs. Predator. Jason je kosič jako obvykle, který se s nikým nesere, Freddy se vyžívá ve svých tricích, dokud nezjistí, že mu Jason zabíjí jeho oběti dříve než to stihne on. Následuje boj, ve kterém je neskutečně zábavné sledovat, jak Freddymu jeho triky proti Jasonovi nevychází, protože mu nemůže ublížit. A finální masakr ve kterém lítají potoky krve je nehorázný. Hvězdičku dolů jen za stupidní teenagery, kteří se pokoušejí být více než jen křovím a moc se to nedaří.

Pátek třináctého (1980)

Sérii a hlavně Jasona miluju, mnoho dílů si můžu pustit několikrát , ale tenhle první rozjezdový díl je opravdu slabý. Jason tu ještě není, vražd je pomálu, celý se to snaží budovat atmosféru (marně), místo aby to šlo rovnou na věc. EDIT: Po opakovaném shlédnutí přidávám hvězdičku. Pokud od toho člověk nečeká Jasona a nějaké vymazlené vraždy, zůstává slušný horor.

Mlha (1980)

Novou verzi radši nehodnotím, to bych šel do mínusových hodnot. Ale od originálu jsem čekal hodně - slavný film, od Carpentra kterého miluju. Jenže ani tohle nebyla žádná sláva. Film působí hrozně staře, celý děj se šíleně vleče, postavy jsou mi ukradené. Valící se mlha mě vyděsit skutečně nedokázala (třeba takový Mist od Kinga to zvládl s přehledem) a nezvládli to ani podivné svítící zobmie. Finále je celkem fajn, ale jinak nuda. EDIT: Na druhé shlédnutí musím uznat, že je tu celkem fajn atmosféra, jinak zbytek výtek platí.

Trávníkář (1992)

Fajn vizuální efekty (na tu dobu, dnes bohužel působí směšnější než efekty z mnohem starších sci-fi). No a to je tak zhruba všechno, protože příběh byl béčkovej už tenkrát a dnes je představa počítačové sítě prostě neuvěřitelně blbá. Takový o 10 let starší Tron je mnohem lepší.

Vetřelec ³ (1992)

Přiznám se, že kdysi jsem tenhle díl neměl rád. Zdál se mi nudný, zdlouhavý po strhující dvojce a napínavé jedničce mi přišlo že se nic neděje. Teď se mi s odstupem líbí ne stejně, ale jinak než oba předchozí díly. Fincher se přímo rochní v beznaději, depresi, hnusu, úzkosti a bezmoci. Tam kde dvojka končí totálním happyendem, Fincher hned na začátku zabije všechny vedlejší postavy a těžký osud připraví i Ripleyové. S partou nejtěžších vrahů a zločinců se pouští bez zbraní do boje proti vetřelci i proti všemocné Společnosti. Pro mě sci-fi roku 1992.

Batman se vrací (1992)

Jestliže prvního Burtonova Batmana dělal hlavně skvělý Joker a přímočarý příběh, tady se dočkáme příběhu mnohem spletitějšího a záporáků hned tří. Všichni jsou skvělí a ani jeden z nich není 100% zlý - máme tu milionáře Shrecka (Walken), který neváhá udělat cokoliv, ale miluje svého syna a obětoval by za něj život. Máme tu fanstastickou Catwoman (Pfeifferová, kam se na ni hrabe Berryová), která balancuje mezi zlem a dobrem a hlavně Tučňáka. Ten se v podání De Vita stává tragickou figurkou snažící se najít své lidství a ve finále zjišťující, že jeho osudem je být monstrem. Přes monumentální výpravu a akce si Batman 2 zachovává stále svoji skvělou atmosféru podpořenou asi nejlepším příběhem klasické série.

Predátor 2 (1990)

No co napsat... viděl jsem to mnohokrát, a přesto si pořádně ten příběh nepamatuju. Ono je to totiž šíleně překombinovaný a tak se dočkáme války městských gangů, agentů co chtějí Predátora chytit a mnoha dalších podzápletek. Jakoby jednoduchý příběh jedničky nestačil. Dočkáme se ovšem Predátora, spoustu skvělých akčních i krvavých scén a perfektního finále. Pro mě tak mezi 3 a 4 hvězdama, na geniální jedničku to nemá ani omylem, ale na druhou stranu paskvily typu Alien vs. Predator to strká s přehledem do kapsy.

Batman (1989)

Stylově nejčistčí z Batmanovek - takhle by měl vypadat pravý komixový Batman. Nový Batman je dokonalý, reálný, ale tohle je prostě čistá zábava. Nicholson se pro roli Jokera narodil a je asi nejlepším záporákem z původní série, Keaton je překvapivě v nekomediální roli skvělý a Basingerová je krásná. A celý Batmanovský svět je nadherně stylizovaně temný, ponurý, stejně jako příběh.

Propast (1989)

Tak jsem konečně shlédnul Director´s Cut Propasti a jsem nadšen. Pokud bych hodnotil čistě původní film, pak musím napsat, že jde o jedno z mých nejoblíbenějších sci-fi vůbec. Nenápadný film, který začíná čistě jako záchranná akce jedné ponorky se mění ve strhující střetnutí s jinou civilizací. Přes tři hodinovou délku ani naponěkolikáté nenudí, hlavní trojlístek Harrs, Mastatoniová a Biehn vás nejednou scénou dostanou do kolen (třeba scéna z miniponorky, kde Harris a Mastratoniová uvíznou a mají jen jeden skafandr, nebo jejich rozhovor při sestupu dolů) Propast navíc skvěle mixuje žánry - katastrofický, psychothriler a čisté sci-fi přichází až ve finále. A navíc vše koření skvělými podmořskými scénami a naprosto úžasnými efekty - každého musí nadchnout vodní hádek nebo nádherná scéna závěrečného sestupu do mimozemského města. Shrnuto - i bez dalších scén je to nejlepší podmořský film co znám a jedno z nejlepších "first contact" sci-fi. Director´s Cut navíc přidává zasazení příběhu do politického klimatu a ukazuje, proč tu mimozemšťani vlastně jsou, vysvětluje i celou bouři a ukazuje několik skvělých nových scén. Chápu proč to Cameron nakonec v roce 1989 vystřihl... ale pro mě film získal ještě nový lepší rozměr a nejraši bych mu dal 6 hvězdiček.

Vládci vesmíru (1987)

Tohle musím hodnotit slabě - ano má to lasery, vesmírné bitky i pozemní bitky, ale na rozdíl od různých béček k tomuhle nemám nostalgický vztah z dětství a mám pozdeření že i tehdy by se mi to nezdálo. Ono vzít příběh ala Flash Gordon a hodit do osmdesátkové Ameriky chce hodně odvahy, ale ta nestačí, musí se to umět natočit, aby tomu člověk aspoň trošičku uvěřil. A to se nepovedlo.