Star Trek (1966) (seriál)

Geniální sci-fi náměty, které se staly základem pro mnoho jiných dílů jiných seriálů, spousta akce, dobrodružství, napětí, na druhou stranu minimum technoblábolů, což byl problém pozdějších Star Treků. Navíc sympatická posádka v čele s nesmrtelnou trojicí Kirk, Spock, McCoy. Nevýhodou jsou snad jen zastaralé papundeklové kulisy a opravdu k smíchu efekty, ale přesto je to klasika, začátek kultu.

Krajní meze (1995) (seriál)

Jéé, já tu nemám komentář k jednomu z nejlepších sci-fi seriálu všech dob? Tak jak začít? Asi tak - v 96-97 přišel seriál, který v té době pro mě byl jako zjevení. Sci-fi seriály se u nás sice vysílalo, ale buďto v té době pro mě nudný a nepochopitelný Star Trek, nebo spíš do krimi/hororu laděné Akta X, nebo úlěťárny, které využívaly sci-fi prvky jen jako prostředku k akci (Zmije, Robocop). A najednou přišly Krajní Meze a já věděl, že to je láska na celý život. V každém díle se odehrávalo něco jiného, v každém díle byl jiný sci-fi námět, byl z jiné doby, jiného prostředí a s jinými hrdiny, dokonce i z jiného subžánru. Rodinná dramata, thrilery, hororové díly, romance i hardcore sci-fi. Společného měli jen většinou obyčejné lidi, kteří se střetli s něčím neobyčejným. Mimozemšťani hodní i zlí, roboti, cestování časem, úžasné vědecké objevy, vesmírné díly z daleké budoucnosti i příběhy takřka ze sousedství. Navíc to byly příběhy, u kterých nikdy nebylo jasné, jak skončí. Kolikrát se mi stalo (a určitě jsem nebyl sám), že při sledování příběhů přišlo finále a poté pointa, která naprosto změnila celý děj a donutila mě koukat s otevřenou pusou a otázkou "jak je tohle možné". K tomu známí herci, nezapomunetelné moudro na začátku i na konci od pana Lukavského, ucházející efekty. První dvě série jsou naprosto bezchybné, později od třetí série (to už jsem měl něco nakoukáno) už začala kvalita mírně kolísat. Jistě některé díly (ale zas tolik jich nebylo) byly dokonce příšerné, některé jen průměr, ale stále v každé sérii bylo spousta příběhů u kterých se znovu dostavoval onen wow efekt. Třešničkou na dortu byly vzpomínkové díly, které zručně (i když to občas zaskřípalo v logice) spojovaly různé příběhy, přičemž to tu nebyla výplň, ale plnohodnotné díly s mnohdy drsnou pointou. Seriál skončil a já mám strach, že nic podobného už nevznikne... dnes už na to není doba, sci-fi žánr pomalu mizí a pokud přijde, jedná se o komix, nebo o něco ultrarealistického, kde není pro fantazii místo. Nicméně pro mě je tohle zlato na poli seriálů. Pro úplnost - nejlepší epizoda je pro mě Quality of Mercy - ve válce s mimozemšťany je zajat voják a umístěn do vězení s mladou holčinou, kterou mimozemšťani pomalu mění na jednu z nich. Veškeré pokusy o útěk končí špatně a hlavní hrdina si pomalu uvědomuje, že se odsud nikdy nedostane... kdo viděl a pamatuje si díl včetně pointy, pochopí.

Babylon 5 (1993) (seriál)

Tak tohle mě dostalo. Napoprvné, napodruhé i napotřetí. Je to prostě jízda, ze začátku pomalejší, seznamovací, ale jak se seznámíte s postavami, začnete je mít rádi, není úniku. Následuje smršť, která překoná i Deep Space Nine. Velkolepý, do puntíku naplánováný, skvělé zrežírovaný a zahraný kontinuální děj. Zrady, přátelství, umírání, války, velkolepé bitvy, diplomatické vyjednávání, spojenectví, ale i lásku, humor, romantiku, nenávist, to vše se zde dá najít. Koho neodradí slabé efekty a rozjezdová první řada, dostane nejlepší sci-fi seriál, jaký byl natočen.

Nová noční můra (1994)

Díl je to zajímavý, líbí se mi prostředí z Hollywoodu i herci, kteří hrají sami sebe, ale nevím, prostě se mi nezdá ta snaha vysvětlovat legendu a přenést ji nějakým způsobem do skutečného světa, navíc je to na horor prostě moc dlouhý...

Freddyho smrt - Poslední noční můra (1991)

No nevím, tenhle díl nebyl tak špatný, ale nedokážu si prostě zapamatovat žádnou pořádnou scénu... Není to takový průser jako dvojka, ale je to bez šťávy, bez života...

Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu (1989)

Tady už je to horší - Freddy se dostává k vraždám pomocí snů malého dítěte Alice, chybí tu spád předchozích dvou dílů, ale film má správnou temnou atmosféru, jakou ještě neměl a navíc se podíváme do minulosti a poodhalíme tajemství jeho původu. EDIT: Pridávám hvězdu, protože Freddyho miluju. Ale tenhle díl je divný - tak strašně temný a sureálný, až to není zábavné. Umřou tu jen tři lidé, neustálé odbočky na nenarozené dítě nebo Freddyho mrtvou/živou matku jsou matoucí. Na druhou stranu naprosto skvostná vizuální stránka včetně všech vražd (cyberpunk, komix a krmení) a atmosféra.

Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu (1988)

A další výborný díl. Poté co zabije hrdinky z třetího dílu, začíná Freddy zabíjet další děti z Elm Street a sbírá jejich duše. Proti němu ale stojí Alice, která získává jejich sílu a připravuje se na rozhodující boj. EDIT: Opět skvělé postavy, vynalézavé schopnosti a smrti (karate, švábi), opět nový způsob fungování světa snů, který není v rozporu s předchozími díly a především ultimátní finále, kdy se hrdinka naštve a vydává se za Freddym vyříkat si to s ním jednou provždy.

Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna (1987)

Se čtverkou nejlepší díl. Odehrává se v psychiatrické nemocnici, kde mladým nikdo nevěří jejich noční můry, dokud se tu nedostává hrdinka z prvního dílu jako psycholožka a zjišťuje, že všichni z party mají speciální schopnosti k boji s Freddym. Perfektní postavy, které umírají skvělými způsoby a vše se blíží ke strhujícímu finále. EDIT: I po letech jeden z nejlepších dílů a hororů té doby vůbec, pár perfektních písniček od neznámé kapely Dokken a jeden z mála hororů té doby se sympatickými teenagery, jejichž smrt zamrzí.

Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta (1985)

Asi nejhorší díl série, který ji mohl totálně pohřbít. Pravidla zde nejsou nastavená a ani dodržována, Freddy se tak zjevuje i v realitě, aby mizel, navíc k vraždám potřebuje nějakého kluka. Postavy jsou zde mimořádně debilní, což v téhle sérii není zvykem a i ten konec stojí za houby. Naštěstí je tu pořád Freddy. EDIT: Po dalším shlédnutí přidávám hvězdičku. Je to sice nejslabší Noční můra a chvílemi i příšerná blbost, ale stále je to v kontextu doby celkem slušný průměr.

Noční můra v Elm Street (1984)

Začátek nejlepší hororové sérii, v režii Wese Cravena. Je to dobrý, zatraceně strašidelný, jen to ještě není úplně ono. Chybí mi tu tu šílené, zvrhlé nápady některých dalších dílů, nicméně oproti nim dokáže jednička asi nejvíce vyděsit. EDIT: Po dalším shlédnutí přidávám hvězdičku. Tenhle film je i po 31 letech od vzniku stále hrůzostrašný, postavy jsou sympatické a děj dává celou dobu až na konec smysl. A ten geniální hudební motiv. SPOILER! Poslední scéna s oživnutím kamarádů a matky bych řekl že je jen snem, který má dát najevo, že Freddy není mrtvý. Podle mě film končí tím, že Nancy zapálí Freddyho a ten před smrtí zabije její matku ve skutečném světě. KONEC SPOILERU. Horor roku 1984.