Terminátor (1984)

Rok 84 byl mimořádně bohatý na sci-fi naprůměrné - Duna, 2010, Star Trek III:Hledání Spocka i docela fajn - Last Stafighter, Starman, 1984. Nad všemi pro mě je ale první Terminátor. Dvojka byl megahit s neuvěřitelnými efekty, akcemi, dokonalou časovou osou a znal jsem ji od malička. A jedinička - tu jsou viděl až mnohem později a rozdíl tu veliký. Místo nablýskaného příběhu s mnoha přesahy dostáváme jednoduchou akční střílečku se spíše směšnými efekty. V jednoduchosti je ale síla a tak film zůstává na brutálnosti, syrovosti, naléhavosti. Přímočarý příběh nemá chybu, ani na chvíli nenudía Arnie je prostě božský (ani Biehn nebo Hamiltonová nezaostávají). Vystřílení policejní stanice vešlo do dějin akce a závěrečný boj je prostě lahůdka. Pro mě stejná pecka jako dvojka.

Outland (1981)

Podle mě výborné a neprávem opomíjené sci-fi. Viděl jsem zatím dvakrát a příběh šerifa, který přilétá na vesmírnou těžební stanici a nemíní se smířit s distribucí drog, které způsobují šílenství je fajn, Connery hraje správného drsňáka, Sternhagenová ironickou doktorku, příběh rychle plyne a finále je správně napínavé a obsahuje i pár efektů. EDIT 2024: Mě se na Outlandu líbí ta civilnost a reálnost. Stroze, přesto zajímavě vypadá těžební stanice, reálné jsou zbraně, reálný je i krimi příběh kde namísto ufonů či monster se řeší drogy včetně toho kdo a proč za tím stojí. A finále ač odkazuje k westernu V pravé poledne je spíše z thrileru než z akčního sci-fi. K tomu výborní herci a pár krásných gore efektů... Outland je zkrátka jedno ze tří sci-fi z roku 1981, které patří do klasiky žánru.

Tajemná záře nad Pacifikem (1980)

Jeden z prvních sci-fi filmů co jsem viděl a hned s mým oblíbeným cestováním v čase. V dětství jsem to miloval a svoje kouzlo to má i dnes. Vždycky jsem fandil aby se podařilo zabránit útoku na Pearl Harbor a představoval jsem si, co by to asi udělalo s historií. No jen si představte - útok by nikdy neproběhl. Díky tomu by se hypoteticky Spojené státy nikdy nemusely zapojit do války. Otázkou je - vyhrál by Hitler? Nebo by byl poražen Stalinem a byla by celá Evropa komunistická. Škoda že tvůrci neměli odvahu toto natočit - slavnostní vítězství a poté návrat do současnosti, kde by všude viselý hákové kříže apod... Ale i tak skvělý film, plný letecké techniky s přesvědčivým kapitánem Kirka Douglase. EDIT 2023: Nostalgická záležitost s výbornými herci, pěknou technikou. Nechybí ani pár napínavých scén a jeden časový skok s pěknou pointou. Bohužel to zakončení mě vadilo už jako dítěti. A možná proto to pro mě nebylo nikdy na 5*.

Flash Gordon (1980)

Nemůžu dát míň a ani nechci. V dětství jsem neznal Hvězdné války, ale zato jsem miloval Flashe Gordona. Velkolepá sci-fi pohádka plný naprosto úžasných scén a hudby, kterou jsem léta nemohl nikde sehnat. Po letech už to samozřejmě není ono, ale kouzlo nezmizelo. Flash ááááá. EDIT 2023: Myslel jsem, že budu snižovat hodnocení, ale není potřeba. Flash Gordon je i po letech úžasný. Překrásně kýčovitá a neopakovatelná vizuální stylizace - zlato-rudý císařský palác a kostýmy, lesní svět prince Barina, andělo-vikingové prince Vultana a jejich létající město či naprosto mimozemsky působící oblaka. Plejáda postaviček, zajímavá sestava herců (Topol, von Sydow, Mutti, Dalton) v čele se Samem J. Jonesem. Toho znám z různých béček jako ohyzdného nasteroidovaného kulturistu, ale tady vypadá jako sympatický mladík. Nezapomenutelné scény (souboj na ostnaté plošině, americký fotbal se strážci, potvora ve stromu). A velkolepá laserová řežba ve finále. A samozřejmě Queeni. Pro mě kult, který musí mít 5*.

Vetřelec (1979)

I když ve stejném roce přišel výborný Star Trek a ucházející Černá díra a pár dalších sci-fi, Vetřelec je jednoznačně sci-fi roku. Dvě hodiny naprosto parádního hororu, 7 postav z nichž všechny jsou výborně zahrány pozdějšími hvězdami, gradující atmosféra, vynikající efekty, výprava a strhující finále. O vetřelci se toho dá napsat mraky - ale tohle je film, který stvořil kult, jednu z nejlepších příšer všech dob a pro mě jeden z nejlepších sci-fi hororů co existují. EDIT 2023: Až díky Director´s Cut jsem konečně viděl, co se stalo s Dallasem (a Brentem), jinak výše zmíněné platí. Sci-fi roku 1979.

Star Trek: Film (1979)

První filmový Star Trek a splněný sen všech fandů seriálu. Ti museli být asi zklamáni z absence bitek a dobrodružných akcí, ale já byl nadmíru spokojen. Cesta za odhalením tajemství V´Geru je natočená pomaličku, polehoučku a je lemována úžasnými efekty. Díky tomu je člověk napnutý, co ho vlastně na konci čeká. EDIT 2023: Wise se pustil od odvážné hry, jeho film prakticky opustil ducha seriálu. Jiné (otřesné) uniformy, prakticky nová loď, žádné lodní souboje, výsadky, rvačky, přestřelky. A ještě na palubu umístil dva lidi navíc. Je to možná špatný odkaz seriálu, ale výborný sci-fi film. Zůstalo to podstatné - osobnosti posádky, která tu navíc +/- vypadá ještě docela mladě. Přibyly fascinující efekty lodí a celá smršť světelných efektů. A přibyl fantastický, neakční příběh o pomalém odhalování mysteriozní entity V´Ger, která ohrožuje Zemi se skvělým vyústěním. Ani tyhle příběhy nebyly původnímu seriálu cizí. Výsledek? Je to pomalé, mysteriozní putování, vyžívající se v krásných vesmírných záběrech, které spíše než Star Trek připomíná Vesmírnou odyseu, ale mě to nikdy nevadilo a vždycky se mi ten přístup líbil. 4* ponechávám.

Kmen Andromeda (1971)

Perfektní sci-fi klasika, která přes velice pomalé tempo v žádném případě nenudí. Skupina vědců, kteří stojí proti neznámému viru prochází různými úrovněmi laboratoře (každá v jiné barvě) a pak se s obřadnou popisností a přesností postupů pouští do boje s virem.