Ghost Stories (2017)

Skvelá atmosféra, ale zase nie príliš desivá. Martin Freeman bol so svojou postavou vynikajúci, no neviem sa rozhodnúť, či sa mi záver páčil, alebo dojmy z filmu stiahol dole. Skôr to bude druhá možnosť.

Ada (2021)

Výborní herci, krásne prostredie a svojské posolstvo, ktoré bolo na môj vkus až príliš symbolické a naťahované.

Slídil (2014)

Jake Gyllenhaal by sa mohol živiť aj ako bulvárny paparazzi. Neempatického hajzlíka Blooma, ktorému ide len o najlepšie a najrýchlejšie natočené zábery do televízie, stvárnil Jake Gyllenhaal úplne dokonale. Príbeh bol originálny a bavil ma, ale k plnému hodnoteniu mu chýbali nejaké výraznejšie odbočky od nočných výjazdov, ktoré sa neskôr trochu zunovali. Záver bol výborný, no, bohužiaľ, čiastočne predvídateľný.

Obi-Wan Kenobi - Část IV (2022) (epizoda)

Za mňa zatiaľ najslabšia časť. Akčné scény s Obi-Wanom ma bavili a som rád, že už aspoň čiastočne chytá svoje staré skills. Zamerať však zas celú časť len na záchranu Ley (ako pri druhej epizóde)? Načo? Dúfam, že sa scenáristi pri finálnej a predposlednej časti pochlapia. Zatiaľ má totiž seriál kvalitatívne klesajúcu tendenciu.

The Conspiracy (2012)

Veľmi originálne prevedenie v posledných rokoch (bohužiaľ) tak veľmi populárnej témy do hororového žánru. Začína to ako jedna veľká konšpirácia, z ktorej sa pomaly rysuje niečo, čo by mohlo vyznieť ako pravda. Postupne budované napätie funguje a záverečný akt má skutočne výraznú, priam okultistickú atmosféru. Trocha ma mrzí, že sa v tejto časti filmári viac nevyhrali s dialógmi a neodhalili nám čo to z pozadia Tarsus Clubu. Found footage nie je môj obľúbený subžáner práve kvôli tomu, že mu chýba inovatívnosť, ktorú som však u The Conspiracy určite nepostrádal. Za mňa palec hore.

Dům na špatné adrese (2008)

Samuela L. Jacksona poznám predovšetkým ako kladného hrdinu, a tak som si pre zmenu jeho postavu rasistického a zákerného policajta naozaj užíval. Vzájomné doťahovanie medzi susedmi bolo miestami skutočne napínavé i keď niektoré spory sa dali ešte o trochu viac vyhrotiť. Záver ma však sklamal natoľko, až som silno uvažoval, že nedám štvrtú hviezdu. Scéna s telefónom aj so zbraňou bola z oboch strán absolútne iracionálna a trochu podkopávala postupne budovanú a uveriteľnú nenávisť. Väčšiu časť filmu som sa ale naozaj bavil, subjektívne preto musím dať štvorku.

Tři vteřiny (2019)

Film sa zameriava primárne na cestu Petea Koslowa (Joel Kinnaman), no sekundárne rieši nevýrazné a klišé vedľajšie línie agentky Wilcoxovej (Rosamund Pike) a detektíva Grensa (Common). V konečnom dôsledku sa nevenuje ničomu plnohodnotne. Záver pôsobí odstrihnuto a nedozvieme sa ani ako skončil poľský bos Generál, o ktorého celý čas išlo. Ochota niektorých postáv pomáhať Koslowovi je príliš neautentická a i keď vo filme hrá niekoľko mojich obľúbených hercov, žiaden zo seba nedáva maximum.

Všichni prezidentovi muži (1976)

Skvelý novinársky film s uveriteľnou chémiou medzi dvojicou Dustin Hoffman a Robert Redford. V menách aktérov Watergate som sa však miestami strácal a myslím, že by filmu neuškodilo, keby viac tlačil na napätie a atmosféru, než na fakty. Tie sú, samozrejme, veľmi dôležité, ale ako bolo aj vo filme spomenuté, podstatné je, aby v nich čitateľ (v tomto prípade divák) nemal chaos.

Seveřan (2022)

Severan je preplnený skvelými scénami (celé prvé dejstvo, prvý útok na dedinu so Skarsgardom, vynikajúce rituálne zábery, boj s kostlivcom a podobne), ale aj množstvom symbolickej vaty (rozhovory s čarodejnicou, hranie otca a syna na vlkov...). Navyše Skarsgard, ktorého mám inak rád, má mierne sklamal a jeho postava bola vykreslená príliš jednofarebne. Naopak potešenie mi priniesli výkony Kidman a Taylor-Joy. Trochu mi tiež prekážalo, že príbeh bol prakticky jedno veľké klišé a okrem malého zvratu nepriniesol nič, čo by som nepredvídal. Od Eggersa som pritom čakal trochu prepracovanejší dej. Cez všetky spomínané mínusy som si však film celé dve hodiny užíval, a tak to budú slabšie štyri hviezdy z piatich, resp. 7/10.

Mé srdce bije na tvůj povel (2020)

Svojský indie horor, ktorý mi naháňal zimomriavky už len pri pohľade na šialené výrazy Owena Campbella a Ingrid Sophie Schram. Námet zháňania obetí na krvavé desiaty pre chorého brata/upíra sa mi pozdával, ale vo filme mi chýbalo pozadie trojice súrodencov. Ako sa postava Thomasa nakazila? A kedy sa dvojica rozhodla, že sa z nich kvôli prežitiu brata stanú sérioví vrahovia?