• Thriller

Win Win (2011)

McCarthyho jednoznačne najdiváckejší film a pre mňa sklamanie 46.MFF KV. Na rozdiel od The Station agent a The Visitor, ktoré ho vďaka dokonalej symbióze silného príbehu a práce s hercami zaslúžene vystrelili na autorské výslnie, je chyba Win Win v príbehu podsúvajúcom modelové situácie tak typické pre americké rodinné filmy (a feel good movie), ktoré nemám rád. Herecky absolútne (Alex Shaffer je objav), pocitovo naopak absolútne neuspokojivé.

Zdrojový kód (2011)

To the creators: "Please don´t blow me again..."

Zrození Planety opic (2011)

- už je to tak, digitálne opice sú herecky zdatnejšie než James Franco -

Železná lady (2011)

I keď pani Lloyd neprekročila hranice priemernej biografie, niečo sa jej predsa len podarilo. Dať Meryl úplne novú tvár, herecky nepoznanú a veľmi cen(e)nú. Vďaka za to (i keď silne preflashbackované). FlyBoy rules.

50/50 (2011)

Dôsledok 500 days with Autumn ?!

Barneyho ženy (2010)

Nedokonalé ako život sám, nevyrovnané ako život sám <- (a tým pádom pre mňa) -> výnimočné v optike, ktorou nazerá práve na ups and downs priemerného človeka. Výborná predloha, rozumný režisér, herci vediaci presne čo a ako hrať. Navyše vtipné cameos kanadskej režisérskej elity: Denys, Atom, David. Prekvapenie. Píšem si: Mordecai Richler, Argo, v hľadáčiku. Jeden z mojich TOP filmov roka 2010. Miloši, ďakujem za nakopnutie.

Cinematerapie (2010)

Svet je plný renesančných bytostí. A mne sa zdá, že každú druhú z tých cinematerapeutických som už stretol, resp.denne stretávám - čo je paradox, subjektívne deja vu i najväčšia sila tejto duševne explicitnej reality show. A keby sa SMSkovalo, ja hlasujem za Darinku: "Udělej mi pořádného bubáka. Měls pravdu. Od té doby, co se neholím, mě nebolej vaječníky. Seš můj brácha, já sem Tvoje nejlepší ségra.“ CAST-in-gové agentúry, traste sa. Fuj, ale som cynický. Inými slovami: autoterapia.

Černá smrt (2010)

Myslel som si, že obsadiť do hlavných úloh Seana Beana, Eddieho Redmayena a Carice van Houten je castingový mega přešľap. Prekvapujúco ale nie, ich spojenie funguje a nielen to - i konštatovanie, že hoc som nesúhlasil s jedinou postavou, pochopil som konanie väčšiny z nich. A to je kompliment smerom k autorom snímky, ktorá si pýta veľké plátno.

Děcka jsou v pohodě (2010)

Rozporuplné v detailoch, zaujímavé v celku, resp. v tom, aké pocity v ľudoch zanecháva, k akým otázkam a diskusiám vedie. Scenár plný modelových situácií a dialógov z príručky AKO VYCHOVÁVAŤ plne kontrastuje s individuálnym sebapozávaním (sa) najbadateľnejším v postave Nic, ktorá je vďaka herečkinmu umu (AB) najkomplexnejšou a tým i najzaujímavejšou postavou Cholodenkovej mozaiky (napriek vďačnému označeniu "independent" slušne mainstreamovskej). ALE: zvidititeľnila Marka Ruffala, ktorý hrá proste všade rovnako a tým pre mňa jedinečne (ambivalentnosť a lá William Hurt), zaradila Annette do súkromnej TOP ligy a pripomenula jednu z najväčších, Joni Mitchell.