Přízračný svět (2001)

Odpočinkový film o dvou znuděných, nevyřáděných (ale odpaněných), krásných holkách, které právě dokončily střední školu a nyní si musí nají práci a zapadnout do dospěláckého života. Enid a Rebecca jsou nejlepší kamarádky, které nemají po škole žádné plány do budoucna, kromě hledání práce a společného bydlení. Obě jsou cynické, dělají si srandu z lidí okolo, a Enid je navíc židovka, což jí jeden známý vždy rád připomene. Enid musí navštěvovat doučovací kurzy výtvarného umění, a její učitelka Roberta není s Enidinými skicami spokojená a považuje je jen za „lehkou zábavu“. Další postavou je jejich společný kamarád Josh, který pracuje v obchodě u jednoho přísného Řeka. Holky jej rády otravují v práci a doma a tam mu také nechají pěkný vzkaz, že s ním chtěly šukat, ale on nebyl doma, a tak je teplej. Pak je tu osamělý muž ve středním věku jménem Seymour, který v novinovém inzerátu hledá ženu, kterou nedávno potkal. Enid mu zavolá, že je tou ženou a sejdou se v restauraci, kam ovšem žádná žena nedorazí a trojice Enid, Rebecca a Josh jej zpovzdálí pobaveně sledují. Během garážového výprodeje desek se Enid spřátelí se Seymourem, který je vášnivým sběratelem, a chce mu pomoc s randěním a hledáním ženy. Díky Seymourovi, který pracuje jako zástupce ředitele ve franšíze Cook’s Chicken, přinese Enid do kurzu výtvarné výchovy původní rasistický plakát Coon Chicken, který Robertu velice ohromí a nabídne Enid stipendium na vysokou uměleckou školu. Seymour si začne budovat vztah s Danou, a Enid začíná žárlit. Rebecca začne pracovat v kavárně, Enid v kině, ale díky své prostořekosti a cynické upřímnosti vůči návštěvníkům ji šéf vyhodí. Přátelství mezi dívkami začíná povážlivě skřípat. Enidín plakát nemá na umělecké přehlídce úspěch, Enid vyhledá útěchu u Seymoura a ti dva se spolu vyspí – Seymour si užil sex s krásnou mladou židovkou, a tak se rozvede s Danou. Navíc má problémy kvůli tomu rasistickému plakátu, který se objeví v novinách a nelíbí se jeho nadřízeným v práci. Seymour je znepokojen z toho, že se mu Enid vyhýbá, a tak se staví k Rebecce, která mu ukáže skici, na kterých je osamělý Seymour v restauraci, zatímco trojice mladých ho zpovzdálí pobaveně sleduje. Následuje humorná scéna v obchodě, kde nasraný Seymour navštíví Joshe, naštěstí je zde drsňák Doug, který ho trochu zpacifikuje, než ho majitel vyhodí. Ten starý Řek prostě nemá poblázněného Douga s jeho mulletem a brýlemi moc rád. Jinak toho ve filmu moc komediálního není, jelikož konec je úplně jiný, než by se dalo očekávat…Příjemný a odpočinkový film o těžkostech dospívání, o střetu s realitou a o jednom osamělém muži, který zažije dvě milostná vzplanutí, která ovšem velice rychle vyhasnou.

Mlčení jehňátek (1991)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, to je Mlčení jehňátek. Tísnivá a děsivá atmosféra, jeden vysoce inteligentní vrah a kanibal, jeden hloupý a zženštilý sériový vrah a mladá krásná agentka FBI, která s jedním mluví a po druhém pátrá. Mladá, krásná, emočně chladná a cílevědomá stážistka FBI Clarise Starlingová dostane od šéfa Jacka Crawforda úkol, aby vedla rozhovory s vysoce inteligentním bývalým psychiatrem Hannibalem Lecterem, který je ovšem také ohavná zrůda, která zabíjí a žere lidi. Hannibal má být totiž nápomocný k dopadení sériového vraha „Buffalo Billa“, která má řád ženy s nadváhou, které vraždí a stahuje z kůže. Mezi Starlingovou a Lecterem, umístěného za sklem na chodbě plné sériových vrahů a úchyláků, se utvoří zvláštní pouto, ale on nechce moc spolupracovat poté, co odhalí Crawfordův motiv. Ve vedlejší cele také blázen Miggs, který po procházející Starlingové stříkne své semeno, a Lecter jej za to potrestá. Lecter chce za každou cenu pryč od doktora Chiltona, kterého nesnáší, a jen za té podmínky je schopen spolupracovat. Je nalezena další oběť s motýlí kuklou v krku a Buffallo Bill unese dceru senátorky. Lecter hraje se Starlingovou podivné hry, protože se zajímá o její osobnost, a také si pohrává se senátorkou, které dá sice správné informace o vzhledu Buffalo Billa, ale falešně ho identifikuje. Starlignová popisuje, jak během dětství na farmě u příbuzných slyšela brekot porážených jehňat a má z toho noční můry. Lecter je k ní opět přátelský a pomáhá při pátrání, ale brzy se v něm opět probudí vražedná zrůda, když zabije dva strážné, stáhne je z kůže a při útěku zabije další lidi. Starlingová pokračuje ve vyšetřování a zjišťuje další děsivé stopy, vedoucí k Buffalo Billovi a jeho první oběti. Nezapomenutelný thriller ze začátku devadesátých let, určený nejen pro kvalitní filmové pobavení, ale také pro zamyšlení nad lidskou psychopatologií, se skvělým příběhem, výraznými charaktery, znepokojivými detaily a také s nějakými těmi rozpitvanými těly, takže konzumace potravin se příliš nedoporučuje. A Jodie Foster byla skutečně nádherná, nedivím se, že jí kdejaký entomolog dělal návrhy, já bych s ní šel na rande hned, ovšem bych u ní, krásné, inteligentní a fyzicky zdatné agentky asi určitě neměl šanci. Možná, kdybych byl inteligentní jako doktor Lecter, ale o 30 let mladší a bez záliby v konzumaci lidského masa.

Soukromé neřesti (1997)

U tohoto životopisného snímku jsem se neskutečně bavil a docela dost se mi dařilo vcítit se do hlavní postavy – rozhlasového moderátora Howarda Sterna, a do jeho boje proti korektnosti, cenzuře a zažitému formátu rozhlasového vysílání. Nejprve vystupuje jako superhrdina Fartman na MTV Music Video Awards, a tím si získá odpor ze strany lidí, které potkává. Jeho otec Ben jej také zrovna nešetří, co se kritiky jeho směřování týče. Howard sní o tom, že bude v rádiu a vyroste v tichého a společensky nežádoucího moderátora. Ženské ho odmítají do té doby, než se setká s Alison na univerzitní stanici WTBU na Bostonské univerzitě. Howard vystuduje komunikaci na Bostonské univerzitě a pak pracuje na stanici WENW v New Yorku, kde ho však majitel nechce zaměstnat jako moderátora, ale jako programového ředitele. Ožení se s Alison, ale pak odejde, protože nedokáže vyhodit svého kolegu DJe. V Connecticutu se spřátelí s DJ Fredem Norrisem na stanici WCCC. Howard je jako moderátor otevřený a vedení stanice je z něj docela nesvé. Fred a Howard se účastní premiéry nového filmu krásné herečky Brittany Fairchild a nakonec s ní oba skončí ve vaně na hotelovém pokoji, ale Howard chce být věrný své ženě, a tak odchází. Alison však najde v autě jeho spodky, a tak ho opustí. Howard odchází do Detroitu na stanici WWWW, a Alison mu odpustí a jede s ním. Moc dlouho tam však Howard nepobude, protože stanice začne vysílat country hudbu. V roce 1981 pracuje Howard na WWDC ve Washingtonu a se svou zprávařkou Roin Quivers často vedou rozhovory přímo ve vysílání, což se nelíbí šéfovi Dee Dee, protože porušuje formát. Howard pak provozuje sex s posluchačkou přímo ve vysílání, a je málem vyhozen, ale zvýší se mu hodnocení, může zůstat, a Dee Dee najme také Freda. Alison otěhotní a potratí, a Howard si z toho dělá srandu ve vysílání, což ji velmi rozruší. Alison opět otěhotní a Howard dostane vysněnou nabídku práce ve WNBC v New Yorku, ale vyšší management v NBC netuší o Howardově způsobu vysílání, dokud si o něm nepřečte zprávu. Programový ředitel jménem Kenny „Pig Vomit“ Rushton si mylně myslí, že udrží Howarda na uzdě. To se ale nikdy nepovede, Howard je moc silná osobnost! Trojice v rozhlasu hraje hru Riskuj, ve které jsou odpovědi jako „kokot“ nebo „kunda“. Za to je vyhozena Robin. Ve studiu je pak ženská, která polkne 30 cm klobásu. Robin je nakonec přijata zpět. Ve studiu se ukáže také nádherná Jenna Jameson, která je úplně nahá a dělá Howardovi masáž. Kenny kvůli tomu přeruší vysílání a Howard se s ním pohádá. Ale poslechovost hovoří jasně: sprostého prasáka Howarda lidé prostě milují a stane se z něj nejlepší moderátor stanice WNBC. Díky své sprosté prořízlé hubě, nevázanosti, nekonvenčnosti a odvahou šokovat se z něj stal úspěšný a bohatý člověk!  Skvělý film, u kterého jsem se smál každou chvíli, akorát to trochu kazily rodinné problémy s Alison, která měla s tím ďáblem opravdu svatou trpělivost…

Král Krysa (1965)

Takový celkem dost odlišný válečný film, odehrávající se v japonském zajateckém táboře v Singapuru, kde se vesměs neválčí a neděje se nic extra akčního. V tomto táboře se většina britských, australských a amerických vojáků snaží přežít a udržet si jistou míru civilizovanosti. Ovšem americký desátník jménem King, to je něco jiného. Ten si žije na vysoké úrovni, a to díky lstím a černým obchodům s japonskými vězniteli. King se dá dohromady s britským důstojníkem RAF, poručíkem Peterem Marlowem, který působí jako překladatel do malajštiny. King se chová jako jeho dobrý kamarád, protože Marlow utrpí silné poranění ruky a do rány se mu dostane gangréna, a King mu sežene drahé léky a zachrání jej před amputací. Pak je tu britský probošt z nižší třídy, zdánlivě neúplatný a čestný poručík Gray, který chce řešit krádeže přídělů jídla, ale plukovník George Smedley-Taylor mu nařídí, aby na to všechno zapomněl. Gray obviňuje Taylora, že je do krádeže zapojen, ale nemá pro to žádné důkazy. King začne se svými kolegy chovat krysy a prodávat jejich maso britským důstojníkům s tvrzením, že se jedná o jelena. Kvůli zabití kuřete musí být utracen psí mazlíček jednoho zajatce, a King ho pak nechá uvařit a všichni si na něm přes počáteční odpor pochutnají. Dost nechutné scény. Japonský velitel pak čte svitek o tom, že válka skončila, což není pro Kinga dobrá zpráva, protože přichází o své postavení de facto velitele tábora. První seržant Max chce znovu získat svou autoritu a King se snaží tento pokus umlčet, ale jen dočasně. Do tábora dorazí britský parašutista Weaver a ten je v šoku ze stavu zajatců, kteří jsou podvyživeni a v šoku, a jediný, kdo odpovídá, je King. Weaverovi začne být čistý a dobře živený King docela podezřelý. Marlowe pak mluví s Kingem, který bagatelizuje jejich přátelství. A pak přichází nová doba a Gray poznamená, že „dělnická třída vyvrhla Churchila“ a že „Od nynějška budeme věci řídit my.“. Co více k tomuto filmu dodat? Nevím, přišel mi takový nemasný, neslaný a často jsem se u něj dost nudil. Namachrovaný King, nechutné scény s krysami a psy a rozpory mezi vojáky různých národů, kteří bojovali společně proti Japoncům – to je můj dojem.

12 let v řetězech (2013)

Dost drsný film, který rozhodně není určen pro slabé povahy. Příběh jednoho milého, spořádaného a úspěšného černocha jménem Solomon Northup, který měl ženu, děti, a živil se jako houslista v Saratoga Springs, stát New Youk. Je ovšem rok 1841, a tak mu hrozí jisté potenciální nebezpečí. Sejde se se dvěma milými bělochy, kteří mu nabídnou práci muzikanta ve Washingtonu, ale ve skutečnosti jej zdrogují a odevzdají obchodníkovi s otroky. Ten z něj veškeré řeči o tom, že je svobodným mužem, vymlátí důtkou a bičem, a tak začíná jeho 12 let trvající noční můra. Nejprve se jeho pánem stane hodný otrokář William Ford, který má v sobě aspoň špetku lidskosti. Má ovšem problémy s mladým buranským tesařem, který si hledá každou záminku, aby jej mohl začít bít, a tak sám dostane výprask, protože Solomon si nenechá srát na hlavu. To rozjede nepříjemnou spirálu událostí v podobě lynčování, a Solomon je prodán Edwinovi Fordovi, sadistickému a násilnickému plantážníkovi. A u něj je to živé peklo, jelikož se vyžívá ve znásilňování výkonné sběračky bavlny Patsey, kterou nakonec musí Solomon pořádně zbičovat (a to jen kvůli mýdlu), a pak se toho ujme samotný Ford, takže z ní lítají cáry masa. Solomon se snaží odeslat dopis svým přátelům na severu, kteří jej mohou osvobodit, ale to se povede až na druhý pokus. Film plný beznaděje, tvrdé dřiny, lynčování, bičování, věšení a celkového pohrdání negry, kteří jsou vlastně jen majetek a pracovní nástroj, se kterým si může pán dělat, co se mu zlíbí. Přes tohle těžké téma se film vyhýbá patosu a nesnaží se v divákovi za každou cenu vzbudit lítost, čehož si cením.

Bratr (1997)

Kultovní ruský film z divokých 90. let, ve kterém je vidět úpadek, chaos, bezpráví, brutalita a neutěšenost těchto časů v podobě pouličních prodejců, po kterých chce drsná mafie výpalné bez ohledu na jejich tržby. Film bez pořádné zápletky, bez silného příběhu, který působí jako ukázky ze života jednoho nezaměstnaného mladého chlápka jménem Danila, který se vydává za svým na první pohled drsným holohlavým bratrem Viktorem do Petrohradu. Danila však není typický záporný hrdina, ale dělá spoustu dobrých a společensky prospěšných věcí. Danila je veterán z čečenské války, doma nemůže najít práci, potuluje se po okolí, a tak jej matka pošle za starším bratrem Viktorem do Petrohradu, aby si našel pořádnou práci. Danila se na ulici seznámí s energickou narkomankou Kat a také s pouličním prodavačem a bezdomovcem „Němcem“ Hoffmanem, kterého chtějí obrat dva gauneři, a dokonce si od nich vezme revolver. Viktor je však nájemný vrah, který si říká „Tatar“ a pracuje pro šéfa petrohradské mafie zvaného „Krugliy“. Tatar má za úkol zabít šéfa čečenské mafie „Čečena“, ale chce za to hodně peněz, a tak má Krugliy lepší plán – nechá své pohůnky sledovat Tatara, kterého zabije Čečenec, aby mu pak nemusel platit. Trošku divný plán, ale to je prostě Rusko. Danila se sejde se svým bratrem v jeho bytě (brácha mu nejprve míří zezadu na hlavu pistolí) a brácha mu předá svůj úkol a nakecá mu, že ho Čečenec vydírá. Danila pak v autobuse donutí neposlušné Armény, aby zaplatili revizorovi pokutu. Pak Danila vyrobí trubkovou bombu a odpálí Čečence, což sledují Kruglyiho pohůnci a pronásledují jej do tramvaje, kterou řídí žena jménem Sveta. Danilo to dá se Svetou dohromady, i když je vdaná za manžela, který ji regulérně tříská. Boss Krugliy je nasraný a rozhodne se vtáhnout Tatara do jedné velké akce. Viktor předá úkol Danillovi a jeho byt navštíví Krugliyho gauneři, ale nikdo není doma. Dorazí tam akorát zmatený rozhlasový režisér Stephan, který si splete byt a ve skutečnosti jde na párty o patro výše. Tato chyba jej málem stojí život. O patro výše hraje skupina Nautila Pompilia a její zpěvák si také splete byt, ale Danilla jej pošle o patro výše. Danilovi se však nechce čekat a jde se podívat na párty nahoru, kde má blbé kecy proti Americe a její hudbě, a pak se vrátí do bytu, kde zachrání Stephanovi život. Kruglyi nechá sledovat Danilu a dostane se ke Světlaně, což pro ní nedopadne moc dobře, a jeho poskok "Krtek" postřelí Danila, ale život mu zachrání CD přehrávač, další skvělá věc z 90. let. Danila najde zřízenou Světlanu v jejím bytě, zatímco Kruglyi přepadne Viktora v jeho bytě a donutí jej přivolat Danilu. A tak následuje vyvrcholení s brokovnicí, kterou Danila zlikviduje Kruglyiho nohsledy a také jeho samotného, odpustí bratrovi a chce rovněž pomoci Světlaně od násilnického manžela, ale ta to moc neocení. Příjemný návrat do 90. let, kdy Rusko bylo sice plné chudoby, ale jsem přesvědčen, že to dneska není pro obyčejné lidi mnohem lepší, a navíc se z Ruska stala novodobá Třetí říše v barvě, takže bych byl já a určitě nejen já rád, kdyby se Rusko vrátilo do časů Bratra.

Lovcova noc (1955)

Temný a drsný thriller o jednom chlápkovi, který se vydává za Božího služebníka, a přitom představuje typické zosobnění Ďábla v rouchu beránčím. Ben Harper se po bankovní loupeži a dvojnásobné vraždě ukáže doma, aby dal svým dětem – synovi Johnovi a dceři Pearl - 10 000$ z loupeže. Pak je zatčen a v cele se sejde s mysogynním sériovým vrahem a rádoby kazatelem Harrym Powellem. Powell chce získat informace, kam Harper ukryl své peníze, ale to se mu nepovede a Harper je oběšen. Po propuštění z vězení se Powell vydává do Harperova malého rodného městečka a vetře se místním obyvatelům do přízně, včetně vdovy Willy Harperové a hospodského Waltera Spoona a jeho panovačné ženy Icey. Powell se vetře do rodiny Harperovým tím, že se ožení s Willou, ale syn John mu instinktivně nedůvěřuje. Powell chce vědět, kde jsou schované peníze a vyhrožuje Pearl, což od něj odpudí Willu. A tak se musí Willy zbavit, nakecat dětem, že je jejich matka opustila, aby žila ve hříchu, ale Walter a Icey mají pochyby a strýček Birdie, starý rodinný přítel, dokonce objeví tělo, ale bojí se obvinění, a tak to nenahlásí policii. A tak musejí děti utíkat před šíleným Powellem a uchýlí se u Birdieho, který je však opilý na mol. Děti utečou po řece na malé lodi, která patřila jejich otci, a najdou útočiště u přísné Rachel Cooperové, která se stará o opuštěné děti. Powell je samozřejmě vystopuje a nechce se jen tak vzdát, naštěstí je paní Cooperová silná, odhodlaná, a především ozbrojená ženská. Powell jen těsně unikne tomu, co si zaslouží – pořádný lynč. John má zase flashback, ve kterém vidí zatýkání svého otce. Film, který je prosycen citáty z Bible, ať už ze strany bezbožného Powella, nebo ze strany paní Cooperové, která poskytne těm dvěma opuštěným sirotkům domov a ochrání je před tím Ďáblem.

Podraz (1973)

Vtipná a svižná komedie, která dostává diváka do časů třicátých let, kdy se podvádělo v dostizích, sázkách a hraní pokeru více než dneska. V roce 1936 během Velké hospodářské krize okradou podvodníček a hezounek v jednom Johnny Hooker se svými kumpány Lutherem Colemanem a Joem Eriem pomocí vymakaného triku sázkařského kurýra o 11 000 dolarů. Hooker prohraje prachy na ruletě a Luther chce začít nový život a doporučí Hookerovi, aby vyhledal jeho starého přítele Henryho Gondorffa v Chicagu. Zkorumpovaný tlustý fízl Joliet William Snyder se střetne s Hookerem a prozradí mu, že okradli kurýra od irsko-amerického bosse Doyla Lonnegana, který zabije každého, kdo jej jen trochu podvede. Luther a kurýr jsou zavražděni a Hooker uteče za Gondorffem, který se skrývá v kolotočářském bordelu před FBI. Gondorff sežene tým zkušených podvodníků a rozjedou obrovský podvod, známý jako "drát", pomocí velkého týmu, který vytvoří falešnou sázkovou kancelář. Snyderovi a Lonneganovi muži pronásledují Hookera do Chicaga a Gondorff má strach z jejich odhalení. Následuje nejvtipnější část filmu, ve které hraje Gondorff, vystupující jako chicagský bookmaker "Shaw" poker s vysokými sázkami proti Lonneganovi v opulentním vlaku. Gondorff rozzuří Lonnegana svým drzým chováním a okrade jej o 15 000$. Hooker se pak vydává za Shawova nespokojeného zaměstnance "Kellyho", který má vyzvednout výhru a přesvědčit Lonnegana, aby mu pomohl převzít Shawovu operaci. Doma na Hookera čekají Lonneganovi muži a on jim uteče. Snyderovo pronáslednování přiláká pozornost agentů FBI, kteří chtějí využít Hookera k tomu, aby je přivedl k Gondorffovi. Lonnegan pak najme zabijáka Salina, aby našel a zlikvidoval Hookera, který jej tak ponížil okradením jeho kurýra. "Kelly" dává Lonneganovi typ na vítězný dostih a pak mu odhalí, že má ve Western Union partnera "Les Harmona" (podvodníka Kida Twista), který mu má pomoci svrhnout „Shawa“, a to pomocí zdržování výsledků dostihů. Lonneganovi se to zalíbí a rozhodne se financovat sázku v hodnotě 500 000 $, aby se pomstil "Shawovi". Bohužel, Snyder má na Hookera páku v podobě hrozby vězení pro vdovu po Lutherovi. Navíc se Hooker vyspí se servírkou, která ale není jen nějaká děvka na jednu noc, ale někdo mnohem horší. Někdo, kdo jej může připravit o život. Je to tedy dost nepříjemná situace, tlak ze strany FBI spojený s Lonneganovou sázkou na vítěze v hodnotě 500 000 $ může celý plán na Podraz zhatit. Leda, že by to pánové měli promyšlené ještě více, než je divákovi předkládáno…Geniální film se sympatickou ústřední dvojicí, na první pohled nepříjemným a tvrdým Lonneganem a vyžraným otravným policistou Snyderem, během kterého se divák nenudí ani chviličku.

Faunův labyrint (2006)

Celkem originální fantasy válečný film, který se odehrává během léta 1944, kdy fašistický dicktátor Franko utužuje svou moc ve Španělsku a zbavuje se zbytků odboje. Film má celkem dvě linie - jednu válečnou a druhou pohádkovou. V tom pohádkovém světě se mladá Ofelie setkává s mýtickým faunem, který jí dá celkem tři úkoly, protože věří, že Ofelie je převtělení princezny Moanny, která kdysi utekla z podzemního království a zemřela. V tom skutečném světě pak její nevlastní otec, falangistický kapitán Vidal, loví republikánské partyzány v horách a počíná si při tom velice krutě. Ofeliina matka Carmen je těhotná s Vidalovým synem a její zdravotní stav se zhoršuje, zatímco Ofelie se setkává s malými létajícími vílami, a její nevlastní otec střílí farmáře a zrádce mezi svými lidmi. Ve filmu je dost krutostí, nechutností, a to jak v reálném, tak fantazijním světě. Mezi další postavy patří Vidalova hospodyně Mercedes, která tajně podporuje svého bratra Pedra, který se skrývá v horách s partyzány. Ofelie plní jeden nechutný úkol za druhým a ne vždy poslouchá to, co jí faun řekne, a ten je na ni proto také občas nasraný. Dále je tu doktor Ferreiro, slušný a obětavý člověk, který pomáhá jednak Carmen během jejího komplikovaného těhotenství, a také se občas vydá za partyzány a pomáhá jim s ošetřování zraněných. Mercedes a Ferreiro to tedy hrají na obě strany, Vidal vraždí a mučí každého, kdo se mu nelíbí, a Ofelie se zatím toulá v labyrintu a mluví s podivnou bytostí. Vidal představuje zlou a krutou realitu, zatímco Ofelie reprezentuje dětskou čistotu a nevinnost. Není to špatný film, ale mě zase tolik neoslovil, přece jenom fantasy moc nemusím.

Lev v zimě (1968)

Taková celkem povedená historická fikce o králi Jindřichu II., jeho uvězněné ženě Eleonoře Akvitánské, jejich třech synech, kteří bojují o nástupnictví, a nesmí chybět také francouzský král Filip II. a jeho nevlastní sestra Alais, se kterou píchá král Jindřich. Film je založen na politických a rodinných intrikách, spiknutích a pletkách, proto si jej v tomto komentáři trochu více rozeberu. V roce 1183 v Anglii vládne Jindřich II., který se snaží ustavit linii nástupnictví, dokud má ještě nějaké síly, přece jenom je mu už padesát let. Na svůj hrad Chinon v Touranie svolá celou rodinu. Chce, aby trůn zdědil nejmladší a nejslabší syn Jen, zatímco jeho odcizená manželka Eleonora Akvitánská, během svátků osvobozena z vězení v Anglii, by ráda viděla jako nástupce nejstaršího syna Richarda, osvědčeného válečníka. Jindřich pozve také Filipa II., syna a nástupce Ludvíka VII. a Eleonořina prvního manžela, aby s ním vyřešil obchod. Jindřich měl s Ludvíkem dohodu, kterou zavázal Alais k tomu, že si vezme jeho syna a dědice trůnu, ale Jindřichovi více vyhovuje s touto mladou krásnou ženou souložit. Filip požaduje, že se buď vezmou, a nebo bude muset vrátit věno - strategicky důležité hrabství Vexin nedaleko Paříže. Jindřich má řešení - Richard si vezme Alais a stane se dědicem, ale Eleonora se vzdá Akvitánie, kterou přenechá Jenovi a dostane za to svobodu. Na svatbě je ujednání odhaleno a Richard manželství odmítne, s čímž Jindřich počítal. Jen se nechá zmanipulovat prostředním bratrem Geoffreyem II., vévodou z Bretaně, aby s Filipem plánoval válku proti otci za to, že bude jmenován Jenovým kancléřem. Richard zase kuje pikle s Filipem a nechá s sebou manipulovat, zatímco Jen a Geoffrey jsou schováni za závěsem, který je pro tyto účely přímo určen. Jindřich s Filipem rozebírají podmínky, zatímco synové jsou schováni za závěsem. Filip odhalí, že se hádal se dvěma mladšími syny, pak s Richardem a pak také naznačí, že byl Richardovým milencem! Filip rozebírá jejich vztah, Richard se vynoří a vše odmítne, ale Filip začne mluvit o tom, že neměl rád Richardův pohled ani dotek. Jindřich si uvědomuje, že jeho synové mají své limity a spřádají proti němu spiknutí, a tak je všechny propustí jako nevhodné dědice trůnu a všechny tři zavře do basy. Připravuje se na cestu do Říma, aby papež zrušil jeho manželství s Eleanorou a aby si mohl vzít Alaise a mít s ní další, lepší a věrnější syny. Alais však má pochybnosti, protože pokud by se jeho synové dostali z vězení, tak by zabili každého nového dědice. Eleanor s tím souhlasí a zase si do manžela rýpne, že si synové počkají na to, až umře. Jindřich se postaví proti svým synům s nožem v ruce, synové mají v rukách dýky a dojde k šarvátce, po které Jindřich odsoudí své syny k smrti, ale nakonec se rozbrečí a nechá je uniknout. Král je nyní zlomen, rezignuje a padne Eleanoře do náruče. Ráno Eleanora odplouvá na bárce, láskyplně mává a ona i Jindřich si uvědomují svou vzájemnou lásku. A za rok se má pokračovat. Co k tomuto filmu dodat? Politikaření, spiklenectví, osobní útoky, vytahování starých ran, boj o následnictví, sňatková politika, dobré herecké výkony, ale místy nudný film.