• Pohádka

Galaxy Quest (1999)

Málo na které sci-fi můžu koukat s dítětem. Na tohle jo. Baví a má nápad. Roztomilí bláboliví mimozemšťánci kontra přestřeleně odporný zelený příšerák a záchranná mise ze Země, jsou kouzelnou parodií na StarTreky a přitom je nezesměšňují. Potěšilo mě obsazení Tima Allena, kterého jsem znala jen jako sitcomového herce a který zde přesvědčivě ztvárnil roli zestárlého herce jedné role, jenž se v průběhu děje musí přerodit do téměř akčního hrdiny a poprvé zažít zodpovědnost. Překvapil mě Alan Rickman, kterého jsem si dosud ve vtipné roli nedokázala moc představit - jeho suché pojídání hýbajících se pijavic "jako od maminky" je koncert. Sigourney Weaver je vždy skvělá. Ale nejlepší byla prasoještěrka obrácená naruby.

Ostrov (2005)

Skvělé sci-fi s hrozivou vizí. Asi nejvíc mě na tom baví ta rychlost, akčnost, kterou pohání stejně akční hudba. Ewan McGregor zahrál dvojroli přesvědčivě a nadřel se, protože z obrazovky prakticky nemizí.A že je to možná vykrádačka motivů z dřívějších filmů, no tak ať je, ale perfektně poskládaná, nenudící (na to fakt není čas) a hlavně až manipulující - jsou ty lidi, co denně potkáváme na ulici originály, nebo jejich klony?...............

Teta (1987) (seriál)

Seriál opravdu rodinný, protože si v něm svoje najdou všechny věkové kategorie. Postavy (řečeno terminologií z Arabely) z pohádek pro dospělé (Dracula, Vlkodlak, Frankenstein a jeho monstrum) žijí v seriálu vedle postav z dětských pohádek (Bílá paní, Ohnivec, Vodník) a vytvářejí kouzelné spojení. Hlavním pojítkem mezi všemi je Teta, hraběnka Frankensteinová, která se po letech vrací udělat pořádek na svůj hrad a sirotek Max, který se po útěku od komediantů na hrad uchýlil také. Jakubiskovy pohádky jsou vždy trochu víc sirové (Perinbaba), než je zvykem u nás v Čechách, naturalističtěji ukazují lidskou zlobu, nenávist, závist a malost (kovář a všichni vesničani), ale o to víc i sílu lásky a přátelství.Skvěle se mu povedlo i mezinárodní herecké obsazení. Na tuhle pohádku se dá dívat mnohokrát a neomrzí. (Verze v původní slovenštině je daleko lepší než v českém překladu.)

Návštěvníci (1983) (seriál)

Za tenhle seriál se ve srovnání s podobnými zahraničními počiny nemusíme ve světě vůbec stydět. Divák sleduje tolikadílný a poměrně akční a napínavý příběh, aby na konci zjistil, že vše byl jen zbytečný omyl porouchaného počítače. To chce ze strany autorů notnou dávku odvahy a důvěry v divákův smysl pro humor. A zabralo to. Myslím, že je to hodně české, přestože se zahraniční účastí. Asi nejzajímavější postava seriálu je děda Drchlík.Vlastimil Brodský povýšil svoji roli nad hranice dětského seriálu. Vytvořil moudrou lidovou postavičku, trochu až hrabalovskou, laskavou, se selským rozumem a nadhledem. Hezky až nostalgici se na něj dívá, stejně, jak na celý seriál.

Taková normální rodinka (1971) (seriál)

Nejlepší český seriál u něhož mi vadí jen fakt, že není delší. Bezchybné obsazení, dokonalé dialogy a nesmrtelné hlášky ("Poldinky ten dopis sežraly!Jájim nabacám krunýřek!"). Kam se hrabou u nás promítané zahraniční sitcomy. Člověk se ani vteřinu nenudí a pamatuju, že dokud jsem to tak chronicky neznala, bolela mě po každém díle bránice od smíchu. Dana Medřická excelentně řádí, Marie Rosůlková si vražednou babičku neskutečně vychutnává, ale nejlepší je flegmatik na zabití Eduard Cupák. Nejoblíbenější díl - jednoznačně ten s malířem Hamouzkem......."aspoň ten strop, mistře, bíííílej!".

Armageddon (1998) odpad!

Po dobu sledování filmu jsem sama sebe stále snažila přesvědčit - má to tu dobré hodnocení, Bruce Willis je skvělý herec,hrajou v tom hvězdy.....Marně. Tento film je špatný! Z toho všudypřítomného amerického nacionalismu mi bylo až zle a ten konec....! Patetická hudba, nesmyslný příběh, ani herecké výkony mě nepřesvědčily - jako by to bylo uděláno na nějakou hloupu zakázku.

Hoří, má panenko (1967)

Nadčasový snímek geniálních pozorovatelů Formana, Passera a Papouška. Po několikerém shlédnutí filmu rozumím tomu, že s tímto náhledem na náš národ se tady v té zemi točit filmy dlouho nedalo. Film nemá slabé místo, přestože k jeho 71 minutám byla použita prakticky jedna základní kulisa - hospodský sál. Jan Vostrčil a jeho hasiči jsou přesně jako "můj nebo tvůj" soused z Horní Dolní, vesnické slečny dodnes potkáme na zábavách v podobných špeluňách a jediné, co se na nich změnilo, je styl oblékaní. Bezohlednost vůči nestorovi hasičů je denním chlebem nás všech, rozkradená tombola, drbny, odrhovačky na tancovačkách, nadržování prominentním jedincům (Tu Růženu tam, táto, nepiš!). .....Hoří, má panenko, to jsme prostě my. Ať se nám to líbí, nebo ne.

Pátý element (1997)

Řekla bych nejlepší Bessonův film.Do Leeloo v podání Milly Jovovich se musí zamilovat úplně každý, je prostě nadpozemská a dokonalá, Bruce Willis znovu dokazuje, že kombinace role akční hrdina x vtipále x milovník mu sedí ze všeho nejvíc a Gary Oldman jako Zorg je prostě umělecky ztvárněné Zlo. Báječná hudba, zábavné triky, skvělé herecké obsazení. Příběh baví a zároveň děsí, při představě, že by budoucnost mohla jednou takhle vypadat. Nádherná pohádka (jen mi v určitých chvílích malinko kazí blbě nadabovaný umečený Ruby)

Vlčí bouda (1986)

Když tento film poprvé viděli dva moji známí, studenti filmové tvorby ze Švédska a Islandu, sedli na zadek a okamžitě se ptali po dalších skvělých hororech od té "Hýtylové". Zklamání, že neexistují, bylo obrovské a moje je taky. Vlčí bouda je naprosto netradiční horor ve všem: Vše působí amatérsky a neuměle, ale tak by to přece asi ve skutečném životě skutečně bylo. A z toho naturalismu jde právě ta největší hrůza. I Macháček a jeho parta instruktorů působí mistrně civilně a obyčejně, ale zlo se pomalu plíží okolo celé boudy a pak vstupuje dovnitř.

Dotek Medúzy (1978)

Mrazivé, mrazivé, děsivě plíživé.....divák tuší, co bude, a stejně čeká, že se to v dobré obrátí. Ale neobrátí. A z hlavy to nedostaneš. Pro mě jedna z nejlepších Burtonových rolí, Ventura je jinak skvělý herec, ale v tomto případě je králem plátna Burton. Ty jeho studené oči, nehybná a přitom hrůzu budící mimika obličeje. ...A to je přitom vlastně po celý film posmrti........