• Pohádka

O pokladech (2012) (TV film)

Zdlouhavé, předvídatelné, co se scénáře týče, pak až amatérské. Je škoda, že mladí a nadaní čeští herci (Pidrmanová,Švehlík,Dyk,Liška,Budař) musejí brát, patrně kvůli výdělku, takovouhle šmíru a přitom by byli určitě schopni přesvědčivých výkonů v kvalitní pohádce. Co mě potěšilo - vychytávky ze století páry a role bratra Ignáce vynálezce a Tomáš Töpfer, který jak se objeví na scéně, zastíní svým hereckým talentem všechny okolo a ovládne záběr. Co mě nepotěšilo - Jana Pidrmanová, jak ji mám ráda, vypadá v rudých šatech upnutých pod prsa jak po plastické operaci se zvětšenými silikony (tohle někdo opticky podcenil), tři úkoly, které má plnit jsou strašně trapné a vše co se kolem toho točí, nikoho nepřekvapí. Nejhorší je asi sádrová skála se špatně nalepeným mechem nahoře v mracích. Budař s Liškou nemají co hrát, jen se pitvoří a chudák Švehlík pobíhá pomateně po lese, skrývá se za stromy a působí zoufale. Do toho ty nelogismy - přece by ve století páry nemohl kníže násilím odvléct chudou dívku na zámek. A ten Čechomor do toho, no tak ten s tím parostrojem doslova "ladí".Taky jsem nepochopila, proč bylo tolik prostředků vloženo do zbytečného cestování po republice a hledání místa k točení, ta svatba ve Valticko-Lednickém areálu tomu dala korunu. Mně osobně by stačila jedna divadelní kulisa....kdyby byl příběh zábavný a svižný.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Šli dva hobiti, pak je zatkli a v další části filmu šli zase dva a byli na svobodě.....nedovedla jsem pochopit, jak je to možné až mi spoludiváci vysvětlili, že ti hobiti jsou čtyři. Když oni vypadali všichni stejně. No, bohužel, mě tenhle film fakt neoslovil. Nemám ráda scény, kdy někdo za dramaticky romantického hudebního doprovodu střílen nepřítelem čtvrt hodiny zpomaleně padá a umírá a jedno oko nezůstalo suché, abych pak zjistila, že další hrdinové musí zhynout až v dalším díle a titulky nic. V příběhu se ztrácím stejně, jako v knižní předloze, kterou jsem na škole musela povinně přečíst, ale která mě k smrti nebavila.Takže jednu hvězdu jsem dala za pohádkové kulisy a tím s Tolkienem definitivně končím.

Jezinky a bezinky (1944)

Komedie, v níž není normální snad vůbec nikdo. Ač jsem četla, že sám Cary Grant svoje provedení Mortimera neměl příliš v lásce, mně se líbil. Opravdu se trochu přehrává, ale tím, že jde vpodstatě o divadelní hru v jedné kulise, nejsou zde přehnaná divadelní gesta a mimika na škodu nikomu, nejen hlavnímu představiteli. Skvělé výrazivo má například i vedlejší postava nově nastoupivšího policisty nebo obě tetičky. A když vstoupí na scénu plasticky upravený bratr Jonatán s kamenou tváří a vražedným pohledem, oceńuji vedle něj živě gestikulujícího Mortimera ještě víc. Dialogy jsou tak dokonalé a zábavné, že se film, v mém případě, snad ani nedá sledovat bez občasného přetáčení o kousek zpět, protože zatímco se směju, neslyším, co bylo dál a to by mě mrzelo. Je to jedna z nejmilejších a přitom nejčernějších starých amerických komedií, které znám.

Potíže s Harrym (1955)

Černá komedie, která se točí kolem neustále přenášené, zakopávané a vykopávané mrtvoly muže, o němž nikdo neví, jak vlastně zemřel a kdo ho zabill, mně moc pobavila a ještě víc proto, že ji natočil právě Hitchcock. V jeho ostatních, skvělých, filmech se tu a tam objeví kouzelný vtípek, ale tohle je prostě komedie pro něj dost netypická a zábavná.

Strach má velké oči (1980) (TV film)

Sedíme tak s pětiletou dcerou v Karviné uprostřed náměstí na letní zahrádce a tu se středem náměstí valí skinhead v bombru (bylo +40°C ve stínu), holá hlava, pálka přes rameno, nadutý výraz. Dcera po něm mrkla a na celou zahrádku hlasitě pronesla: "Smělý pohled, v ruce kyj, městem kráčí Divobij". Lehli všichni hosté i obsluha a já pochopila, že nejen my ujíždíme na této pohádce......... Strach má velké oči je jednoznačně nejlepší česká studiová pohádka. Iva Janžurová v roli baby Magi předvádí tak neskutečný herecký koncert, tak řádí, že si její skeče přetáčím zpátky a zpátky a nikdy jich nemám dost. K tomu jí geniálně sekunduje Rudolf Hrušínský v roli natvrdlého loupežníka Bujóna a další hvězdný herecký ansámbl. O interiéru bábiny chalupy se nikdy nedá říct, že už si člověk všiml všeho, dialogy jsou chytře vtipné a těch replik, co už od té doby zlidověly, se nedá dopočítat : "PoléVka nebo poléFka? Hm, F je hezčí....:"

O víle Arnoštce (2001) (TV film)

Dala bych vyšší hodnocení, ale celou dobu sledování celkem slušného příběhu o trochu přerostlé víle a jejím návratu mezi lidi, těžce bojuji s postavou prince. Tenhle vycmrdlý budižkničemu (Filip Tomsa?) by tedy takovou krásnou, vzpurnou a šikovnou vílu přece vůbec nemohl zaujmout. Dřevěné to je, sušinka ubohá to je a Lucie Vondráčková vedle něj vypadá, že by ho klidně bez problémů bafla do náruče a odnesla přes půl palouku. Navíc, když pominu jeho vzhled, po celý film neudělal princ ani ň pro to, aby si Arnoštku získal - naopak, maskuje ji, stydí se za ni.....škoda, jinak by to byla docela pěkná pohádka, nápad dobrý, ostatní herecké obsazení také.

Peřinbaba (1985)

Jak se podařilo Jakubiskovi obsadit v r. 1985 do hlavní role Giuliettu Masinu, nepochopím. Každopádně i díky ní, režisérovi a v neposlední řadě Petru Hapkovi vznikla naprosto originální, kouzelná a dokonalá pohádka. Jakubisko se nebojí ukázat smrt se vším, co přináší a toho jsme se v Čechách vždy trochu báli, takže od mala slýchám z okolí, že je to pohádka krutá a málo zábavná, ale mně už jako dítěti přirostla k srdci její poetika. Snové obydlí Perinbaby, Jakubův útěk na létající peřině (i teď když to píšu, cítím to mrazivé dunění varhan odrážející se v majestátnosti horských štítů a slyším Jakubovo šťastné volání : "Já jsem člověk." Jako dítě jsem u téhle pasáže dojatě brečela.) Lov krvelačných vlků, všudypřítomná zákeřná smrtka se zlatými zuby, zima zalézající pod nehty, ledově krásná macecha s dcerou odhodlané i k vraždě v konfrontaci s lidskou láskou, odhodlanou až za hrob, pomíjivým štěstím komediantů a laskavou ochránkyní z nebes.....vše za doprovodu neskutečně krásné Hapkovy hudby......tuhle pohádku o boji dobra se zlem zkrátka miluju. (Původní slovenská verze je lepší než český překlad - nevím proč, ale stáhli nám hlasitost hudby a v jedné verzi překřtili Perinbabu na Peřinbabu. To Ř tam fakt zní jak pěst na oko.)

Rolničky, kam se podíváš (1996)

Tak jsem letos před Vánoci marně sháněla hračku, na kterou šla reklama, všechny děti už ji měly a moje dcera ji prostě Musela mít taky..........marně. A doma jsem si pak vyslechla:"Už jsi pochopila, o čem Arnold natočil Turbomena?" Pochopila. Scénárista, který napsla předlohu, to rozhodně taky zažil. Samozřejmě, že ve filmu je spousta patetických a hodně protivných amerických keců, kde rodina řeší krizi, kdy otec na syna a manželku nemá čas, zato vlezlý a dokonalý soused ano, ale je zde taky spousta docela zábavného vtipu. Znovu mě pobavilo, jak si velký Arnie umí udělat srandu sám ze sebe (zvlášť na konci, kdy se promění v akčního hrdinu), ale příjemné jsou i narážky na americký spotřební způsob slavení Vánoc - podloudná továrna plná falešných Santů, útočný sob a ke všemu odhodlaný pošťák (Sinbad), který chce pro svého syna také Turbomena. Prostě docela příjemný rodinný film, který doporučuji shlédnout před tím, než vyrazíte na vánoční nákupy. Až na několikáté kouknutí jsem zjistila, že tam hraje malou roli představitel Pee Weeho z Burtonova filmu - takže pro mě milý bonbonek navíc.

Pravdivé lži (1994)

Arnold v akčně komické roli je to nejlepší spojení, které mu sedí. Tohle umí z akčních hrdinů krom něj snad už jen Bruce Willis. Arnieho kamenná tvář alá James Bond, okouzlující šarm ve společnosti na začátku, upřímný vztek, když zjistí, jaký pitomec mu oblbuje manželku, poťouchlá radost v očích, když onoho hňupa elegantně vyřadí ze hry......on fakt hraje a umí to! Film je dokonale herecky obsazen, baví od začátku do koce, prostě nemá chybu.

Banditi (2001)

Drsný kriminálník a sebestředný hypochondr vykrádají originálním způsobem banky. Když se jim do cesty připlete manželstvím zhrzená zrzka, přiberou ji do party......škoda, že Thornton a Willis nenatočili společně větší počet filmů, jako tragikomická dvojice mi přijdou naprosto sehraní. Film je natočen jako jedna zábavně bláznivá a hodně nebezpečná jízda, která se zastaví vždy jen ve chvíli, kdy hlavní hrdinové řeší svoje, bohužel, hodně společné city ke Kate - tam mi to romantické pobíhání po pláži trochu vadí (a zdržuje), ale jestli to měl být záměr a nadsázka, budiž. Jinak nemám připomínek a musím dodat, že na konci jsem jim naletěla, přestože film je vlastně jedna velká retrospektiva. Pro mě jeden z nejlepších filmů s Brucem Willisem.