Americká krása (1999)

Pozoruhodné. Nejprve si film diváka získá potom, co mu oznámí, že na konci filmu zemře. Film, který má, co říct a nezestárne. Proměna Lestera je krásná. Člověk po letech příjímání, ignorace a podvolení se prostředí se vzepře a začne si říkat a dělat, co chce. A kvůli tomu na konci zemřel?... Nejzajímavější za mě byl Rickův otec, který žije s dlouhodobě nemocnou ženou s pokročilou AD. Je vychovám podle řádu a pravidel, přitom je uvnitř homosexuál a svádí tak každodenní boj sám se sebou. Vidím tady spor mezi Lesterem, kterému se podařilo si dát život dohromady a je spokojený s tím, kde se v životě nachází, kdežto Plukovník vyhodil syna, má nemocnou ženu a dostal košem po svém coming-outu. Zástává zde moc nezodpovězených otázek a každý dívák tak může přijít s vlastní tezí o tom, proč se věci staly, tak jak se staly. Konečně rozumím scéne z Madagaskaru, kde na Alexe padají flákoty místo růží za doprovodu hudby z tohoto filmu děkuji. Rád jsem taky viděl prsa té mařeny z Amerického Pie s dírou mezi zubama.

Superbad (2007)

Tento typ humoru mám prostě rád. Totálně mě celou dobu ničili policajti s podání mého neoblíbenějšího SNL herce Billa Hadera a Setha Rogen, který je zas moje kanadské číslo jedna, až za ním je Ryan Reynolds. Jonah Hill je úžasný, celý absurdní příběh se točí kolem sehnání alkoholu na kalbu, o to úsměvnější z pohledu Čecha, protože tady sehnat booze, neboli chlast, je snad ta nejjednodušejší věc ever. McLovin :D nejvíc. Střašně bych si příl pokračování, po letech, zase nějaká absurdní zápletka, ale prostě, zde je chemie tak dokonalá, že se nemůže šlápnout vedle. Škoda, že takových komedií nenatočili krapet více. Celkem sick fakt navíc, že Jonah Hill na 4 roky hrál s Bradem Pittem, za 5 s DiCapriem i v Tarantinovce, zkrátka cool příběh u tohoto tlustého kudrnáče.

Roztržená opona (1966)

Jedná se o první film, který jsem od Hitchcocka viděl. Zajímavý příběh špióna poslaného za železnou oponu, aby získal důležité data o bombě. Přiznám, že jsem si myslel, že v tom divadle spadla klec, ale nakonec to dobře dopadlo. Taky mě hodně nasrala Sarah Shermanová, kdyý nasedla do toho autobusu a ke konci ta herečka v černém, tu bych umlátil tyčí. Ale jinak skvělý Newman a potěšila i česká stopa, byť jen zmínkou.

Střelec (1976)

Co k tomu říct... western, to je John Wayne a John Wayne, to je western. Poslední film velikána tohoto žánru ve spolupráci s Donem Sieglem, jedním z nejlepších režisérů té doby. Hlavní představitel se zde loučí se životem pistolníka, můžeme zde vidět jistou paralelu, John Wayne odešel z tohoto světa o 3 roky později. Silný příběh, trošku krutý ze strany okolí, kteří odsuzují "střelce" za jeho minulost. Neznáme ve skutečnosti jeho příběh, ale jak sám říká, nikdy jsem nezastřelil nikoho, kdo by si to nezasloužil, můžeme si tedy vyvodit, že jednal buď v sebeobraně nebo podle zákona. Každopádně krásně krkvavá poslední scéna byla úžasná a důstojné rozloučení s legendou taktéž. Děkuji Vám pane Wayne za Váš přínos do kinematografie a amerických westernů. Ať je Vám země lehká.

Tenet (2020)

Nevím no, zajímavý nápad, ale popravdě jsem řadu věcí nepobral. Nolan hůř vypráví příběh a zpětně to je ještě zmatenější. Kamera, hudba jsou ale opět na té nejlepší možné úrovni, jinak mě to moc nebavilo a fakt to působilo divně. Nevím, kolikrát se na to budu muset podávat, abych to pochopil, ani nevím jestli se mi chce. Mám smíšené pocity.

Vanishing Point (1971)

Sakra tohle mě bavilo, nejdřív si říkám "hele nějaká stavba" a to je záterasa. Film, který má sdělit určitě víc, než jen maníka ujíždějícího před policajty. Proč jim začal ujíždět, co se mu honilo v hlavě?... Nejrůznější vzpomínky, konec éry hippies, kteří v tom vidí odpor vůči společnosti a bouření se autoritám. Co mě zaskočilo byl konec, kdy nevím, co ho vedlo k tomu činu, asi ze sebe udělat nějakého mučedníka, netuším a možná to ani nechci vědět. S úsměvem a vnitřní vyrovnaností se kterou odcházel z tohoto světa byla ale dojemná. Líbila se mi ta komunita, kdy všichni byli vstřícní, vzali jste stopaře a netušili jste, jestli vás okrade nebo ne. Skvěle natočené, hudba úžasná, záběry z honiček taky super. Film starý 52 let, tedy více jak půl století má co říct i dnes.

Warrior (2011)

Po 25 minutách bylo jasné, že se ve finále utkají oni zmiňovaní bratři. Byl jsem, ale presvědčený, že se jeden z nich vzdá nebo tak něco. Právě proto jsem byl tak mile překvapený záveřečným soubojem. Vnitřní konflikty hlavních postav dodávali příběhu skvělou atmosféru a film se mi moc líbil a krásně utíkal.

Requiem za sen (2000)

Mám takový zvláštní zvyk nedívat se na trailery, takže při dívání na filmy nikdy nevím, o čem to bude a podobně. Jsem veliký fanoušek Jennifer Connely, že tam hraje Jared Leto a “Čmoud” ze Scary Movie, tak pro mě bylo velikým překvapením. Nejprve sem myslel, že se jedná o tuctový film o drogách, ale jak děj ubíhal začalo to sdělovat mnohem a mnohem více. Dokonalá hudba tomu dodala správnou atmosféru a intenzitu když film dosahoval vrcholu. Opravdu velkolepé, k zamyšlení. Na rok 2000 i skvělá práce kameramana, kdy ty pohledy z druhé osoby nablízko tomu dodávají opravdovost. Divím se, že film neposbíral víc ocenění, ale myslím si, že jak snímek stárne získavá na kvalitě. Na tu dobu byl asi příliš.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Tohle bylo těžký. Zápletka poměrně tuctová. Ale jako velký fanoušek režiséra Guye Ritchieho a snad ještě větší fanoušek Jasona Stathama, tohle prostě jo. Konečně lepší snímek, po tuctových Rychle a Zběsile, Hobbs&Shaw, Megalodon a podobných sraček. Doufám, že Jason začně být trochu obezřetnější při dalších nabídkách, ovšem pokračování Megalodone mě asi brzy přesvědčí o omylu. Herecké výkony jsou zde prostě dokonalé, myslím, že všichni ze sebe vydali maximum, strašně mě bavil humor, který tu je poměrně dost ukryt a v malém množství, což oceňuji. Střílečky s nových perspektiv mě velice zaujaly a určitě to tomu dodalo potřebnou jiskru. Hugh Grant je poslední dobou úžasný. Tento typ rolí mu prostě sedí. Podobně jako ve snímku Gentlemani byl zde opět brilatní. Původně jsem chtěl dát 4, byť děj samotný zavání třemi, to je pravda, ale prostě tohle jsem si užil, v Kataru jsem byl na stejném místě, kde film končil, takže prostě paráda :D Dám těch pět z pěti rovnou, protože si myslím, že až se na to podívám znovu, to bodování bych stejně upravil. Za mě fakt skvělý.