Heat Vision and Jack (1999) (TV film)

..jaaaj, skoro som spadla z fit lopty, ako som sa smiala..

Velmi nebezpečné známosti (1999)

..zabite ma..som krásna, inteligentná a milujem sex..a vzdy, ked sa cítim osamelo, obratim sa k bohu..plus za reese witherspoon..

Péčko pro začátečníky (2003) odpad!

..uhm..ja som sa ani nepobavila, ani neodbavila..ale skoro som sa dala na ciernu magiu..

Zkrocená hora (2005)

..dost dlho som rozmyslala, co je TO, co mi na Skrotenej hore vadilo..uz som na to prisla: miestami bola jednoducho prilis dejovy, prilis ponukajuca konkretne, cim narusila pokojne vnimanie podprahoveho, abstraktneho, pocitoveho..a velmi mi vadila jedna explikacia v zavere..skoda..ale mozno, ked si film pozrem znova, uz mi to vadit nebude..//..v kazdom pripade, silne herecky, pitoreskne kamerovo (ako Ang Lee zvykne zabezpecit)..9/10..

Za plotem (2006)

..mne tento keksik chutil..musim ist cikat..

Alphaville (1965)

..aj ked som niektore veci a zjavne narazky dodatocne dohladavala (belldandy - diky moc;-) ), niektore sceny pausovala kvoli docitaniu textov..pekna hra na pomedzi sci-fi/detektivky/noir/melodramy/parodie - vsetko a zaroven nic..(vlastne trochu ako 5. element, ale uhladene)..klasicky sa Godard hra s viacerymi rovinami pre komunikovanie informacie: obraz-dialog-v obraze obsiahnuty text a ich vzajomnymi vztahmi..tato hra mu vysla..samozrejme, m. Godard si je svojej geniality vedomy ;-)..

Swiri (1999)

..mix akcie - dramy/napatia - romantiky..velmi zrucne a zaroven v obraze (sposobe snimania - najma "nerotujuce" zabery) ukazujuce schopnost vlastnej variacie na hollywoodsky maistream, ktory pomerne dlho ovladal korejske kina..//..swiri, okrem toho, co pise Adrian, je tiez jednym z breakov v tematickom tabu - a to v dvoch liniach: osobnej i akejsi verejnej..tabu, o ktorom hovorim, spociva v zakaze hovorit o severnej korei inak ako o krajine, kde su draci, levy a komunisti..v ziadnom pripade by to nemala byt zem, kde chcu mier, slobodu a vlastne zivot, aky vedie juh..tato myslienka je vo filme (pre istotu) explicitne vyjadrená a vztiahnutá aj na súkromný vzťah..a ešte som si prečítala, že je swiri jeden z najvýznamnejších filmov v rámci hallyu - korejskej horúčky, ktorá sa strhla v 90. rokoch..

Superman se vrací (2006)

DOES THE WORLD NEED SUPERMAN TO RETURN? To neviem, ale jeho návrat mi rozhodne nepokazil deň.// Nepatrím k tým, pre ktorých je Superman Returns holdom „klasike“ – či už samotnému komiksu, alebo filmom zo sedemdesiatych rokov. Predsa ho však hodnotím vysoko. Prečo? Je naivný, detinský, schematický, strojený, gýčový. A berie sa vážne. Vadí? Mne nie. Zaujala ma štylizácia: spôsob snímania, farebnosť a architektúra priestoru, ako aj sošnosť postáv a spôsob ich stvárnenia. Ulahodil mi tempo-rytmus (okrem toho flash-backu do detstva – ten bol trosku zbytočný), ako i pomer akcie a dialógov, ale i napätie medzi naivitou, detinskosťou, gýčovitosťou a serióznosťou prístupu. Páčil sa mi naivný plán Lexa Luthora, ktorému sa vyrovná snáď len plán Dr. Evila z druhého Austina Powersa (teda plán v origináli zvaný Alan Parson´s Project ;-).// Trochu mi vadila Kate Bothworth, vďaka ktorej bola Lois tak trošku Barbienko-idná, ale aj na to som si zvykla. Milo ma prekvapil James Marsden, v X-menoch trochu kostrbatý. A bola som priam nadšená z Brandona Routha spôsobom, kedy o hereckých kvalitách príliš neuvažujete. Sadol typovo – bol smooth, jemne sladký, pritom stále mužný, ochranca a záchranca v jednom. Osobne, herecké výkony v Superman Returns zodpovedali jeho celkovej strojenosti a spočívali najmä vo výraze tváre a schopnosti si ho udržať. // Takže pár slov na záver: Superman ma uchvátil. Film sa mi páčil. // P.S.: Jop, celkom milé bolo virtuálne opätovné stretnutie Evy Marie Saint a Marlona Branda v jednom filme po On the Waterfront (r. Elia Kazan, 1954). Ale to je vlastne trochu mimo. 9/10

Alexander Veliký (2004)

..len je treba odpustit malu schizoidnost filmu: ci je politicky-historicky alebo vojnovo-historicky, intimny alebo monumentalny..a tiez, ze greci pisali anglicky latinkou podobajucou sa na linearne pismo beta..a ignorovat podivne prizvuky v reci..odpustila som, and i´m happy.. :-P