50x a stále poprvé (2004)

Kvalitních romantických komedií je jako šafránu, takže i když nejsou dokonalé, měli bychom si jich vážit.

Hačinantte, sore wa nai dešó! (2020) (seriál)

Příjemné, ničím neurážející anime, bez špetky originality, ale ani vyloženě hluchých míst.

Nahý oběd (1991)

Literární předlohu miluji, ale jde formálně o báseň psanou volným veršem než o "vyprávění". A pominemeli experimentální filmy, tak vyprávění je srdcem a duší každého filmu. Tento film to chtěl změnit, ale nepodařilo se mu to.

Rozmarné léto (1967)

Knižní předloha je rafinovanější, ale to nic nemění na tom, že jde o skvělý film.

Propast (1989)

Film jsem poprvé viděl na asi 1000000-krát přehrané VHS-ce, což filmu a mému hodnocení rozhodně neprospělo. Po letech jsem se ale k němu vrátil na DVD a musím se přiznat, že jsem byl maličko zklamán. Přišlo mi, že Cameron se jen chtěl trochu vyblbnout (a odzkoušet počítačové efekty) před druhým Terminátorem. Jsem si vědom toho, že film vznikal za nestandartních podmínek a na hranici sebeobětování herců i pana režiséra, ale sorry jako, moc mě to nebavilo.

Věc: Počátek (2011)

Testosteron nahradil estrogen, samozřejmě, proč nezprznit klasiku a nenahradit (údajný) šovinismus wokeismem. Naštěstí se pan režisér čas od času zchladil tím, že si na čelo přiložil použitou dámskou vložku a občas nabídl i něco vizuálně zajímavého.

Lví žena (2016)

Geniální matematička a kočkodlak v jednom. Oslava inkluzivity a metafora jinakosti, kterou Norové umí (či spíše musejí umět, jinak by nedostali grant na film dotovaný státem, který je majoritním vlatníkem ropné společnosti ničící křehký mořský ekosystém). Jako milovník koček (dvě mě vlastní, Britská modrá a Ragdoll) dávám jednu hvězdičku za tu kočičandu v hlavní roli a druhou za ...(doplňte si sami).

Jack Reacher (2022) (seriál)

Jako intelektuál a příležitostný filosof jsem byl tímto dílem vpravdě zhnusen, ale jako alkoholik a příležitostný hulič jsem se neskonale bavil. Z toho hovada v hlavní roli šel vážně strach (Tom Cruise se údajně po shlédnutí seriálu vykastroval).

Ať vejde ten pravý (2008)

Tyhle dětské punkové romance prostě miluji. A nevadí ani pedofilní aspekt (hrdinka je cirka o 200 let starší než její dvanáctiletý partner). A pokud Vám na severské poměry příjde tento film příliš optimistický, pak doporučuji literární předlohu, která je věrná dusné odpudivé atmosféře vyloučených lokalit, tak jak je známe ze zaprděného Česka.