Než jsem tě poznala (2016)

Neříkám to často, ale... Kdybych strávil více času s Louise předtím, než HO poznala. Kdybych měl více času poznat, jak jí to změnilo, věřím, že pak bych nějaký ten kapesníček potřeboval také... 6/10

Jason Bourne (2016)

Jason Bourne snad poprvé není krok před svými pronásledovateli. On, stejně tak jako divák, za tu dobu strávenou mimo spletité sítě agentur a mocenských bojů, vyšel ze cviku. Nechává se zmást podobnými postupy, z nejistoty a z pochybností nad sebou samým dává důvěru těm nesprávným lidem. Čím více je ale zřejmé, že podobnost je zde jenom hrou, za kterou se skrývá úplně jiná motivace, kde Bourne - i když ne vlastním přičiněním - slouží opět jako nástroj k prosazování ambicí a zájmů, tím více je tenhle návrat zajímavější a jeho existence ospravedlněná. A i když Bourne na konci odchází jako poslední Mohykán staré doby, víme, že se o něj není třeba bát. (Ty stupidní hackovací scény ale neodpustím :) 7.5/10

Warcraft: První střet (2016)

Překvapivě čistokrevné a výživné fantasy, které sice trpí občasnou "greenscreenovostí" prostředí (naopak samotní Orkové jsou parádní) a nedotažeností scénáře - respektive některých postav, ale neuvěřitelně získává nečernobílým pojetím konfliktu a nenadržováním žádné ze soupeřících ras. Nečekal jsem moc, ale dostal jsem zábavný, rozumně dlouhý film, který je především příslibem originální fantasy série a za to dávám oba palce nahoru! 8.5/10

Stážista (2015)

Kéž gentlemani nikdy nevymřou... 8/10

Spotlight (2015)

Svižná, podle klasického schématu vyprávěná novinářská detektivka, jejíž hlavní předností jsou výborní herci. Potěší netradičně uchopená postava šéfredaktora deníku, který se sympaticky vymezuje vůči zažitému pojetí podobných "ten nový, co nám to tu vše zničí" postav. Chyběla ale trochu větší gradace a finální katarze. Ano, není to Oscarovka z nejinovativnějších a nejzaslouženějších. Na druhou stranu je Spotlight upřímný, nenabubřelý a poctivě natočený film. To také není málo! 7.5/10

X-Men: Apokalypsa (2016)

Ještě v kině jsem Singera a Apocalypse posílal do pekel za to, jak zdegenerovali obvykle decentní a chytré X-Meny primitivní zápletkou s papundeklovým záporákem a lacinou globální destrukcí, kde jindy silné postavy bloumají z místa na místo a o své roli v příběhu pochybují snad ještě více, než divák. Na druhou stranu - izolovaně, bez kontextu předcházejících filmů obou sérií, to ale taková katastrofa není. Dokonce, pokud někdo z návštěvníků několik tisíc posledních let prospal a zvolil po schrupnutí Apocalypse pro první návštěvu kina, věřím, že bude nadšen velkolepostí, trikovou smrští a originalitou a nápaditostí akčních scén. Ti ostatní by film poctivě prostříhali (především hodně materiálu s pramutantem) a odškrtli by si X-Men: Apocalypse jako neškodnou jednohubku, takovou, kterou už viděli tolikrát. Singer prostě jen opakuje už viděné nejen ve First Class či Days of Future Past, dělá to ale nejen méně záživně, ale i bez jakýchkoliv silnějších myšlenek a nosných témat. 5.5/10

Deadpool (2016)

Všechno je to takové rozpolcené. První půlka je svěží, originální, se spoustou filmařských nápadů a vtipy založenými především na odkazování na jiné filmy a interakci s diváky. To druhá půlka už jak příběhově, tak řemeslně padá do standardní šablony a především se místy tlačí až příliš na pilu - prostě cool za každou cenu. Neřešil bych to, prostě bych si jen užíval tuhle příjemnou a svižnou změnu v trochu zatuchlém žánru. Když už je pak ale každý druhý fórek nějaká pitomá lascivní puberťálna, není to prostě ono. Jakkoliv má být Deadpool magor utržený ze řetězu a takové dospělé dítě, pořád je to čtyřicetiletý týpek, drsňák a bývalý voják. Čím víc mluví o masturbaci, koulích či čemkoliv podobném, tím víc u mě ztrácí respekt. Za dvojku budu ale určitě rád, ne kvůli většímu rozpočtu, ale spíš pro tu naději, že Deadpool už nebude muset tolik tlačit na pilu - představovat se, zaujmout a neustále poukazovat na to o kolik je jiný a drsnější než jiné komixovky. Pod tou drsnou slupkou je totiž stejně tuctová kostra, nad kterou se tak hlasitě povyšuje. 6.5/10

Sázka na nejistotu (2015)

Nafoukaný, arogantní a nezdravě sebevědomý film! Nedokážu si představit lepší způsob, jak natočit příběh o "hrdinech", kteří odhalili a odstartovali splasknutí obří hypoteční bubliny... aby na tom mohli prostě a jednoduše vydělat.. :) 9/10

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Nemusíme si nic nalhávat, Epizoda 4 nebyla co do příběhu žádný zázrak. Byla to taková jednoduchá pohádka o synovi, otcovi a Síle. Ale fungovalo to, mělo to atmosféru. A stal se z toho fenomén. Není tak fér od nových Star Wars čekat v tomto ohledu zázraky. Ano, hraje se moc na jistotu, spousta motivů se až trochu trapně opakuje, ale když v zaktualizované podobě opět fungují na jedničku, neříkám ani ň. Historie se přeci opakuje a s ní i stejné chyby. Rozhodně si také nemyslím, že bychom pod Disney dostali uhlazenější a sterilnější Hvězdné války, než jaké byly pod Lucasem. Původní trilogie rozhodně nebyla přehlídkou nekorektní zábavy a o (teď již) prostřední trilogii raději vůbec nebudeme mluvit. Přestože Finn a Rey - tedy dvě zásadní postavy - do příběhu spadnou tak nějak náhodou a většinu času se spíše tak nějak vezou, než aby je hnala nějaká skutečná motivace, poslední čtvrtina filmu dokáže, že jejich síla/Síla je skutečná. Je to zábavné, až na pár hluchých míst to šlape a vypadá to parádně. A několik momentů je geniálních! Já jsem spokojený.. nejsem nadšený, ale jelikož je to tak očividně startovací film trilogie, rád si to nechám napřesrok... 8.5/10

Most špiónů (2015)

Pure cinema! Poctivá a hravá filmařina, jakou Spielberg předváděl v nejlepších letech. Film určitě nemá ambice být tou nejvěrohodnější výpovědí, což ostatně dává jasně najevo správně odlehčeným scénářem či důvtipnými střihy. Možná právě proto ale všechna ta nakousnutá témata rezonují o to intenzivněji. Ať už jde o první polovinu filmu, ve které perfektní Tom Hanks obhajuje - především verbálně - základní myšlenky, na kterých je (nebo by měla být) jeho společnost postavená nebo o tu druhou - pohádkovější - kde bojuje za konkrétní osoby mnohem hmatatelněji, než je jemu samotnému milé. 9/10