Plán 9 (1959)

Edward D. Wood Jr. byl první magor z videopůjčovny. Měl sice odvahu, nápady, snahu a trpělivost. Neměl, ale bohužel prostředky, herce, štěstí a ani um či talent. Naštěstí pro něj. I toho si lidé všímají. A za tu srandu, kterou si dnes užijete to stálo.

500 dní se Summer (2009)

Těžko jsem věřil, že je možné použít u romantické komedie tolik nápadité filmařiny. Tak neotřelý scénář na tak otřelé téma - obdivuhodné. Se začátku jsem se dramatických časových skoků lekl. Bál jsem se, že něco takového se nedá ukočírovat. Teď mi nezbývá než zatleskat. Skvělý soundtrack a výběr vedlejších postav představují znamenitě lehký snímek. Zkrátka znamenité. Film mi ležel v hlavě i několik dní po zhlédnutí a skvělé pocity z něj přetrvávají. Škoda, že to bylo jen (1,5) hodiny s Webbem. Vydržel bych i víc. 13.4.12 Jak jen to s časovým odstupem všchno pěkně sedí...ono to půjde.

Zlaté časy rádia (1987)

Woodyho autobiografie bez Woodyho Allena. Nevím do jaké míry se pan režisér inspiroval vlastním životem při psaní příhod a osudů malého chlapce z Radio Days, ale podobné pocity v sobě asi může najít každý. Pan Allen je zkrátka tak schopný, že je přenese na plátno a i když to nejsou pocity nové, jsme za ně rádi. Je zbytečné se motat okolo režie, hudby a všeho ostatního, co je již Allenovským standart.

Mamut (2009)

Mamut mě překvapil již svou nominací do filmového výběru běžných kin a i když mě to trochu znejistilo, byl jsem uklidněn - diváků bylo velmi málo. Další příjemné překvapení mě čekalo na plátně. Velmi lehce a srozumitelně vyprávěný příběh manželského páru. Herecký projev Gaela Garcíi Bernala působí jako vždy přirozeně a jeho ženská polovička mu obstojně vypomáhávala budovat solidní film. Chtěl bych napsat solidní drama, ale za drama Mamuth bohužel označit nelze. A bohužel právě ona absence jakýchkoliv překvapení a dějových zvratů celý film sráží dolů. Nakonec se sice vyšvihne trochu víš, ale na nadprůměrný film ro nestačí. Velmi vysoké tři hvězdy.

Souboj Titánů (1981)

Už před 30 lety plodil Hollywood hloupé filmečky pro pobavení. Souboji Titánů se ale, i přes již tehdy chabě provedené trikové scény, liší. Nevím proč, ale tahle slátanina, které překopává celé základy řecké mytologie funguje. Možná je to tím, že některé scény jsou tak hloupé až je vám aktérů líto. Ano, z lítosti bych přidávám třetí hvězdu. Kult chápu, ale nadšení nesdílím.

Občan Kane (1941)

Je zajímavé sledovat, jak se za posledních téměř sedmdesát let vyvinul styl natáčení filmu, nejen po technické, ale i herecké stránce. Černobílá hra světel a stínu je sama o sobě kultem. Dobová režie působí na každého po svém a laik se může nudit. Kdo má filmy rád - jásá. Nejlepší film všech dob jsem sice neviděl, ale určitě jsem se rád podíval na klasiku dávného Hollywoodu.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Musím uznat, že jestli je něco pro mě ztělesněním popu a rádoby kvalitního umění bude to právě The Shawshank Redemption. Nepopírám, že film má své kvality a kdyby u nás v Čechách žil někdo, kdo by něco podobného natočil, byl bych hrdý. Ale bohužel stejně, jako u Amadea - kvalitu vidím, ale umění? Těžko. Já vidím jen to, co se líbí, to co se má líbit a má vydělat, vidím demagogicky vyprávěný sentimentální příběh v hodně kýčovitém obalu. Ale já kýč neodsuzuji, vždyť kýč je kýčem právě proto, že nikdo neví, jestli ho má zbožňovat, nebo nenávidět. A já jsem snad někdo mezi a doufám, že příště uvidím to, co vidíte vy.

Babel (2006)

Zajímalo by mě, zda-li byl scénář všech tří povídek napsán už s ohledem na to, že budou muset pracovat společně. Mám totiž nepříjemný dojem, že byly napřed napsány a posléze se mezi nimi hledala pojítka. Co jsem viděl já byly tři krátké filmy a upřímně řečeno, bych v tomto případě dal přednost jinému časovému rozvržení - nikoliv prolínání, ale zkrátka napřed první, potom druhý a třetí. Všechny tři příběhy jsou ale nejen dobře napsané, ale i zrežírované a o to větší škoda je, že se navzájem tak trošku krátí než násobí. Nemohu, ale odepřít, že v určitých okamžicích je napětí skvěle ukočírována a já jsem jen rozhořčen, že jsem nemohl vidět víc.

Lítám v tom (2009)

Jsem rád, že hned na poprvé jsem od pana Reitmana dostal přesně to, co jsem očekával a požadoval. Velmi odpočinkový filmeček s příjemnou atmosférou a hláškujícím Clooneym. Škoda že film je zcela naivně rozdělen na dvě poloviny. Ta první je nesmírně cool a upřímně řečeno - šla by klidně natáhnout na celý film, protože Clooney, coby vyhazovač je zkrátka vtipný a tečka. Na druhou stranu rozbrečený Cooney pod sukní skvěle hrající Very Farmingy mi už ani nebavil, ani nedojímal. Dostal jsem, co jsem chtěl a jednou mě dokonce dějová linka překvapila. Takže... zatím dávám 4.

Zázraky se nedějí (2008)

Překvapil nejen Luke Wilson, překvapil celý film. Kdo by čekal, že romantická komedie/drama může skutečně vyústit v takto příjemnou oddechovou i pro náročnějšího diváka. V zásadě je to sice filmeček banální, ale jelikož si od začátku na nic nehraje a nesnaží se dojmout nějakým citovým vydíráním, ale pouze příjemnou hudbou a texty, 3 hvězdy jsou na místě.