Kick-Ass (2010)

Dokonalé, tady ani nemám co více napsat. Režisérská extra třída, co chrlí nápady stejně jako hrdinové kulky. Vše stylizované, komiksové a v úžasném nadhledu - dokonalý výběr hudby ke každé scéně - a to bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Takhle jsem se už dlouho nebavil - tento současný entertainment mi je silně po chuti. ***** 9.5.2010

Kdo s koho (2001)

Výborná záležitost, na které jsem nenašel žádné mouchy, kupu nelogičností ani přihlouplé zpracování, ba naopak. Zda lze tímto způsobem vyloupit nepřístupný prostor, zda lze otevřít trezor zevnitř tlakem vody - nevím. Vím ale, že to bylo promyšlené ( nemuselo se to " jen tvářit " promyšleně ), výborně natočené a dokonale zahrané . Takže rozhodně líbilo a to i podruhé, po mnoha letech, kdy jsem si film musel pořídit do sbírky protože se mi ani po nějakých osmi letech nevykouřil z hlavy. A to se mi často nestává. **** 4.5.2010

Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu (2007)

Shrnuto a podtrženo, tohle je dokument o tak výrazné osobnosti, že ona osobnost přebíjí jakoukoli formu i obsah. Buď ho máte rádi a nebo ho nemusíte. Že tu mluví o všem, co ho v životě minulo či potkalo, o čem sní a jak si připadá, o manželkách, milenkách, rodině a válce. Bolesti a chudobě, radosti a smutku. Ano, on je to totiž dokument o něm, ne o jeho práci. Takže naslouchejme, přemýšlejme a pokud nás to míjí tak vypněme a šup o kus dál. Pro mne poutavý dokument o velké osobnosti, která mnoho dokázala a nestydí se nejen za své názory. Více dokument asi ukázat a pojmout nemohl protože tato osobnost se lidem ukáže jen tak, jak sama chce a kam až to dovolí. **** 2.5.2010

500 dní se Summer (2009)

Ona to není komedie ani drama. Je to příběh o lásce, přesně, jak bylo řečeno na začátku a to také platí. Je to romantické, rafinované ale upřímné. Plné nápadů, svěžích tak strašně moc, až mrazí. Až oči přecházejí. A je to režijní prvotina, ve které se tančí uprostřed zásadních scén a pinká do rytmu hudby. Tolik invence a hravosti, zároveň tolik pravdy, co předvedl snad jen Jason Reitman v Up In The Air. Umí to gradovat, pohladit i rozesmát silu nevídanou. Pokud tento režisérský talent bude nadále točit tak bravurně a mít výborný scénář i casting ( výběr herců ani nemohl být lepší ) , máme se hodně na co těšit. Jeden z filmů minulého roku. U mne bez debat. ***** 12.4.2010

Cargo (2009)

Velké překvapení from Sweeden a důkaz, že konečně vznikají sci-fi, které netáhnou vysokorozpočtové triky a nádech hororu, slizkých příšer či žalostných mutantů. Jde to totiž i dost dobře bez toho. Příběh má hodně co do sebe a nikam se nespěchá. Zde budou film kritizovat ti, co mají rádi trikovou akční sci-fi a větší spád. Příznivci kupříkladu filmů jako jsou Moon nebo Soderberghova verze Solarisu, si přijdou na své daleko víc. Přesto je ale film jinde. Zčásti je to Sunshine ( loď, jako jedna z posledních záchran civilizace ) , zčásti Pandorum + Matrixovský pojem jiné reality ( celková pointa a smysl příběhu ) a také Horizont Události ( dokonalé kosmické prostředí lodi, přechody v kosmickém prostoru ) + připomělo mi to Cameronovu Propast ( vlastně se do půlky nic podstatného neděje a přesto něco není v pořádku aby film začal postupně gradovat ) . Film je pro milovníky pomalejších, přemýšlivějších děl - vizuálně oslní promyšlenými záběry a nikam nespěchá, nelétají čepele ani kulky, natož světelné meče. :) Shrnuto, film si najde své příznivce, u ostatních propadne protože zdaleka není pro každého. **** 3.4.2010

Planina v ohni (2008)

Překrásný film od dvorního scénáristy Iňárritua. Film o návratech a odpuštění, bolesti a opouštění. V několika časových pásmech se tu odehrává drama především jednoho páru, který ovlivnil život svých dětí čistou láskou, kterou v sobě objevili tak náhle a bezprostředně, jak to jen city a snad i osud dovedou. Charlize hraje " až na krev " , pot a slzy a nejen ona táhne tento citový, emocionální film na svých ramenou. Citlivá režie a hudba, připomínají Iňárrituovy filmy více než dost, koncept díla pak také. Arriaga se holt nezapře, že umí psát hodně silné příběhy napříč státy i generace. A přitom je to vlastně hodně prostý příběh, který ale tento pán umí vyprávět hodně poutavým způsobem. **** 30.3.2010

Defendor (2009)

Velmi originální pohled z jiného úhlu na superhrdinství a one man show Woodyho. Silnější než záplava comicsových trháků v áčkových rozpočtech. Zčásti parodie na vážné comicsové filmy, zčásti zcela reálné drama o chlápkovi, který chtěl bojovat za špínu světa protože lidé hrdiny potřebují. Obyčejní lidé totiž dělají každý neobyčejné věci. **** 29.3.2010

Metoda (2005)

Dokonalé psychlogické drama. Celkovým pojetím, scénářem i režií. 25.3.2010

Zběsilý útěk (2006)

Přeexponovaný adrenalin ve vizáži školy Tonnyho Scotta, co nepustí nohu z plynu až do konce. Trochu Amores Perros na speedu, hodně krve, nadávek, násilí a bouchaček. Tvrďácký Walker, který nám docela vyrostl z toho nijakého blonďáčka z Rychle A Zběsile do slušného akčního herce. Vera Farmiga je neustále sexy až se ježí chlupy v nose, Roden nepřekvapil v roli dalšího cvoka z ruska. Stylová řežba, výborná režie, možná až příliš kamerových úletů. Nakonec proč ne, takovýchto pecek je potřeba. 25.3.2010

Smrt čeká všude (2008)

Režisérsky výborně zvládnutá pecka, která na mne přesto nezapůsobila silou, jakou na mnohé jiné. Více než do poloviny pouze slušně napínavé epizodní drama, postupně více přidávající na plynu a emocích. Že válka je svině, víme všichni a to z daleko silnějších filmů, než je tento. Každopádně spokojenost - zručně natočený film z prostředí, kde si chlapi hrají na vojáky a umírají, aniž by to něco změnilo krom nich samotných. **** 23.3.2010