Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

6 Harry Potterů mi předtím nezklamalo, a tak ze čtyř jsem byl vyloženě nadšený, z toho vyplývá, že šance, že se mi bude líbit i ten 7mý byla veliká. Bohužel, 7 není moje šťastné číslo. Tohle byla vyloženě katastrofa, když už chtějí narvat jednu knížku na 2 filmy, tak pro jistotu má první díl skoro 150 minut. Nuda, nuda a ještě jednou nuda. Navíc poprvé kdy se nic neodehrává v Bradavicích, kde bylo vždy aspoň na co koukat, nyní můžeme pozorovat tak akorát les, poušť a nebo zamrzlé jezero (jak romantické). Ve své podstatě je to ale skvělý tah, všichni chtějí vidět závěrečná jatka a aby pochopili o co jde, musí se z povinnosti prokousat tímhle. Já nejsem výjimka.

Amélie z Montmartru (2001)

Netradičně pojatý film s krásnou hudbou. Bohužel mi přišel takový moc zvláštní, chápu ale, že se spoustě lidí může hodně líbit (zvlášť těm, kteří mají rádi francouzštinu, kam bohužel nepatřím).

Milk (2008)

Když se v roce 2009 odborná porota rozhodovala, jestli dát oscara Seanu Pennovi nebo Mickeymu Rourkovi z Wrestlera, řekli si: "no je to těsný, ale kdyby si role prohodili, Sean Penn by určitě zahrál wrestlera líp než Mickey Rouke homosexuála, tak to dáme Pennovi." Teď už ale konec srandy, na filmu nejvíc oceňuji, že jsem se něco dozvěděl. Ukázal jedno zajímavé období v USA, o kterém průměrný znalec americké historie jako já ví velký kulový. Když se připočtou vynikající herecké výkony, 5 hvězdiček je na světě.

Hrob světlušek (1988)

Je dobré vědět, že fantastické animáky z Japonska nejsou jen z dílny Hayao Miyazakiho. Muselo být strašně těžké v roce 1988 rozhodnout, který animák je nejlepší, jestli Hrob světlušek nebo Můj soused Totoro. Vynikající pacifistický film, který jsem náhodou objevil při prolistováváním se Golfistovo profilem, díky. P.S. nebrečel jsem, nějak nebyla na to nálada.

Město (2010)

Fascinuje mi, jak je Ben Affleck vynikající režisér, jako kdyby každý známý herec mohl z fleku dělat režiséra, což je úvaha při hlubším zamyšlení naprosto směšná (u některých herců bych pochyboval jestli by si zvládli udělat tousty k snídani). Teď už ale k filmu, jeho Městu se celkem povedlo vystoupit z řady tisíců filmů o bankovních loupežích a troufám si tvrdit, že diváky musí bavit. Přesto se mi Gone Baby Gone líbilo o něco víc, nejspíš je to tím, že tam pan režisér nehrál. Dough (Ben Affleck) vůbec nevypadá jako nějaký gangster, který má tátu v lochu a mámu kdoví kde. Kdyby místo něj hrál Renner, kdoví jak by to vypadalo, kdyby, kdyby.

Lidice (2011)

Lidice, jako jedna z největších tragédií v české historii je pro režiséra hodně velké sousto. Natočit špatný film o Lidicích není to samé jako natočit špatnou komedii o teenagerech. Tady si prostě režisér nesmí dovolit selhat, protože když z toho udělá parodii je to průser jako vrata, už jenom kvůli pozůstalým nebo příbuzným pozůstalých. Podle mého názoru Petr Nikolaev úplně nedokázal natočit to, co se od Lidic čekalo. Tím myslím film, který by dostatečně uctil památku pozůstalým. Alespoň u mě nevyvolal ty emoce, které bych od filmu tohoto typu očekával, i když se o to místama vší silou snažil. Na druhou stranu je to na české poměry vysoce nadprůměrný film, za který se pan režisér určitě nemusí stydět.

Pařba ve Vegas (2009)

To má být všechno co ze sebe Amíci v komediích umí vymáčknout? Tohle a komedie roku? Snaha neustále překvapovat za každou cenu se jim dařila tak z 50%. U mě průměr.

Kult hákového kříže (1998)

Režiséra Tonyho Kaye to muselo na chvíli osvítit shůry aby něco takového dokázal vyplodit. Jako je Rekviem za sen nakopávačka v oblasti drog, tak stejně byl pro mě Kult hákového kříže nakopávačka v oblasti rasismu. Pro každého filmového fanouška by měl být tenhle film v kategorii "must see".

V pasti (2005)

Ze začátku to vypadalo hodně nadějně, pak ale z toho vyplynul krásný příklad filmu "já vim všechno". 14ti letá Hayley umí vše na co sáhne, umí operovat, umí používat zbraň, elektrický shoker, umí dusit přes folii, umí míchat drogy a co hlavně: napadlo někoho jak důmysleně umí svázat dospělýho chlapa? A když už náhodou uteče, vždycky přesně ví jak ho zastavit a spoutat znova. Kéž bych uměl a věděl 10% toho co ona. Děkuju, zasmál jsem se, ale protože to komedie být neměla, jsem zklamán.

Kuky se vrací (2010)

Kuky je strašně zvláštní, nekonvenční film. I když se tam vyskytovaly moderní věci, připadalo mi to jako návrat o několik desetiletí zpět. Tento druh humoru už je přeci dávno překonaný nebo se mýlím? Zkuste si porovnat dialogy ze Shreka s tímto. Nechci tvrdit, že Shreck je ideální příklad dětské zábavy, ale u toho se budou děti válet smíchy, bude je bavit i Kuky? Pokud ne děti tak koho vlastně? Pokud loutky ani neotevírají pusu (což samo o sobě vypadá zvláštně) je nutné aby si navzájem vykaly? Kolikrát jsem si v průběhu filmu říkal: "divné, divné", bohužel v negativním smyslu. Přišlo mi to jak nemastný neslaný špatně nadabovaný loutkový mix filmů Toy Story s Hayao Miyazakiho ekologickým filmem, děsivá kombinace, děsivý výsledek.