Příběh opravdového člověka

• Sovětský svaz Povesť o nastojaščem čeloveke (více)

O nevšedním životě, o povaze, vůli, odvaze a síle ducha legendárního stíhače Alexeje Petroviče Meresjeva vypráví silně humanistické dílo, které vstoupilo do dějin světové kinematografie. Koncem března 1942 byl sestřel stíhač Alexej Petrovič Meresjev a dopadl do centra fašisty ovládaného území v Děmjanském okruhu. Havaroval v neprostupném lese a při pádu se těžce zranil. Každý den uskutečnil za obrovských bolestí s rozdrcenými nárty a snětí v chodidlech 10 tisíc kroků, kterého ho nakonec po dlouhých 18 dnech dovedly až na svobodu. Svobodu, vykoupenou ztrátou obou končetin a obrovskou beznadějí. Opravdový Sovět Alexej Petrovič Meresjev se ale ani na okamžik nevzdal. Silou vůle překonal nástrahy osudu, aby nakonec opět usedl do kokpitu svého milovaného bojového letounu a dál bránil svou rodnou vlast. (oficiální text distributora)

Slimak

Strhující ruský film ve kterém je patřičná zima.Mrazivá zasněžená tajga a kolem nic...jen muž který počítá své kroky...za den je jich deset tisíc... ()

Michalechal

Jednoduše, přímě, s poválečnou radostí natočený snímek o hrdinství, odvaze a cti. O člověku, jakým bych si přál být i já, o opravdovém! ()

Mikino00

Čekal jsem, že dostanu příběh o tom, jak jde těch 18 dní v divočině a překonává svou beznadějnou situaci a místo toho se to celé odehrává v nemocnici a sledujeme jak se s tím vyrovnávou díky své víře v sovětského člověka. Opravdu té propagandy tam bylo hrozně moc. I tak je to fascinující příběh, co tento letec dokázal. ()

chuckboris

Tak tohle už fakt nééé. "Co říkám...... vždyť ten voják neměl jenom jedno chodidlo, já nemám obě." - "Ale ty jsi sovětský člověk." - "Vždyť létal s fermanem, cožpak je to letadlo, je to bedna, není ani mrštná ani rychlá." - "Ale ty jsi sovětský člověk!!!" Chvilka poezie se soudruhem plukovníkem taky stála za to : "Mám rád válečné dopisi, jdou k nám jako paprsky hvězd, a i když jiné hvězdy už dávno zhasly, jejich paprsky dlouho svítí........." - "Přesně tak soudruhu Plukovníku, jste zvláštní člověk, zvláštní, znáte o lidech to nejpodstatnější, co ví jinak jen bůh kde je to v člověku uschované, vy jste opravdový člověk pane. Opravdový Bolševik!" Čůrák jeden. Pro mě je tohle celý větší prasárna než Srbský film. ()

Brejlil

Těšil jsem se na drsné vylíčení zdlouhavé cesty v nelidských podmínkách. V knize je to nejsilnější a pěkně dlouhá část. Místo toho je ve filmu většina času věnována rekonvalescenci a hlavně "opravdovému člověku, bolševikovi", který hrdinovi vlije optimismus do žil. Když mohl kdysi létat carský důstojník bez nohy, sovětský člověk to zvládne i bez dvou. Povede se. Film sice působí archaicky, hlavně modely letadel jsou jak od Meliése (a možná, že ten by je zvládl lépe), propagandistický jed kape naštěstí jen málo. Překvapivě působí různé "nesovětské" zvyklosti, několikrát dá něco bůh, a hluboká poklona sovětské sestřičce, to jsem šokem málem spadl z gauče. ()

Vesecký

Legendární film o legendárním sovětském stíhacím pilotovi. Maresjev skutečně žil a Polevoj na jeho příběhu pozměnil jenom písmenko v jeho příjmení. Po umělecké stránce filmu není co vytknout. Kazí to jen několikrát opakovaná věta: "Vždyť jsi přece sovětský člověk!". Pomineme-li však tento nedostatek, pak je jen škoda, že v dnešní antiruské atmosféře se tento snímek dostal k 70. výročí osvobození Rudou armádou (většiny našeho státu) jen na slovenskou televizi. ()

agassi68

Áno, aj ja som videl tento film ako decko a bol som hotový. Ale to isté sa mi stalo aj pri filme Gamera kontra Gaos, čo neznamená, že rovnaký vkus mi ostal. Ideológia zabila to, čoby inak bolo hodné obdivu a nasledovania. Docielilo sa akurát parodovania a vtipkovania. Škoda.. ()

kondor77

Aktuálně Rusové okupují část Ukrajiny a za to je upřímně nenávidím, ale ten film je i přes svou oslavu hrdinného ruského vojáka prostě dobrej. ()

Primavera

V prvom rade - na to, že je film natočený tak krátko po vojne, je to výborný kus. Po druhé - Meresjev ako fenomén ma vždy fascinoval. Škoda, že málokde sa uvádza, na čom lietal. Zrejme to bol Lavočkin L-5 a stíhačky, ktoré zostrelil už ako pilot s protézami, boli Focke-Wulf 190, to najlepšie zo stíhačiek II. svetovej vojny. Keď si odmyslím nevyhnutné boľševické kecy, ktoré zrejme boli nevyhnutné pri natáčaní filmu v dobe, v ktorej vznikli, tak je to výborný príbeh reálneho človeka. Nemal to také jednoduché, ako je vo filme - žiaden obdiv ľudí okolo neho, skôr nechutná sovietska byrokracia, ktorej musel čeliť, kým dokázal svoje schopnosti pilota. Po tretie - stále ma takýto typ ľudí fascinuje. Takže bez boľševických kecov - ticho klobúk dole. ()

sigf07

Meresjevovo putování je legendární a tak nějak jsem očekával, že mu bude věnován celý film. Ve skutečnosti se jím zabývá jen asi dvacet minut a zbytek se zaměřuje na přesvědčování hrdiny, aby nerezignoval na svůj tragický osud, následně invalidově snaze zapojit se znovu do válečných aktivit, přičemž byrokratické překážky na své cestě překonává nejen svým obdivuhodným úsilím, ale i univerzální magickou formulkou „Ale já jsem sovětský člověk“. Ano, číší z toho propaganda už jen proto, že nejkladnější postavou není sám hrdina, ale politický komisař, se kterým se seznámí v nemocnici, ovšem to je u filmu, který vznikl tak brzy po válce vcelku omluvitelné, obzvlášť když propaganda nepřesahuje mez jako u jiných válečných či raně poválečných filmů (viz. německý film o letcích Stukas). ()

Kragujevac

Příběh o Meresjevovi je celkem zajímavý a hlavně motivující, ale tento film je tak neskutečně napěchovaný komunistickou propagandou, až to kazí dojem. Bitevní scény jsou velmi mizerné, ale to bych vzhledem k podmínkám ve kterých se film točil, chápal. Nejvíce mi však pokazily dojem kecy o tom kdo všechno je a není opravdový člověk. (Podle filmu je samozřejmě člověk sovětský ten nejvíc opravdový a nejlepší - a to mi sakra nesedí) ()

Pitryx

Mně ten film nebavil už jako dítě, kdy jsme byli nahnáni jako stádo do kina. Vlastně se skoro celý film odehrává v nemocnici, kde se stále kecá. Nu ani po letech jej nemohu ohodnotit jinak, než jako nudnou ptákovinu. Dám přesto jednu hvězdu, za přesvědčivé výkony herců. Mimochodem, jak to že komančové nevyhodili větu, kde zdravotnice hovoří o Bohu? CI 17122010 8944 ()

plo koon

opravdový člověk = sovětský člověk, bolševik, snad jednou taky budeme takoví. no ještě že už je to za námi. film ničním neoslní, ani neurazí, komunistický apel je z něj ale cítit výrazně ()

vitak69 odpad!

Zřejmě jsem asi viděl jiný film, než většina komentujících. Film, měl vzniknout podle skutečné události, ale zřejmě je to nesmysl. Pokuď byl někdo sestřelen za nepřátelskou linií, tak byl automaticky považován za fašistického špiona. Těžko lze předpokládat, že by se vrátil k lítání, spíše by si vysloužil kulku do zátylku od KGB. Tento film není nic jiného než bolševická pohádka a za Stalina se ani nic jiného nemohlo natočit. Tím spíše, že v té době Stalin opět v plné parádě rozjel své čistky. Pouze komunistická agitka, nic víc. ()

bobin

Na tento film jsme museli chodit s celou třídou, ba dokonce do kina cestovaly celé školy. Pak následovaly nekonečné besedy a diskuse. Všichni jsme museli mít na krku pionýrské šátky. A hnusili se nám ti fašisté a fandili jsme hrdinným sovětským lidem. .......Dnes je z toho člověkovi poněkud nevolno, jak nás ta dřívější demagogie dovedla zpracovat a drtit. Ale při tom všem je tento film natočený sice režimově podbízivě, ale zajímavě. Rozhodně nepatří do odpadu . Je to tak nějak pamětnické. ()