Příběh opravdového člověka

• Sovětský svaz Povesť o nastojaščem čeloveke (více)

O nevšedním životě, o povaze, vůli, odvaze a síle ducha legendárního stíhače Alexeje Petroviče Meresjeva vypráví silně humanistické dílo, které vstoupilo do dějin světové kinematografie. Koncem března 1942 byl sestřel stíhač Alexej Petrovič Meresjev a dopadl do centra fašisty ovládaného území v Děmjanském okruhu. Havaroval v neprostupném lese a při pádu se těžce zranil. Každý den uskutečnil za obrovských bolestí s rozdrcenými nárty a snětí v chodidlech 10 tisíc kroků, kterého ho nakonec po dlouhých 18 dnech dovedly až na svobodu. Svobodu, vykoupenou ztrátou obou končetin a obrovskou beznadějí. Opravdový Sovět Alexej Petrovič Meresjev se ale ani na okamžik nevzdal. Silou vůle překonal nástrahy osudu, aby nakonec opět usedl do kokpitu svého milovaného bojového letounu a dál bránil svou rodnou vlast. (oficiální text distributora)

Flego

Neustále vyzdvihovanie "ale ty si sovietsky človek" mi v detských rokoch, keď som videl film po prvýkrát, pripadalo prirodzene naliehavé zdôrazňovanie heroizmu sovietskych ľudí, ktorí sa nesklonili pred žiadnou prekážkou a vždy zvíťazili... Po mojej včerajšej repríze po mnohých rokoch mi toto zdôrazňovanie šlo riadne na nervy. Navzdory tomu, že mi je jasné, že ide o silno propagandistický film. Na druhej strane treba uznať nesporné filmárske kvality snímku, rozhodne patrí k tomu lepšiemu. 3+ ()

Morholt

Nezlobte se na mě, ale vždyť je to jen tupá propaganda. Jistě - vzhledem k bizarnosti knižní předlohy se od těch tuctovek trošku liší, ale jinak? Tfuj tajxl! 10% ()

Orlau32

Film z r.1948. Tvrdě poplatný době po 2.světové válce, ale protože se jedná o skutečný příběh, nutno se na to dívat s porozuměním. Ve dvou nebo třech okamžicích ve filmu padne "omšelá " věta o sovětském člověkovi, který je nezničitelný a vše vydrží. No jo, rozesmálo mě to, dnes po 63 letech po 2.svět.válce. Ale tehdy v roce 1948 jsme tomu prostě věřili (anebo museli veřit !) Koneckonců kdo ví, jak se vyvíjela 2.svět.válka a kdo viděl v různých filmech jak sovětští komisáři zacházeli se svými vojáky, tak zavře "klapačku" a už se ničemu nediví. Taková je pravda. ()

Siegmund

Smutný příběh s dobrým koncem, nádherné téma, které bylo zfilmováno asi narychlo. Kdyby se tohoto skutečného příběhu ujali filmaři dnes, jistě by vznikl film mnohem poutavější. Hlášky o sovětském člověku mi nevadily – byla taková doba; moje hodnocení však srazilo příliš jednoduché zpracování. (neděle 29.11.2009) ()

rt12

Za mlada mě film sejránkoval, opět povinná každoroční návštěva se školou.. Teď musím uznat jeho kvality. ()

slunicko2

Propagandistický film o skutečném hrdinovi. 1) No je to tedy podívaná. Od reality zcela odtržené dialogy dobře vyjadřují oficiální stalinskou linii._____ 2) Z hlediska doby vzniku je film relativně střízlivý a míra propagandy únosná s ohledem na skutečnost, že byly tři roky po nejstrašnější válce lidských dějin a Stalin vládl neomezeně jako nikdy předtím._____ 3) Někteří komentátoři očividně směšují skutečné osudy pilota Maresjeva s kvalitou filmu._____ 4) Leccos skousnu, ale ne fakt, že jsem se při filmu nudil...ne tolik, jako když jsme na něj chodili se školou, ale přece ano. Snímek postrádá jakékoli konflikty a zvraty, je lineární...jako dobová propaganda._____ 5) Skutečný Maresjev byl vyznamenán mj. i československým Řádem přátelství v roce 1986._____ 6) A na závěr si přečteme kousek z knížky. Rozmlouvá politický komisař s dosud pesimisticky uvažujícím Meresjevem o možnostech dalšího létání. Jako příklad uvádí carského pilota, který létal bez jedné nohy. Meresjev namítá: Но у него не было только ступни. Komisař na to: А ты же советский человек. Meresjev: Он летал на фармане. Разве ето самолет? Ето етажерка. На нем чего не летать? Там такое управление, что ни ловкости, ни быстроты не надо. Komisař: Но ты же советский человек! ()

tomtomtoma

Příběh, který má ukázat, že režím a společná víra dokáží zázraky a mají potvrdit správnost cesty. Válečný letec Alexej Meresejev (Pavel Kadočnikov) se nejdříve po sestřelení potácí, plazí a kutálí do záchrany. Po amputaci nohou a hledání motivace dochází k závěru, že může dělat to, co předtím, jen musí jít za svým cílem. A dokáže to, opravdu to dokáže. A je k tomu jediný důvod: stal se opravdovým člověkem, byl to přece sovětský člověk a bolševik k tomu! A tenhle druh lidí dokáže vše, co si zamane. A tak se zase vrací k původní profesi a hrdině brání svoji vlast před nepřáteli. Navíc tak dobře a radostně tančí kozáčka. Má to silné a zajímavé momenty, ale příliš patosu a zdůrazňování pojmu : sovětský člověk a bolševik! ()

zette

O Maresjevovi jsem toho dost slysel jako maly a tento pribeh me skutecne zaujal. I kdyz film mel nekolik negativ, dnes udelam vyjimku a dam tomuto filmu plny pocet, protoze vule Maresjeva vratit se zpet do letadla byla natocena mistrovsky! Myslim, ze je nutno smeknout klobouk pred takovym clovekem, az neuveritelne... ()

majo25

Je to príbeh silného, ctižiadostivého človeka, ale inak v nie príliš zaujímavom filme, ktorý na diváka navyše sála v agitačnej a silne patetickej forme. Nie príbeh ozajstného človeka, ale príbeh sovietskeho občana, ktorý sa nemá vzdávať nikdy, lebo (podobne ako u Nacistov) sovietsky človek je nadčlovek. Samozrejme, tiež aj pravý bolševik, ako sa niekoľkokrát vo filme spomenie. Silný patetizmus sála s každej druhej scény - hlavný hrdina je stredobodom všetkého, jeho nemocničná izba rozpráva iba o ňom, hlavný chirurg či primár obsakuje iba jeho, keď odchádza z nemocnice, lúči sa s ním celé áro. Nemá v sebe iný ideál, len ísť naspäť bojovať, hoc aj cez svoju mrtvolu. Kvitujem ale, že aspoň v závere, po opustení nemocnice, sú aj nejaké ukážky z vojenského letectva, prípade občasný humor. Aj keď tvorcovia sa nezmohli ani na jeden skutočný záber lietadla pri lete, všetko obstarávajú modelíky lietadiel a zadná projekcia s otáčajúcou sa platňou oblohy s mrakmi. ()

sator

Po 30 letech sem to zkusil, a překvapilo mě že to není tak špatné, jak sem měl v paměti............................Alexej Petrovič Maresjev (rusky: Алексе́й Петро́вич Маре́сьев; 20. května, 1916 – 19. května, 2001) je legendární sovětské letecké eso z doby Velké vlastenecké války. Narodil se 20. května 1916 v Kamyšině. Do armády vstoupil v roce 1937. V roce 1940 absolvoval sovětskou leteckou vojenskou školu. V srpnu 1941 začal létat jako vojenský stihač. Měl na svém kontě 4 sestřelená nacistická letadla, když byl sám v březnu 1942 sestřelen nedaleko města Staraja Rusa. Po pádu stroje se ocitl těžce raněný v nepřátelském týlu. Přesto se rozhodl vrátit se sám na území kontrolované sovětskou armádou. Cesta zpět trvala celých 18 dnů. Jeho zranění se zhoršila tak, že po návratu mu musely být pod kolenem obě dvě nohy amputovány. Maresjev udělal všechno pro to, aby se mohl i s amputovanýma nohama vrátit k létání. Po ročním úsilí se naučil ovládat své protézy tak, že se mohl v červnu 1943 vrátit do činné služby. Během vzdušných soubojů v srpnu 1943 sestřelil 3 nacistická letadla Focke-Wulf Fw 190. Celkem absolvoval 86 vzdušných soubojů, při kterých sestřelil 11 bojových letadel. 24. srpna 1943 byl vyznamenán Zlatou hvězdou Hrdiny Sovětského svazu, nejvyššího vyznamenání SSSR. V roce 1944 vstoupil Maresjev do KSSS a o dva roky později opustil armádu. ************** V roce 1952 absolvoval Maresjev Vysokou školu politickou, následně se věnoval práci ve výboru válečných veteránů a stal se členem Nejvyššího sovětu SSSR. Byl vyznamenán Leninovým řádem, Řádem Říjnové revoluce, Řádem práce, Řádem Rudé hvězdy a celou řadou dalších vyznamenání. *********************** Zemřel na zástavu srdce několik hodin před oficiální oslavou svých 85. narozenin. ************************* Jeho životní příběh je základem pro novelu Příběh opravdového člověka od Borise Polevého, ve které však vystupuje pod pozměněným jménem Meresjev. ()

Skuby47

Uteklo hodně vody, co jsem poprvé tento film o síle lidské vůle a vytrvalosti viděla jako dítko školou povinné. Na to, že byl natočený krátce po válce a popisuje skutečný příběh, si nikterak nezadá se současnými americkými válečnými filmy s fiktivními hrdiny „svalovci“, kteří rovněž bojují s nepřáteli ve jménu své vlasti. Můžeme si položit otázku, kde končí vlastenectví a začíná propaganda. Pro mne je to i po těch letech dobrý film s na svou dobu mimořádně silným příběhem. ()

Autogram

Oslava sovietskeho človeka v takej trochu jednoduchšej forme so silným nádychom propagandy a heroizácie. Mal som obavu, že film bude celý o putovaní zraneného vojaka, ako je to moderné dnes, ale našťastie nie a okrem zastrelenia neškodného medveďa sa pri putovaní nič zaujímavé nestalo. Stredná pasáž v špitáli je o niečo slabšia, ale záver to dal do poriadku a aj som to hrdinstvo sovietskemu letcovi takmer uveril, a hlavne jeho radosti z lietania. –––– Dobře lítáš, dobře! ()

Werichowka

...aneb jak se u nás vžilo rčení: "Plazí se jak Meresjev..." Hrdinný sovětský pilot, který -odkojen térem totality- neztrácí vůli k životu a vrací se třeskutou sibérií ke svým soudruhům, aby znovu svěřil svůj prostý život a osud do rukou tatíčka Stalina. Jeden z filmů, u kterého zrudne i republikán. Ale tak...já za tím asi vidím zločiny komunizmu, takže když vypnete svědomí, není to zas tak úplně špatné... ()

ryba443

Rozhodně zajímavý a silný příběh, i když ne uplně ojedinělý (jen za 2.sv.v. např. Douglas Bader). Modely letadel použité v soubojích dnes vypadají úsměvně, ale na rok 1948 velmi slušné, a to zejména ve srovnání s českým filmem Piloti z roku 1988, kde je to provedení velmi podobné. Propaganda je zde tak nějak roztomile naivní, občas jsem měl tendenci spadnout smíchy pod stůl, ale jako celek film hodnotím poměrně kladně, koukalo se na to dobře a nenudil jsem se. ()

klúčik

Človek , ktorý chce tak aj bojuje a vydrží. Meresjev bojoval a vydržal. Tento sovietský film , bol dosť populárny. Filmu dávam 65%. ()