Calabuch (festivalový název)

Calabuig

The Rocket from Calabuch

Komedie

Španělsko / Itálie, 1956, 96 min

Calabuch je malá rybárska dedinka kam utiekol nukleárny vedec, keď boli jeho objavy zneužité k vojnovým účelom. Sledujeme pomalý život svojráznych postavičiek, rozne starosti i radosti a všetko je to natočené milým osviežujúcim sposobom. Nejde o komédiu v pravom slova zmysle, skor o pocitovú záležitosť. Celým filmom ( hlavne na záver ) sa vinie nevtieravá myšlenka pacifizmu. Štvrtý komentár.(21.8.2016)

Hodně příjemná letní komedie až po okraj plná absurdnosti, ze které je cítit přátelství, pacifismus a jižanská pohoda."Calabuch me gusto!"(4.8.2014)

Sice hodně naivní, ale nesmírně příjemný, pozitivní, úsměvný a na několika místech velmi vtipný snímek. A zároveň dost protiválečný, avšak nijak vtíravě. Milé a sympatické bylo i herecké obsazení a atmosféra. Vězení jakožto hotel mě rozesmál snad při každé narážce na něj a „zbrojení“ byla také pasáž k popukání. A nechyběl samozřejmě čistě pacifistický konec, který člověka skoro dojal. Slušné 4*. „Už je pozdě, měli bychom se vrátit do vězení“.(4.8.2014)

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(3.1.2006)

Poetická komedie, odehrávající se na nezkaženém venkově, kde platí dané slovo a i vězni mají určitou svobodu. ( Které nijak nezneužívají.) Protiválečné poselství z filmu nijak prvoplánově netrčí, ale je zcela jasné. Humorných situací si divák užije vrchovatě, ale je to humor jemný, který vás přinutí spíš jen k pousmání.(3.8.2014)