Pohádky tisíce a jedné noci

A Thousand and One Nights

Animovaný / Pohádka

Československo, 1974, 90 min

Karel Zeman

Jan Tříska

Karel Zeman byl mistrem nápadů, o tom není sporu. Příběh Pohádek tisíce a jedné noci musím ale dle svého citu přiřadit spíše k jeho slabším počinům (Baron Prášil, Vynález zkázy), jelikož mě střídavě bavil a nudil. Animace je ovšem velmi poutavá, stejně jako styl vyprávění Jana Třísky. Objektivně za čtyři, subjektivně za tři. 65%(25.8.2011)

Karel Zeman se s dětmi nepáře. Servíruje jim příšery, vypíchnuté oči i padající hlavy. Přitom však zůstává dětsky nevinný a příběhy Sindibáda podává tak výtečným a magickým způsobem, že i ve mně znovu probouzí touhu vydat se na moře a plout za dobrodružstvím. Sindibád není stoprocentní klaďas, ale přes všechny chyby má sympatické názory a trefné postřehy. A navíc je tu ona zásadní ingredience, která z velmi dobrého animovaného filmu dělá nezapomenutelnou záležitost, jenž se navždy zaryje hluboko do paměti i do srdce – hlas Jana Třísky. A ten když mluví o nejkrásnější střeše na světě, jako by promlouval skrze mé vlastní srdce.(3.3.2016)

Jako malý jsem byl ve scénách s Magnetovou horou regulérně podělaný strachy. Pan Zeman tomu dokázal dát neskutečnou atmošku a pan Tříska ji svým hlasem neskutečně umocnil. Strašně mě mrzí, že se právě tahle geniální pohádka prakticky vůbec nevysílá v TV a sehnat ji na netu je taky děs. Hlavně, že debilního rusáckého Mrazíka hrají každoročně.(23.1.2013)

Ne a ne a ne. Zeman prostě není tvůrce pro mě. Opět zdůrazňuji, že technicky to je bezkonkurenční, ale scenáristicky mě všechno, co natočil, hrozně míjí. Neumím si to vysvětlit, ale jeho filmy mě prostě nebaví. Nic víc v tom není. Od Sindibáda jsem čekal něco víc, ale není to o nic jiné, než ostatní filmy. 55%(17.7.2017)

Opäť som si zaspomínal na časy, keď takéto krásne rozprávkové fikčné časy znamenali pre mňa ako dieťa všetko. Po dlhých desaťročiach pramení okúzlenie z iných prvkov, dôležitejší je napríklad krásny výtvarný animačný štýl, ako identifikácia s hrdinom. V Tisíc a jednej noci sa za hodinu a pol stane toľko, čo v desaťdielnom dobrodružnom fantasy seriáli. Možno by nebolo od veci niečo podobné natočiť. Samozrejme ak by sa námet ocitol v správnych rukách. Dobrodružstvá legendárneho námorníka majú teda vskutku zbesilé tempo, možno si poviete, že v momente, keď sa stane panovníkom, by ste mu želali v tomto štádiu aj zostať, ale keďže sme v rozprávke, happy end aj tak je nevyhnutný. Ten je ale poňatý inak, ako sme zvyknutí a nesie v sebe výchovný apel pre detských divákov. Pochybujem však, že by ho dnešné "neustále online"deti správne pochopili. Podobný film: Dobrodružstvá princa Achmeda.(1.1.2015)