Pohádky tisíce a jedné noci

A Thousand and One Nights

Animovaný / Pohádka

Československo, 1974, 90 min

Karel Zeman

Jan Tříska

Kompilace dřívějších krátkých příběhů do jednoho celku. Spojení klasického příběhu se Zemanovou fantazií dává kvalitní výsledek, byť musím říci, že jiná Zemanova díla mám raději. Je to asi v samotném základu, pojetí hlavního hrdiny je tu totiž poněkud jiné, než jak jsme zvyklí třeba v Evropě. Sindibád je totiž málokdy pánem svého osudu, většinou se musí spolehnout na šťastnou náhodu, přízeň moře či zvířat nebo přátel. Občas také udělá něco, co by se od kladné postavy tolik nečekalo, například když chudáka věrného koně, co s ním plave několik dní po moři, nakonec prodá tlustému sultánovi za létající koberec. To bylo vyloženě nehezké. Výsledné hodnocení, které je slabší než třeba u Krabata, tak nejde na vrub Zemanovi, ale spíš předloze.(3.12.2013)

Sindibád tak patologicky miluje moře a kvůli tomu se tak prostoduše vzdává všech nabytých pokladů, že bych mu z celého srdce přála slaný klystérek, aby měl milované mořské vody konečně sdostatek, dopřála bych mu jí až po krk. Zvířata všech zemí, spojte se, Sindibád je opět v nějakém průšvihu! A zvířata se spojila a opravdu s pozoruhodným odhodláním milého námořníka tahala ze všech problémů, co mu osud, náhoda, nehoda a jeho vlastní tupost nadrobily. Špatný, velmi špatný hudebník byl, kluk jeden ušatá (nebudu řešit to, jak asi zní balalajka pod vodou), ale pokud ryba zapíchnutá brutálně mezi struny, předváděla hru stejně kvalitní, jako on, asi to za moc nestálo a za tu rybu greenpeace na tebe. Pokud ale člověk nemá rejpavou, jako já zrovna teď, tak z té pohádky musí nadšeně jojikat jak malej Jarda.(9.11.2013)

Karel Zeman byl mistrem nápadů, o tom není sporu. Příběh Pohádek tisíce a jedné noci musím ale dle svého citu přiřadit spíše k jeho slabším počinům (Baron Prášil, Vynález zkázy), jelikož mě střídavě bavil a nudil. Animace je ovšem velmi poutavá, stejně jako styl vyprávění Jana Třísky. Objektivně za čtyři, subjektivně za tři. 65%(25.8.2011)

Karel Zeman umí a i když jsem se k těmto pohádkám dostala už jako "stará koza" stejně jsem se na těchto sedm krátkých pohádkových příběhů podívala se zaujetím. Občas se v nich vyskytne něco drsnějšího (a já si říkám, jak by se mi to, jako útlocitnému dítěti líbilo), ale to k arabským příběhům patří. A jako vypravěč hlas pana Třísky, co víc si přát?(8.3.2012)

Velmi pěkně zpracované putování námořníka Sindibáda. Hlasem Jana Třísky o svých trampotách vypráví, jako by to byly úplně běžné věci. Divák se mezitím baví a fantazie jede na plné obrátky. Nemyslím si, že by film nebyl pro děti, naopak, jde o šablonu, která se s obměnami opakuje - to je jasná rekvizita pohádek pro děti. Moje oblíbené místo je na ostrově opic, které nechtějí Sindibáda pustit, a tak je všechny opije a uteče.(21.2.2007)