Pohádky tisíce a jedné noci

A Thousand and One Nights

Animovaný / Pohádka

Československo, 1974, 90 min

Karel Zeman

Jan Tříska

Ne a ne a ne. Zeman prostě není tvůrce pro mě. Opět zdůrazňuji, že technicky to je bezkonkurenční, ale scenáristicky mě všechno, co natočil, hrozně míjí. Neumím si to vysvětlit, ale jeho filmy mě prostě nebaví. Nic víc v tom není. Od Sindibáda jsem čekal něco víc, ale není to o nic jiné, než ostatní filmy. 55%(17.7.2017)

Originálně vyprávěné (tzn. zemanovsky vyprávěné), doprovázené zaujatým hlasem Jana Třísky. Člověk by očekával Šeherezádu, ale je to o něčem úplně jiném, což dělá pohádku strašně poutavou. I když to je pro děti, Zeman se nebojí ukázat smrt v pravém světle (utopení námořníci, zvěř zabíjející svou kořist, vypíchnuté oči, zabitej krokodýl, setnutá hlava atd.). A to je fajn. Ale jako vždy - pohádky já nemusím, i když jsou hezky zpracovaný...(27.12.2008)

Aneb putování Sindibáda flegmatika :) Další Zeman, na kterého se stojí za to podívat. V první minutě jsem zírala s otevřenou pusou na tu snovou animaci (jsem od něj zvyklá na méně barevné kousky) a na lehkost, se kterou jsou příběhy podávány. Trochu mi chyběly obyklé vynálezy, jinak ale za přesun do Orientu u mě rozhodně plusové body! Krásné nápady- lebky na obloze, animace lva, tygra, slona a dalších zvířat, originální pojetí slousloví jít S někým na lov :) Filmu bych vytkla jen neuzavřený konec a příliš nenavazující dobrodružství, což je ale pochopitelné vzhledem k tomu, že to byly původně epizody. Při zvažování, zda 4 nebo 5, jsem si vzpomněla na mořské koníky a bylo to jasné :) PS Paní v Ponrepu mi dneska říkala, že je dobře, že jsem si udělala čas, že ten film je prostě kouzelný. A měla úplnou pravdu :)(22.11.2010)

• pytlik...

Já teda všeobecné nadšení nad tímto dílem nesdílím. Animace nepříjemně připomínala ilustrace v učebnici němčiny pro jazykové školy blahé paměti, jednotlivé barvy patrně Zeman vybíral pomocí generátoru náhodných čísel, pokud nebyl přímo barvoslepý. Nějak jsem nepochopil, proč se ta zvířátka tolik hrnula pomáhat Sindibádovi. Já mám opačné zkušenosti, na mě třeba kašle i vlastní pes. Nemohu tedy říct, že by neposlouchal, poslouchá, to zas jo... Vždycky si se zájmem poslechne, co mu přikazuju, a pak udělá, co se líbí jemu. Ale to sem nepatří. Dál, Sindibád se chová tak, že by v každé jiné pohádce byl za to tvrdě potrestán, ale tady ne. Např. umíraje hladem, dost nelogicky vymění mluvící rybu za perlový náhrdelník, z kterého by se najedla tak maximálně prasata (aspoň předpokládám podle toho známého přísloví). Anebo vymění svou milovanou loď za váček chrlící peníze, jen aby pozdějc prokázal, že mu na zlatě vlastně nezáleží.(2.1.2014)

Nezapomenutelné dětské dobrodružství, které se mi téměř čtvrt století nedařilo vidět znovu. A když se mi poštěstilo na Festivalu Karla Zemana (v Muzeu Karla Zemana) mezi hromadou malých capartů na židličce vysoké asi třicet centimetrů, na které jsem občas nebezpečně balancoval, chytila mě taková nostalgie, že být na projekci sám, snad i slza ukápne. Obři, létající koberec, Magnetová hora, za každým rohem nějaký sultán s nepostradatelnou krásnou dcerou. V jednotlivých příbězích se nejedná o bezchybnou záležitost (a zejména epizoda u opic, u diváků většinou oblíbená, mě vyhodila z tempa až nepříjemně moc), ale celková atmosféra bere v kombinaci s Třískovým hlasem dech i více jak čtyřicet let po svém vzniku.(22.11.2017)