Pohádky tisíce a jedné noci

A Thousand and One Nights

Animovaný / Pohádka

Československo, 1974, 90 min

Karel Zeman

Jan Tříska

Láska k moru a k dobrodružstvu, to nám ponúka Karel Zeman v rozprávke, ktorá nie je vždy pre deti. Námorník Sindibád zažije všemožné príkoria a úspechy, prekabáti veľa sultánov, mnohokrát sa zamiluje do ženy, prepláva všetky moria a ocitne sa pod vodou aj vo vzduchu. Z každého príbehu vzíde poučenie, či už ide o lakomstvo, pýchu alebo lenivosť, jednoducho sedem hriechov podľa Zemana. –––– Není na světě také kotvy, která by udržela dívčí srdce, omane li jej láska.(20.9.2015)

Karel Zeman se s dětmi nepáře. Servíruje jim příšery, vypíchnuté oči i padající hlavy. Přitom však zůstává dětsky nevinný a příběhy Sindibáda podává tak výtečným a magickým způsobem, že i ve mně znovu probouzí touhu vydat se na moře a plout za dobrodružstvím. Sindibád není stoprocentní klaďas, ale přes všechny chyby má sympatické názory a trefné postřehy. A navíc je tu ona zásadní ingredience, která z velmi dobrého animovaného filmu dělá nezapomenutelnou záležitost, jenž se navždy zaryje hluboko do paměti i do srdce – hlas Jana Třísky. A ten když mluví o nejkrásnější střeše na světě, jako by promlouval skrze mé vlastní srdce.(3.3.2016)

Jeden z mých nejmilejších filmů pro děti, který dal tvář milované knížce a který zároveň natolik překonal moji dětskou fantazii, až se tomu dodnes bezdeše obdivuju. Jeden může jen litovat, že postavení, které jsme v rámci tvorby pro děti v minulosti měli, je dávno pryč a zřejmě už se nikdy nevrátí. Ne bez osobností tak výjimečných jako byl například právě Zeman.(19.3.2010)

Velmi pěkně zpracované putování námořníka Sindibáda. Hlasem Jana Třísky o svých trampotách vypráví, jako by to byly úplně běžné věci. Divák se mezitím baví a fantazie jede na plné obrátky. Nemyslím si, že by film nebyl pro děti, naopak, jde o šablonu, která se s obměnami opakuje - to je jasná rekvizita pohádek pro děti. Moje oblíbené místo je na ostrově opic, které nechtějí Sindibáda pustit, a tak je všechny opije a uteče.(21.2.2007)

Sedm orientálních povídek v rukou mistra české animace Karla Zemana.Co napsat víc-pohádky jsou nádherně napsané,skvěle animované a mají úžasnou atmosféru.Celé je to krásně tajemné,chytré a pohádkově dobrodružné.Nejvíc budou nadšené děti,ale myslím,že i leckterý dospělý pookřeje.Zeman je perfekcionista s obrovskou fantazií a proto vše zobrazuje,jak to vidí,včetně násilí a smrti.Prostě to tam patří.Myslím,že je to jeden z nejlepších animovaných počinů vůbec a bylo by dobré tohle ukazovat,aby dnešní mladičká generace viděla,jak vypadají opravdové pohádky,točené mistrovsky a s gustem pro dobrý pocit z filmařiny,nikoliv pro peníze.U mě jasných 100% a hlas Jana Třísky je vskutku nezapomenutelný.(6.9.2011)