Pohádky tisíce a jedné noci

• angličtina A Thousand and One Nights
Animovaný / Pohádka
Československo, 1974, 90 min

Klasik domácího trikového filmu Karel Zeman se na od 70. let začal vracet k čistě animované tvorbě. Jako inspirace mu posloužily arabské pohádky o námořníku Sindbádovi. Původně samostatné krátké snímky (celkem jich bylo sedm) později sestavil do celovečerního tvaru, aniž by potlačil epizodický charakter: líčí, jak se hlavní hrdina ocitl v zemi obrů, jak zmáhal nástrahy magnetové hory či mořského sultána, nechybí ani létající koberec. Výtvarně se Zeman pokusil napodobit styl perských a arabských miniatur. (oficiální text distributora)

Bumerang

Jako malý jsem byl ve scénách s Magnetovou horou regulérně podělaný strachy. Pan Zeman tomu dokázal dát neskutečnou atmošku a pan Tříska ji svým hlasem neskutečně umocnil. Strašně mě mrzí, že se právě tahle geniální pohádka prakticky vůbec nevysílá v TV a sehnat ji na netu je taky děs. Hlavně, že debilního rusáckého Mrazíka hrají každoročně. ()

Marek1991

Nádherný idealistický záver, krásne prvky ako stroskotaná loď, ktorá bola prázdna a celkom funčná, všakovaké zvieratá, tvory, čary, len na tom mori bol Sindibád akosi často. Animácia bola obstojná, no tie ženy mi občas pripadali akoby mali bradu. Je to priam ako odysea, nie všetko je idealistické, no je to rozpávka, ktorá je celkom obstojná, akurát niektoré výrazné momenty sa mi strácali medzi tými scénkami s otravnými zvieratami, lebo boli snáď všade, podobne ako množstvo sultánov a kráľovstiev. Čakal som však viac, čakal som aj postavy ako Šeherezáda, Aladin a iné, ale nebolo to zlé, lietajúci koberec, ostrov plný zlata, ktorý sa potopil, také veci sú pamätné. ()

Radiq

Originálně vyprávěné (tzn. zemanovsky vyprávěné), doprovázené zaujatým hlasem Jana Třísky. Člověk by očekával Šeherezádu, ale je to o něčem úplně jiném, což dělá pohádku strašně poutavou. I když to je pro děti, Zeman se nebojí ukázat smrt v pravém světle (utopení námořníci, zvěř zabíjející svou kořist, vypíchnuté oči, zabitej krokodýl, setnutá hlava atd.). A to je fajn. Ale jako vždy - pohádky já nemusím, i když jsou hezky zpracovaný... ()

novoten

Nezapomenutelné dětské dobrodružství, které se mi téměř čtvrt století nedařilo vidět znovu. A když se mi poštěstilo na Festivalu Karla Zemana (v Muzeu Karla Zemana) mezi hromadou malých capartů na židličce vysoké asi třicet centimetrů, na které jsem občas nebezpečně balancoval, chytila mě taková nostalgie, že být na projekci sám, snad i slza ukápne. Obři, létající koberec, Magnetová hora, za každým rohem nějaký sultán s nepostradatelnou krásnou dcerou. V jednotlivých příbězích se nejedná o bezchybnou záležitost (a zejména epizoda u opic, u diváků většinou oblíbená, mě vyhodila z tempa až nepříjemně moc), ale celková atmosféra bere v kombinaci s Třískovým hlasem dech i téměř půl století po svém vzniku. ()

anli

Sedm orientálních povídek v rukou mistra české animace Karla Zemana.Co napsat víc-pohádky jsou nádherně napsané,skvěle animované a mají úžasnou atmosféru.Celé je to krásně tajemné,chytré a pohádkově dobrodružné.Nejvíc budou nadšené děti,ale myslím,že i leckterý dospělý pookřeje.Zeman je perfekcionista s obrovskou fantazií a proto vše zobrazuje,jak to vidí,včetně násilí a smrti.Prostě to tam patří.Myslím,že je to jeden z nejlepších animovaných počinů vůbec a bylo by dobré tohle ukazovat,aby dnešní mladičká generace viděla,jak vypadají opravdové pohádky,točené mistrovsky a s gustem pro dobrý pocit z filmařiny,nikoliv pro peníze.U mě jasných 100% a hlas Jana Třísky je vskutku nezapomenutelný. ()