Reklama

Reklama

Pohádky tisíce a jedné noci

  • angličtina A Thousand and One Nights
Animovaný / Pohádka
Československo, 1974, 90 min

Obsahy(1)

Klasik domácího trikového filmu Karel Zeman se na od 70. let začal vracet k čistě animované tvorbě. Jako inspirace mu posloužily arabské pohádky o námořníku Sindbádovi. Původně samostatné krátké snímky (celkem jich bylo sedm) později sestavil do celovečerního tvaru, aniž by potlačil epizodický charakter: líčí, jak se hlavní hrdina ocitl v zemi obrů, jak zmáhal nástrahy magnetové hory či mořského sultána, nechybí ani létající koberec. Výtvarně se Zeman pokusil napodobit styl perských a arabských miniatur. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (98)

noriaki 

všechny recenze uživatele

Tisíc příběhů to nebylo, ale ke dvacítce jsme se tuším dostali. Zemanova verze proslulých pohádek vypráví o dobrodružstvích námořníka Sindibáda. Ten jde z problému do problému, a záchranu hledá na milosrdném moři. Ani tady ovšem není v bezpečí. Některé příběhy jsou opravdu drsné i v tomto krotkém zpracování. Hrané by vystačily na regulérní horor. Naštěstí zapracoval medový hlas Jana Třísky, takže si film udržuje kouzelnou atmosféru. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Nezapomenutelné dětské dobrodružství, které se mi téměř čtvrt století nedařilo vidět znovu. A když se mi poštěstilo na Festivalu Karla Zemana (v Muzeu Karla Zemana) mezi hromadou malých capartů na židličce vysoké asi třicet centimetrů, na které jsem občas nebezpečně balancoval, chytila mě taková nostalgie, že být na projekci sám, snad i slza ukápne. Obři, létající koberec, Magnetová hora, za každým rohem nějaký sultán s nepostradatelnou krásnou dcerou. V jednotlivých příbězích se nejedná o bezchybnou záležitost (a zejména epizoda u opic, u diváků většinou oblíbená, mě vyhodila z tempa až nepříjemně moc), ale celková atmosféra bere v kombinaci s Třískovým hlasem dech i téměř půl století po svém vzniku. ()

Reklama

easaque 

všechny recenze uživatele

+3* Tak dlouho jsem hledal Zemanovy krátké filmy o Sindibádových cestách, až mi jeden zdejší uživatel prozradil, že jsou všechny hezky poskládané v celovečerním filmu Pohádky tisíce a jedné noci. Věřím, že začátkem sedmdesátých let patřily příběhy k tomu lepšímu, co se tehdy natočilo, ale dnešníma očima to na mě působilo celé staromódně - jak animačně, tak i svým hudebním doprovodem. Dokonce i obsahově mi to přišlo takové neslané nemastné a ve své podstatě jsou Sindibádovi neuvěřitelné příběhy velmi podobné příběhům barona Prášila, jen víc působí pohádkově a chybí nadsázka. Mám obavy, že dnešním dětem se to tolik líbit nebude a nepochopí poetiku s jakou to bylo tehdy zamýšleno. Nezavrhuji a snad mě za moje hodnocení neukamenujete, protože zdejší vysoké hodnocení je určitě založené na nostalgických vzpomínkách starších diváků. Mě tento cyklus v dětství nějak minul - možná tím, že filmy byly v trezoru kvůli útěku Jana Třísky do zahraničí. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Originálně vyprávěné (tzn. zemanovsky vyprávěné), doprovázené zaujatým hlasem Jana Třísky. Člověk by očekával Šeherezádu, ale je to o něčem úplně jiném, což dělá pohádku strašně poutavou. I když to je pro děti, Zeman se nebojí ukázat smrt v pravém světle (utopení námořníci, zvěř zabíjející svou kořist, vypíchnuté oči, zabitej krokodýl, setnutá hlava atd.). A to je fajn. Ale jako vždy - pohádky já nemusím, i když jsou hezky zpracovaný... ()

J.e.r.e.c 

všechny recenze uživatele

Dobrodružství Sindibáda námořníka bylo jedním z nejzásadnějších knižních příběhů mého dětství a Zemanovo zpracování mu rozhodně nedělá ostudu. I když si ani tady neodpustím poznámku, že to mohlo být ještě krapet drsnější, zejména některé humorné pasáže se sem prostě nehodí. Animace je opět unikátní a jiná než dřív. Zeman třikrát, možná dokonce čtyřikrát za život převlékl kabát a změnil svůj výtvarný styl, což je v jakémkoliv uměleckém oboru něco nevídaného. 75 % ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama