Poznamenaní

Richard Schweizer

Emil Berna

Robert Blum

Hermann Haller

Moje babička těsně po válce pracovala coby vychovatelka v akci Přemysla Pittra ,,Zámky" na zámku Štiřín. Spoustu takových ,,poznamenaných" dětí měla na strarost a stala se jim jim druhou maminkou. Dodnes jí tak při návštěvách z Izraele ty děti (dnes už staří lidé) oslovují.... Snad proto mne tento film velmi zasáhl i po tak dlouhé době. U něj si člověk obzvlášť uvědomuje zlo a zvěrstva napáchaná Němci na těch nejmenších . ---- Kolik dětí už nikdy nevidělo své rodiče...... Kolik rodin bylo rozprášeno a navždy ztraceno.... . Kolik dětí v hrůzách vyhlazovacích táborů pokud mělo štěstí a přežilo zapomnělo svoji rodnou řeč a už se se svými nejbližšími co přežili nikdy nesetkalo.......Strašné! Opravdu hrozné ! Doporučuji vidět. * * * *(18.8.2011)

Viděla jsem německou verzi s velmi roztomilou lámanou češtinou. Z těch trosek šla úzkost! Dva roky po válce nebyl žádný problém točit ve vybombardovaném městě. Dostalo mě, jak se děti bály nastoupit do auta. Vlastně se bály úplně všeho. Škoda, že Jarmila Novotná nedostala víc prostoru pro zpěv. Přiznám se, že Ivan Jandl mi nepřipadal až tak přirozený, devítiletý Michael Koblic v Práčeti se mi líbil víc. (Doplnění pro Sarkastica Na začátku zazněla francouština, němčina, ruština, polština, maďarština, angličtina. Čeština zazněla až v písničce.)(23.5.2014)

V poslednej dobe mam nejako stastie vidiet vela filmov z druhej alebo z prvej svetovej vojny, ale tento je vynimocny tym, ze sa odohrava len chvilku po skonceni tej druhej. Nekonecne hladanie matky syna a zase naopak syn hladajuci svoju matku vzbudilo vo mne silne emocie a o zavere filmu nehovoriac. Detsky herec Ivan Jandl podal naozaj skvely vykon, za co dostal i Oscara a preto je pre mna zahadou, ze nedostal ziadne nejake zaujimave ulohy, co znamena, ze Oscar nie je vzdy zarukou uspechu vo filmovej branzi pre buducnost. Proste opät dalsi vynikajuci film odohravajuci sa aj v Prahe... 11.02.2009 _____ Montgomery Clift - (Ralph ´Steve´ Stevenson) +++ Jarmila Novotná - (Pani Hana Malíková) +++ Ivan Jandl - (Karel ´Jimmy´ Malík) +++ Aline MacMahon - (Mrs. Murray) +++ Hudba: Robert Blum +++(11.2.2009)

Zpočátku téměř až dokumentární pohled na válkou poznamenané děti. Jejich zachránci jim nechtějí ublížit, avšak pro těžce zkoušené děti se pouze jedny uniformy vyměnily za jiné, strach zůstává - a není se čemu divit, vzhledem k hrůzám, jakými si prošly. Po slibném, chvílemi snad až mrazivém začátku se přibližně od onoho Karlova setkání se Stevem začíná míra patosu povážlivě zvedat, avšak únosnou mez jen tak tak nepřekročí. Pěkný film za 3,5* - přeci jen mám radši poněkud "syrovější" zpracování (i když uznávám, že vzhledem k době vzniku filmu se vlastně tomu optimismu a naději ani nelze divit).(8.5.2007)

Skvělý, částečně neorealistický film, ukazující drama traumatizovaných dětí vracejících se z koncentračních táborů. Poznamenaní stojí na třech pilířích. Nejmenší výškou, nikoliv však významem je Ivan Jandl (Karel), který hrál malého kluka vracejícího se z Osvětimi, ztraceného a vyděšeného. Druhým pilířem je Montgomery Clift (Steve), americký voják, který se malého Karla ujal. A třetím pilířem je Jana Novotná (Karlova matka), která nepřestává Karla po válce hledat, ač má jen malou naději, že svého syna ještě někdy uvidí. Tento film je lahůdkou.(15.5.2007)

• - Ivan Jandl v době natáčení neuměl anglicky, všechny své anglické dialogy namemoroval foneticky, tj. z poslechu. (Dinsberg)

• - Jarmila Novotná ve své knize Byla jsem šťastná vzpomíná: "Několik dní před tím mi telefonoval filmový režisér Fred Zinnemann, aby mi nabídl roli české matky ve filmu o hledání malého chlapce, který se ztratil za války v koncentračním táboře. Dítě vyděšené krutostí a utrpením tam prožije šok a na všechno začne odpovídat jedinou větou „Ich weiss nicht". Americká UNRA chlapce pošle do rehabilitačního tábora, ale on uteče. Najde ho americký voják, který se ho ujme, získá jeho důvěru a naučí ho mluvit. Chlapcova matka mezitím svého syna hledá od tábora k táboru – až ho nakonec najde. Film se měl natáčet v Curychu. Zinnemann už našel devítiletého chlapce, který zpíval v Praze v rozhlase. Jelikož nemluvil anglicky, vzal mu do Curychu učitelku. Stále však ještě hledali herečku, která by mohla hrát chlapcovu matku. Zinnemann byl celý zoufalý, neboť filmování mělo už začít a tu prý mu ta učitelka řekla: „Proč si nevezmete Novotnou?"
    Zinnemann namítal: „Novotná je v Americe a já už nemohu čekat," ale učitelka mu opáčila: „To se mýlíte, já jsem ji právě slyšela v Národním divadle v Praze zpívat Prodanou nevěstu." Tak se stalo, že nás přišel Zinnemann do Litně navštívit, právě když tam byl Jan Masaryk. Když dokončil své vyprávění, byla jsem dojata. Také Jan Masaryk řekl, že takový film by mohl pomoci zastavit další války a abych to přijala. Chtěla jsem ovšem míti svolení od Jiřího. Sotva jsme přijeli domů, abychom užili klidného léta, už abych ho zase opustila. S Jiřího souhlasem jsem kapitulovala a podepsala smlouvu.
    Zinnemann prosil, abych přijela do Curychu co nejdříve. A tak jsem 23. července (1947) po slzavém rozloučení s dětmi a s Jiřím odjela." a dále pokračuje na více než 15ti stranách líčením peripetií s natáčením a extrémní úspěch, který vnímala posléze po celý svůj život jako vrchol své filmové kariéry." (NinadeL)

• - Krátce před smrtí Ivana Jandla se s ním ještě sešla Jarmila Novotná, aby zavzpomínali na staré časy. (lucascus)