Poznamenaní

• USA The Search (více)

Ve světě rozbitém válkou hledali své blízké: rodiče děti, děti rodiče. Mezi nimi i česká maminka... Americko-švýcarský film, oceněný mj. Oscarem pro Ivana Jandla v hlavní dětské roli. Po válce se z koncentračních táborů vracejí tisíce lidí, včetně dětí ze všech evropských zemí. Mezi nimi je i devítiletý Karel Malík. Ten však v Osvětimi ztratil řeč a zapomněl i na to, že před válkou měl otce a matku. V rozvalinách německého města jej najde americký voják Steve, který se ujme chlapcovy výchovy. Ani jeden z nich netuší, že Karlova maminka Hana také válku přežila a hledá syna ve všech tranzitních táborech, řízených Červeným křížem. Malý Karel mezitím dostane nové jméno a začne mluvit anglicky...
Mimořádně působivý snímek Freda Zinnemanna vznikl jen pár let po skončení druhé světové války. Kromě amerického vojáka, jenž byl jednou z prvních filmových rolí Montgomeryho Clifta, jsou hlavními hrdiny příběhu dva Češi: maminku Hanu ztvárnila Jarmila Novotná, mezinárodně proslulá operní pěvkyně. Jejího syna Karla představoval nadaný chlapec Ivan Jandl, jehož herecký výkon vynesl tehdejšímu Československu Zlatý glóbus a také prvního Oscara. Jandl si však tímto úspěchem v herecké kariéře nijak nepomohl – spíše naopak. Jako chlapec se objevil jen v drobných rolích ve filmech Svědomí a Zelená knížka. V dospělosti se vedle úřednických povolání věnoval amatérskému divadlu. Po smrti matky žil sám v pražské Libni. Zemřel po záchvatu cukrovky v roce 1987, v pouhých padesáti letech. Obě jeho ceny se dnes nacházejí v depozitáři Národního filmového archivu. (Česká televize)

pafka

Rozhodne neprehlednutelny dilo, ktery je mistama natoceny trosku neobratne, ale predevsim to je obraovska vypoved z te doby, naprosto uveritelna. Trosku me zklamal temer bleskovy konec. Jinak na 63 let stary film se koukalo naprosto bez problemu. ()

moviepill

Taky slzopudny filmik o hladani matky a chlapca... Je to vsak tak dobre napisane a zahrate, ze sa neubranim plnemu hodnoteniu. Zvlast uvodna takmer dokumentaristicka cast vo mne zanechala slny dojem. Ivan Jandl bol naozaj talent a je vecna skoda, ze nedostal dalsie velke ulohy. Spolu s Nemecko v roku nula radim tento film medzi osobne top (po)vojnove filmy. ()

Spielbergo

Vzpomínám si, že film nám kdysi dávno pouštěla naše angličtinářka ve škole s tím, že je tam slyšet vedle sebe angličtina, němčina a na to, že jde sice o zahraniční film, také čeština, jelikož dvě hlavní postavy jsou Češi. Kupodivu se mi film moc líbil a překvapil mě už tehdy tím, že mě jako nastávajícího puberťáka dokázal zaujmout. ()

Buxholka

Film dokumentující Evropu po konci války, tak aby tomu Američané rozuměli. Má to místy postapokalyptickou atmosféru, bohužel to vychází z reality. ()

jiziczek

Zajímavý pohled na válku. Na to, že je to americké, tam je poměrně málo patosu, ještě že ten konec rychle utnuli... ()

aronofsky

Ničím objevné drama. Ale když vezmu v potaz dobu vzniku, tak musím uznat, že je to velice dobrý film, i když s trochu předvídatelným koncem. 70% ()

MayB2

První vážná půlhodina zcela stačí k vykreslení hrůzné doby a načrtnutí problémů osiřelých dětí z koncentračních táborů. Možná je Cliftova postava až moc idealizovaná, ale byla jsem ráda, že se malého Ivana ujal.. Navíc jejich společné scény (setkání, první slova) jsou herecky geniální, nemůžu se vynadívat na tu lehkost a přirozenost, možná tomu pomohlo, že si Clift scénář upravil ke svému obrazu. Velké plusy jsou také lokace v rozbombardovaném Německu a autentické jazyky postav; on taky režisér Zinnemann nebyl žáden Američan, ale poctivej vídeňskej žid – a kdo jiný by měl větší právo točit takové filmy, než ten, který přišel za války o celou rodinu. ()

Jarsey

Herecký výkon Ivana Jandla byl naprosto právem ohodnocen Oscarem! Jarmila Novotná taky nebyla pozadu, leč její výkon mi přišel trochu strohý. Atmosféru poválečného Německa, tehdy byly vzpomínky ještě velmi čerstvé, doplňují záběry na zbombardované budovy. Za herecké výkony a atmosféru dávám 4*. Velmi mě ale zklamal konec. SPOILER!!!!! Tam, kde je hromada dětí, kteří přišli o rodiče, se mají dívat na to, jak jeden z nich padne matce kolem krku? Čekala jsem od toho závěru a momentu setkání matky se synem mnohem více, tohle mě zklamalo. ()

goauld

Velké plus tohoto snímku určitě nesou reálie, syrovost a (svým způsobem) i jistou dávku bezradnosti jak dětí, tak přeživších rodičů v poválečné době. Ono se není i čemu divit, nicméně jsou tu určité "zvláštnosti", nad kterými je nutno se zamyslet. Především v první části - jak je možné, že by malý klučina "zapomněl" svůj rodný jazyk, pokud byl s dětmi různých národností. Je velmi nepravděpodobné, že by z těch množství dětí bylo pouze jedno dítě z Čech - a ikdyby tomu tak bylo, tak je i dost pravděpodobné, že by ono dítko minimálně znalo Polštinu. Režisér však "potřeboval" vnést do snímku notnou dávku emocí a tudíž raději nechali dítko "němé". Pak tu máme přeživší maminku, (hledajíc své dítko) která bravurně ovládala angličtinu ;-) Zde opět vyvstává otázka - je možné, aby si dítko nevzpomnělo ani na "druhý jazyk"? Přecejen je celkem jisté, že v době před transportem se ona angličtina v rodině musela vyskytovat, nebot rodiče byly z vyšší společenské vrstvy (intelektuálové). Pak tu máme období, kdy se dítko učilo anglicky pod vedením Clifta (vojáka, co Karla našel). No a protože se jedná o americký snímek, tak samozřejmě musel přijít happyend (to by totiž žádná žena z kina asi nepřežila-být to jinak) - štastné shledání, kdy dítko jako zázrakem zareagovalo na maminku (okamžitě si vzpomnělo, že je Karel a taktéž si blezkurychle vzpomnělo i na češtinu). Z těcho výše popsaných důvodů nelze dát plný počet... Nicméně film byl emočně velmi působivý a tak si zbylých 4* plně zaslouží. ()