Napoleon, osud a smrt

(TV film)
  • Francie Napoléon, la destinée et la mort (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Životopisný / Historický
Francie, 2021, 88 min (Alternativní 55 min)

Chtěl si udržet vládu nad svým osudem až do samotného konce... 14. dubna 1821 prožíval Napoleon Bonaparte další den ve vyhnanství na ostrově Svatá Helena a do konce života mu zbývalo jen několik málo dní. Onoho rána nadiktoval zvláštní dopis guvernérovi ostrova, v němž jej zpravoval o vlastní smrti. Zbývalo jen doplnit datum. Smrt znal umírající Napoleon dobře, pohrával si s ní léta, chodil jí vstříc v bitvách, a dokonce se neúspěšně pokusil o sebevraždu. Prožijme znovu vzestupy i osudová selhání jednoho z nejmocnějších mužů světových dějin. Ačkoliv tělo legendárního vojevůdce zemřelo, jeho legenda žije dodnes. (Česká televize)

FOCKE_WULF

Docela dobrý způsob, jak nám, prostému lidu, přiblížit tuto osobnost. Animace mi přišla jako kreativní nápad. Napoleon byl charismatický, nevadilo by mu umřít v bitvě, jen nechtěl být popraven, nechtěl být vystaven té sociální porážce. Stále budoval svůj obraz, svůj kult, do toho pěkně zafungovalo, když jednou o vlásek unikl atentátu, výbuch rozmetal 40 lidí a on přišel na divadelní představení jakoby se nechumelilo. Věděl, že ho doprovází bůh Vítězství, podle toho se choval, sebejistě. ()

subic

Zajímavé zpracování dokumentu, tvůrci nezvolili tentokrát hraný dokument s céčkovými herci, ale zvolili animaci. ()

dalia

Výborný dokument a důstojná připomínka 200. výročí Napoleonova úmrtí. Vystupují zde přední současní francouzští historikové zabývající se danou tematikou, takže komentáře a úvahy jsou fundované a zajímavé. Dokument není prostým životopisem, jakých už existuje řada, ale soustředí se primárně na několik klíčových momentů Napoleonova života, kdy byl bezprostředně konfrontován se smrtí. Zajímavé je výtvarné pojetí, v podstatě prolínačky reálného prostředí a animovaných postav. Jsou to trochu neobvyklé, ale působivé animace. Krásná hudba, soundtrack stojí i za samostatný poslech. Netradiční, ale velmi povedené. ()