poster

Událost ve čtverci 36-80

 • Sovětský svaz

  Slučaj v kvadrate 36-80

 • Sovětský svaz

  Случай в квадрате 36-80

 • Sovětský svaz

  Sluchay v kvadrate 36-80

 • angličtina

  Incident at Map-Grid 36-80

 • Československo

  Udalosť vo štvorci 36-80

Akční / Válečný / Drama

Sovětský svaz, 1982, 69 min

 • MickeyStuma
  ****

  Příběh z dob studené války tentokrát z pohledu Sovětského svazu, ale jako by tomu čas nic neubral. Příběh, jaký by se mohl stát i dnes. Na moři probíhající cvičení lodí NATO, nejmodernější americká ponorka z jadernými hlavicemi a typická americká nabubřelost, která ponorkou cvičně zaměří sovětská plavidla. Později se po poruše reaktoru vynoří těsně u hranic Sovětského svazu. Ajaj. Historická nevraživost obou mocností ale jakoby se nekonala. Divák sice přirozeně očekává vzájemné provokace a hlavně chvíli, kdy bude hrozit odpálení hlavice z ponorky, ale nic takového se prostě neděje. Ani ze strany sovětu (zvlášť když jde o sovětský film) nevyvěrá propaganda a komunistická osvěta. Letecké záběry a scenérie jsou povedené, takže lze vidět letadla v celé své kráse a v akci. Tedy ve vzduchu. Snímek však obsahuje typický filmový neduh. Sovětské stroje jsou pochopitelně zcela reálné, to se však ale nedá říci o těch amerických. Tady se tvůrci zřejmě snažili americkou výstroj napodobit jak jen to šlo, ale s realitou to má bohužel pramálo společného. Na svou dobu je to však pochopitelné. Pokud by vše pojali reálně, americké tajné služby by byli okamžitě na nohách, kde to vzali. Snímek je na 70 minut stopáže krátký a po dějové stránce jednoduchý. Skoro to vypadá jako sehraný děj na základě dokumentu. Nudné chvíle sice přijít mohou, ale u sovětského filmu to zase není nic neobvyklého. Jedná se o zajímavý a kupodivu dobře natočený sovětský snímek.(2.3.2017)

 • Wacoslav1
  **

  Ten obal mě fakt rozsekal. Prej Akční Sovětské kino z počátku osmdesátých let... buhehehe. Naštěstí nejsem úplně na palici padlej a vím jak známí to podvodníci z prdelky videjko udělají cokoliv pro to aby prodali neprodejné, takže já od toho akční film nečekal, ale i tak to bylo ještě nudnější než jsem předpokládal. Zkrátka takový cvičení Sovětský armády na plátně bez hlubšího děje a smyslu. Bavit se lze snad jenom nad očekávaným zobrazením Američanů kteří jsou pochopitelně vylíčeni jako totální ignoranti a idioti.40%(5.3.2016)

 • Campbell
  **

  Těšil jsem se na konečně dobrý akční Ruský film. Ale film je naprosto tupej, akce se nekoná a naprosto odporný postavy. Zklamání jak hrom. Film má naprosto tupe přiblblej příběh, kterýmu by neuvěřilo ani 5-leté děcko. Film má 70 minut a neuvěřitelně se táhne. Myslel jsem že film trvá 2 hodiny. Postavy jsou hodně okatý a těžce uvěřitelný a navíc děsně nudně zahraný. Režisér asi neměl pořádný koule na nějakou sebemenší akci protože tady je fakt nulová akce a furt se kecá. No nic nuda na entou blbost na entou, těšil jsem se ale stálo to za prd. 2* ale přeci jen dám za poměrně zajímavou kameru a taky jsem se na to poměrně těšil takže přeci jen ty 2*. Ale jsou to slabé 2*. Jsem zvědavej na Tumanišvilovu Osamělou plavbu ale raději nebudu tomu už dávat šanci.(27.6.2010)

 • Arccos

  Sovětský pokus o akční film. Kupodivu se na to dá dívat, přestože měřeno objektivně jde o Béčko s občasně mizernými hereckými výkony i režií. Samozřejmě vás nesmí překvapit rozdělení na hodné a zlé (čili Sověty a Američany). Co však film především nabízí, jsou skutečně unikátní záběry na (tehdy moderní) sovětskou vojenskou techniku přímo v akci - tankování za letu, vnitřek Tu-16, odhoz záchranného člunu, dění na letadlové lodi... Vše v detailu. Pro fanoušky zážitek.(9.7.2008)

 • Brejlil
  **

  Hm..., takové nějaké neslané nemastné. Akce skoro žádná, Američané se chvíli chovají poměrně logicky a chvíli jako naprostí dementi, jen ruské námořnictvo si ví rady. O ději nemá cenu něco vykládat. Americká ponorka se zmítá v nesnázích a Rusové nabídnou "nezištně" pomoc. Američané ponorku raději potopí, a ruský pilot předvede, že dokáže přistát i na bahnitém fleku. Poměrně dobrá je přehlídka letadel, překvapí scény s Orionem, zřejmě natočené partyzánským způsobem při skutečném blízkém setkání a nakonec i nouzové přistání mamutího Túčka, které rozhodně není trik. Ostatek? Nuda, nuda, šeď, šeď. Ну и так возможно, молодци, но я к морскому флоту не пойду!(21.4.2009)

 • - Stíhačky, které startují vertikálně, jsou Jakovlev Jak-38. Zbraně použité ve filmu byly pistole Colt 1911 a M-16 vyrobena z útočné pušky STG 44 z druhé světové války. (K98)