Reklama

Reklama

Belle

  • Japonsko Belle (více)
Trailer 3

Mistr japonské animace Mamoru Hosoda již před lety deklaroval svou fascinaci starou francouzskou pohádkou “Kráska a zvíře” a ve svém sedmém filmu ji také převedl na plátno. Učinil tak ovšem zcela originálním a ryze současným způsobem. Otevírá před námi dva světy, naprosto rozdílné a přesto bytostně propojené. Prvním je japonská vesnice, v níž plachá a neobratná Suzu prožívá svůj neutuchající smutek ze smrti matky, která jí vzala schopnost zpívat a odcizila ji jejímu otci. Druhým je virtuální svět “U”, do nějž může vstoupit kdokoli, začít znovu a (třeba i) změnit svět. A právě tady se Suzu mění v Belle, znovu nachází svůj hlas a díky svým písním plným toho nejupřímnějšího citu se stává hvězdou “U”. Kromě obdivovatelů tu ale potkává i Zvíře, zjizvenou obludu, zápasící v bojových uměních, brutální, nespoutanou – a samotářskou. Společně se vydávají na cestu dobrodružství, nebezpečí a lásky, na cestu, která odhalí jejich skutečné já. (AČFK)

(více)

Videa (6)

Trailer 3

Recenze (45)

Jeoffrey 

všechny recenze uživatele

Nový film Mamoru Hosody je podle mě zajímavý. Má to hodně povedenou audiovizuální stránku, která je barevná, okouzlující a zvláštní. Střídá se tu 3D a 2D animace, kdy online svět vypadá prostě jinak jak ten normální a celé to působí sice podivně, ale zároveň poměrně originálně. Pokud jste dočetli až sem, pak věřte, že vám doporučuji se na něj podívat a dál nečtěte, protože je dost možné, že v dalších větách budou SPOILERY!  Ale co ten prý plytký příběh? Musím říct, že mě oslovil. Není to jen nějaká romance ve stylu Krásky a zvířete, jak jsem si původně myslel, jde tu o některá mnohem hlubší a závažnější sociální témata, která jsou dle mého podávána docela srozumitelně, a tak aby diváka oslovila. Ano, možná to v některých okamžicích skřípe a měl jsem chvíle, kdy jsem některým věcem trošku nevěřil, ale líbilo se mi celkové poselství toho všeho, které mě chytlo a získalo si mě. Je to příběh o pochopení toho, proč někdy někteří lidé prostě musí něco udělat, proč je to správné a proč bychom neměli být lhostejní. Je to ukázka toho, že hrdinové jsou ti, kteří se rozhodnou riskovat i když vědí, že jim to nemusí vyjít. Okrajově se to dotýká i dalších témat a problémů, jako je virtuální realita, kde se opět ukazuje, že lidé v reálu nebývají tím, jak se na anonymním prostředí na internetu prezentují. Je to také ukázka toho, jak různě může člověka zasáhnout smutek ze ztráty a v určitém případě i předvedení, jak špatně to může dopadnout, i když za všechno zlé tady vlastně dle mého může jen obyčejný a docela pochopitelný strach. Je zde však i poukázáno na to, kde se dá brát síla v těžkých situacích a co to ta síla lidského ducha vlastně je. Zajímavá byla i postava zdejšího rádoby strážce zákona, nebo rivalky hlavní hrdinky v on-line světě, která tu sice má minimum prostoru, ale i v její lince se dá ledacos najít. Zkrátka pro mě to byl film, který mi opět hodně říkal, jehož hlavní témata jsem, myslím si, pochopil, a i když byl dlouhý a občas se vlekl, tak jsem si ho užil a někdy se na něj klidně podívám znova, protože mě v určitých okamžicích dokázal nalít zdravým optimismem. Zkrátka podle mě je ten příběh dobře napsaný a má co říct, ale jako vždy zmíním, že se možná pletu, protože někdy vidím i to, co tam prý dle ostatních není. 8,1/10 ()

Lanark 

všechny recenze uživatele

Animačně naprosto vypiplané. U některých krátkých záběrů bez postav jsem reálně přemýšlel, jestli tvůrci nešvindlovali a nejedná se o reálnou scénu. Obrazová kompozice je vychytaná a promyšlená do nejmenšího detailu, což se bohužel úplně nedá říct o ději a vztazích jednotlivých postav. Gradace k velkolepému finále místy působí zbytečně utahaně a doslovně. Chápu, že Mamoru vložil do filmu veškeré své schopnosti a emoce, ale v příběhu o lásce a intimitě nelze říci doslovně vše, aby to zároveň nepůsobilo strojeně a jako citové vydírání. Na konci dne jsem to však Mamorovi vše zbaštil i s navijákem a závěrečnou píseň jsem si broukal ještě několik dní. ()

Reklama

Danikaa 

všechny recenze uživatele

Pastva pre oči a balzam pre dušu tento film. Krásny narodeninový darček. Som rada, že som to videla s titulkami a nie nadabované. Vidieť tento film na veľkom plátne, musí byť úžasný zážitok. Hudba a pesničky = čerešnička na torte. Príbehy postáv s ich problémami a láskami v reálnom živote ako aj únik Suzu do virtuálneho sveta "U", kde nájde samu seba a silu žiť, je neskutočne krásny. Občas sa pousmejete, občas sa vám rozostrí zrak, prekvapujúci záver doslova hreje pri srdci. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Kráska a zviera zasadená do doby sociálnych sietí znie možno trochu lacno, po istom čase väčšinu divákov chytí a v treťom akte emocionálne rozdrví. Ak vás samozrejme chytím, môže sa stať, že sa v tom virtuálnom svete stratíte. Pre priblíženie ide o niečo v štýle Ready Player One, druhej epizódy Black Mirror a do podobných svetov zasadený klasický príbeh. Stále sa však spoločne so Suzu vraciame do reality, to jest k jej rodine a kamarátkam a do nekompromisnej strednej školy. Je to síce trochu bordel, ale postupne sa film usadí a ten emocionálne silný záver trvá zhruba polhodinu. ()

psychoJoa 

všechny recenze uživatele

Animace je skvělá, písničky podmanivé… ale příběh?? Co to jako bylo? Tak plytké, nelogické… někdy až trapné a prostě úsměvé… ten příběh to pohřbil. Film byl dost dlouhý na to, aby se mohl věnovat většímu budování vztahů (ať už přátelských nebo rodinných), ale nějak se to nestihlo. Neumím si pomoct, ale i kvůli tomu na mě film prostě nezapůsobil a neuměla jsem mu věřit. Závěrečné téma domácího násilí pak byl hodně velký bizár… a rozhodně to nevyznělo seriózně, ale spíš trapně a parodicky (především ona “záchrana”). Fakt nevím, o čem film měl být, ale kromě animace a hudby byl pro mě o ničem - a to je prostě škoda a zklamání. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (1)

  • Během světové premiéry na festivalu v Cannes si snímek vysloužil čtrnáctiminutový potlesk ve stoje. (Future Gate)

Reklama

Reklama