Reklama

Reklama

Řeka

  • Austrálie River (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Řeky jako úžasný sochař vytvarovaly Zemi do podoby, jakou známe. Ohladily hory, vyhloubily údolí a vytvořily úrodné pláně, které pak ozdobily svými meandry. Mnohde jsou řeky vnímány jako zdroj naděje a předmět uctívání, jinde léčí, žehnají, smývají hříchy a očišťují mrtvé. Řeky jsou tepnami planety. Kamkoli putují, tam se objevují, přežívají a snad i vzkvétají všechny formy života, včetně lidského. Naše rané osudy formovala právě vůle řek. V průběhu času se staly cestami, po nichž se do vnitrozemí šířily obchod a technologie. Po řekách připlula poezie, příběhy, náboženství, politika a konflikty. Řeky vypěstovaly naše města a velkoměsta… Film Řeka bere diváky na cestu prostorem a časem, pokrývá šest světadílů a prostřednictvím nejmodernějších filmařských prostředků včetně satelitních záběrů představuje řeky z perspektiv, jaké jsme ještě neviděli. Výsledkem spojení obrazu, hudby a střídmého poetického komentáře je snový a působivý snímek, který oslavuje divokost řek, ale zároveň upozorňuje na jejich zranitelnost. (AČFK)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (9)

blondboss 

všechny recenze uživatele

Jeden z najkrásnejších prírodopisných dokumentov, aké som doteraz videl. Takto nejak si predstavujem tento typ dokumentu, ktorý sa nezameriava len na správanie zvierat v prírode, ale poskytuje hlavne prenádherné a vizuálne úchvatné prírodné divadlo, pri ktorom totálne vypnete hlavu, ale zároveň si uvedomíte dosahy ľudskej činnosti na prírodu ako takú. A keď do toho pripojíme podmanivý hlas Willema Dafoe a nádhernú scénickú hudbu ako podmaz, tak ozaj nie je o čom a oplatí sa na to utekať do kina. 90 % ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

(LFŠ 2022) Řeka je řemeslně natočený dokument, plný nádherných scenérií, obohacený o líbivý soundtrack a doprovázený uhrančivým hlasem Willema Dafoea. Vzhledem k aktuálnímu stavu našeho životního prostředí nechybí ani ekologická rovina s pomyslně vztyčeným ukazováčkem. Je obdivuhodné, že tento projekt vznikl během covidových opatření za spolupráce lidí z různých koutů světa. ()

Reklama

mchnk 

všechny recenze uživatele

Jsou to žíly a tepny Matky Přírody. Člověk, ten vedlejší produkt toho všeho co je kolem nás, se snaží si tyto žíly a tepny podmanit. Částečně se to i daří, nicméně řeky nelze zcela utopit...i tímto směrem se dokument vydává. Podmanivá jízda s drony napříč celou planetou, na které žijeme...díky vodě...kterou bereme jako něco zcela normálního a žel i zanedbatelného...my si tento cynický postoj v našem století stále ještě můžeme dovolit, tedy na úkor budoucích generací...nech řeku proplouvat svým nitrem, propluje, očistí, pomůže...[Filmový klub Citadela] ()

Bush13 

všechny recenze uživatele

Podmanivá báseň v próze předčítaná Willemem Dafoem a podmazaná úžasnou hudbou pohybující se na hraně artu a kýče vyvrhla ve svém abstraktním expresionismu celou paletu barev na stříbrné plátno. Film se jednou tváří jako David Attenborough, po chvíli jako Koyaanisquatsi, své pozice střídá, aby místy sklouzl k nenásilně působící environmentální agitce. Chvíli se zde jeví planeta Země jako naprosto nádherná planeta a nabízí neopakovatelnou estetiku, krásu, kterou umí vytvořit jen panensky čistá příroda, do které pak vtrhne vetřelec v podobě člověka, i když i ten umí vytvářet scenérie více než oku libé. A pak taky umí ničit. Nakonec lze filmu odpustit zobrazení člověka (byť scény o civilizaci očividně fungovaly jen s jeho výtvory v podobě architektury), odpustit lze celkem zbytečné archivní pasáže, odpustit mu lze i fakt, že pojem "řeka" tak trochu svépomocí uměle rozšířil na zcela jiné fenomény, aby je pak mohl šikovně zobrazit. Protože je to úchvatná podívaná s umně pojatými záběry, které jsem nikdy neviděl. A že jsou z dronů? No a? ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Klasický epicky ladený dokument o Zemi, ktorých máme desiatky, čo zase nie je až tak veľa. Názov ale klame, nie je to film o konkrétnej rieke, ale o funkcii riek všeobecne. Veľa nového sa zrejme nedozviete, pri každej téme sa zastavíme iba na chvíľku, ale budete neustále pohltení krásnymi obrazmi. Potom sa síce dozviete, že priehrady síce majú škodlivý vplyv na biosféru planéty, ale iba veľmi povrchne a na druhú stranu nikto (teda Dafoe pri čítaní scenára) nespomenie to, prečo boli všade na svete vybudované. Dĺžka filmu je adekvátna, na rozdiel od niektorých nemenovaných podobných diel mi Rieka mi ubehla ako... rieka. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama