Přízeň krále

(seriál)
  • Jižní Korea Affection (více)
Drama / Romantický
Jižní Korea, 2021, 23 h 20 min (Minutáž: 70 min)

Epizody(20)

Po smrtícím atentátu na korunního prince usedne na trůn jeho dvojče. Nikdo se ale nesmí dovědět, že je to dívka. A ani to, že je poprvé zamilovaná až po uši. (Netflix)

ainny

Vizuálně a hudebně je to taková korejská klasika. Dějově by to taky šlo, ale co mi vůbec nesedlo, byl výběr hlavní představitelky. Nemastná, neslaná a navíc její drobná postava a ženskost bije do očí. Tu si s chlapem můžou splést snad jenom ti, co to mají ve scénáři. Na podobnou roli, by se hodila herečka vyššího vzrůstu, která by nebyla o hlavu menší a o polovinu drobnější než přítomní muži. Rušilo mě to tak, že jsem se nedokázala pořádně zažrat do děje. Zbývají mi ještě tři díly, ale pro mě rozhodně jeden z nejslabších "Joseonů", co jsem zatím viděla a konec na tom asi už nic nezmění, protože mi je v podstatě jedno, jak to dopadne. ()

RhiannonEsme

Spousta umělých kytek a animovaná zvířátka. Nepravděpodobný a hroooozně rooozvláčný příběh o dívce převlečené za korunního prince. Polovina dílů by byla bohatě stačila. Pasáže se spoustou královských úředníků byly nudné a jejich vousaté tváře se mi hrozně pletly. Polehčující okolností byl pohledný hlavní hrdina Rowoon, jeho přítel Hjon a princův strážce šermíř Kang, aspoň se bylo na co dívat. Neobyčejně pěkný konec mě potěšil. Celkově lepší průměr, vydržela jsem, protože jsem měla covid karanténu a nic jiného na práci. ()

Anet21

⚪No, takto. Tento seriál, inak klasická žánrovka sa berie tak neskutočne vážne, až je to v istých momentoch pre diváka fyzicky bolestivé, keďže, paradoxne, ešte v úvodných dieloch obsahuje veľký počet naozaj naivných situačných humorných scén. Celkovo nechápem (asi nejaký kultúrny komunikačný šum) kórejskú posadnutosť týmito historickými, resp. fikčnými historickými seriálmi (chápem patriotizmus, spomínanie na minulosť vlastného národa atď., to je všetko fajn a samú ma mrzí, že Slováci nič zo svojej histórie nenakrúcajú), ale aby za rok vyšlo min. 10 takýchto počinov so skoro totožnými zápletkami, v ktorých zlý otec/dedko/druhý korunný princ intriguje celý dvor proti nejakému dobrému jednotlivcovi a 85% seriálu sú len doťahovačky, intrigovanie, skoro totožné dialógy o moci, vplyve moci, potrebe moci a tak dále a tak dále a to všetko ešte v neskutočne podobných kulisách interiérov a exteriérov s podobnými postavami v skoro totožných kostýmoch a stále po tom je dopyt, to už je slušný ,,záhul."⚪ A ešte slušnejší je, ak to má stále dosť vysoké ratingy sledovanosti. Ale budiž. Ak hodnotíme samotný seriál, tak na to, aký bol okolo neho veľký propagačný boom, skrz hlavného hrdinu, očividne známeho speváka (ktorý som zaznamenala aj ja a to sa v kórejskej popkultúre médií a hudby vôbec nepohybujem) je to znova raz veľmi klišé dielko, rozťahané až na 20 dielov, v ktorom je inovatívna iba samotná zámena pohlaví, keďže žena sa tu neprezlieka za obligátneho eunucha, ale za samotného kráľa (no aj z toho pramení tak strašne moc logických lapsusov, že až - tak napríklad: Ako sa chcela daná žena-kráľ oženiť bez toho, aby svojej polovičke neprezradila, o čo ide?; Ako je možné, že totožnosť ,,kráľa" pozná tak veľa ľudí, čo by práve malo byť problémom, no je to skoro verejné tajomstvo, a nikto sa ani raz nepreriekne?; Čo bolo vlastne pointou toho, prečo sa chcela stať kráľom? Usvedčiť svojho dedka z vraždy? Zabiť ho ako odplatu? A to by sa nedalo inou cestou než touto extrémne komplikovanou a riskantnou?; A bolo by rozumné vystaviť sa takémuto plánu, ak by mi po odhalení okamžite hrozil trest smrti za velezradu?)⚪Klasicky (to asi netreba zbehlým divákom ani popisovať) sa od asi 9-10 dielu dej pasívne vlečie, kde-tu scenárista flusne akúsi romantickú scénu hlavných postáv, aby udržal aj diváčky pri obrazovkách a takto na zotrvačnosť dorazí seriál až k svojmu záveru. K detailom ako to, že otrávenú osobu, ktorá už zvracia krv bez problémov a operácie zachránia v takejto historickej dobe sa už radšej ani nebudem vyjadrovať, keďže - ako som písala, ono by všetky tieto viac-menej hlúposti obstáli, ak by bol seriál primárne zameraný na ženskú cieľovku ako romantický seriál, ale bohužiaľ, sami scenáristi z neho utvorili klasický mix žánrov, kedy je to chvíľu komédia, chvíľu romantika, chvíľu dramatické a vo výsledku je to len taká dobre natočená historická telenovela, teda mínus uškriekané Argentínky a kamera so žltým filtrom.⚪Pretože to, ako vyzerajú posledné diely je v kontexte žánru seriálu naozaj k smiechu, toľko drámy, sentimentálnosti a patetickosti sa nevidí ani vo vážnych kórejských historických filmoch. Na záver, aspoň na ústrednú dvojicu sa pozerá vcelku dobre, síce ich chémia je skôr slabšia, ale je očividné, že ako herci sa snažia verne zobraziť charakter svojich postáv. ⚪PS.: Za mňa osobné sklamanie, čakala som viac, práve preto bol pre mňa prekvapením iný historický seriál, ktorý sa začal vysielať cca. súbežne s týmto, a o ktorom som nemala žiadne predchádzajúce informácie s názvom Red Sleeve, ktorý očividne zaujal väčšie množstvo divákov a momentálne (december 2021) trhá v Kórei rebríčky sledovanosti.⚪ ()

bulinka

Začiatok perfektný. Záchrana dievčatka z dvojičiek, detská láska, zámena postáv, ktorá končí dramaticky...prvé diely som doslova hltala. Rowoon bol pre mňa neznámy herec, ale hneď mi sadol. Bol zábavný, milý, odvážny. Brala by som ho viac ako akčného hrdinu (s prvkami romantiky) :D. Snáď aj k takému sa dostane. Hlavná ženská postava to mala hrozne ťažké. Hrať takmer celý čas chlapa...u nej teda skôr chlapca. Dlhšie som sa snažila si na ňu zvyknúť. Ešteže má taký zvláštny hlas, tak sa to aj dalo. Určite jej nevýhodou bolo, že je taká drobná oproti Rowoon-ovi :D. Z jej strany mi chýbalo viac citu, vášne alebo čo ja viem čo k Rowoon-ovi. Ten to všetko mohol hrať len pohľadom, bez slov...Najviac emócií z nej išlo asi keď skočila na cisárovho veľvyslanca :D. Kamera, kostými, strih, to bolo super. Mám pocit, že the Red Sleeve zdieľal rovnaké miesto natáčania ako je aj tu :D. V soundtrack-u mi chýbalo viac pesničiek, nielen jedna, ktorá sa opakovala pri každej romantickej scéne. Toto ozaj nemám rada. 5 hviezdičiek dávam Rowoon-ovi, za zvyšok 4 hv. ()

• Seriál je natočen podle jihokorejského komiksu „Yeonmo“ od autorky So-young Lee. (mikki089)