poster

Téma

 • Sovětský svaz

  Tema

 • Sovětský svaz

  Тема

 • angličtina

  The Theme

 • Slovensko

  Téma

Drama

Sovětský svaz, 1979, 95 min

Režie:

Gleb Panfilov
 • Houdini

  Zlatý Medvěd(21.12.2005)

 • hirnlego
  ****

  Stárnoucí cynický dramatik si jede odpočinout do malé vesnice - to, co zde nalezne, se však stěží dá nazvat odpočinkem. Panfilov příliš nezklamal ani tentokrát - opět hořký příběh, hraný převážně na více či méně odlehčenou notu, opět fascinující Inna Čurikova a opět podívaná, která sice za srdce nechytne tak pevně, avšak i přesto člověk po zhlédnutí filmu nemá pocit, že by to byla ztráta času - ba naopak, z nějakého neurčitého důvodu mu zůstane v hlavě ještě několik dní poté...(21.9.2007)

 • Mylouch
  *****

  Úžasně sevřené rozpracování věčného ruského tématu venkova jako naděje morální obrody národa. (Spoilerozní: Návštěvník - umělec v kontaktu s prostředím daleko od ruchu centra si ze střípků informací sebevědomě vytváří konstrukce, které se následně znovu a znovu s novými informacemi a setkáními hroutí, umělcův sebeobraz toužící po očištění a tvůrčí aktivizaci se zaseknul ve spirále). Povinný faustovský film s všelidskou platností o umělecké odpovědnosti, tvůrčí strnulosti či vyčerpanosti, o inspiraci. Rafinovaně střídmé filmové prostředky a herectví v geniálním obrazu Ruska a lidské duše, velká scénáristická síla dvojice Červinskij-Panfilov. Film, který u nás v druhé polovině 80.let patřil mezi největší vlaštovky tání i filmové trháky pro svobodomyslné (neplést s tržní karikaturou svobody) diváky a dodnes neztratil svoji sílu.(20.2.2014)

 • Dionysos
  *****

  Dva zasloužilí literáti si vyjedou, pochopitelně v tmavé Volze, na venkov, samozřejmě na daču (i s barevnou televizí a telefonem). Řady ocenění a veřejná váženost je samozřejmostí, stejně jako čestná členství v uměleckých organizacích. Jeden už se těší jen na setkání s butylkou, pohodlný měšťácký život v zemi socialismu zvítězil nad náročnou dobou nejistoty, doba úsilí a vzletu je již daleko vzadu, jako válka. Druhý ještě nezapomněl, že se v něm kdysi skrývalo něco víc, tuší, že kořen života snad ještě úplně neobrostl pohodlnou jistotou práce v průměrnosti. Je to typický ruský úkaz - pod sarkastickou a zahořklou slupkou polévanou vodkou a odevzdaností vře nespokojenost. Pokouší se nalézt cestu ven (zpět), a ať už je to zpočátku zvědavost, pak ješitnost a posléze snad láska, pokus se odehraje skrze múzu. Spíše komorní film, který však ukrývá více než se zdá (např. celkem 4 typy života umělce - konformisty, jenž tvoří pro živobytí; "mučedníka", který je ochoten svému umění obětovat sebe či své společenské postavení (zde rolnický básník); nekompromisního ale hrdého umělce, jenž chce proslavit své dílo i sebe (zde hrobník-emigrant). A nakonec hlavní hrdina, vědomě či nevědomě usilující o kvalitní dílo i uznání, a jak ukazuje typicky ruský optimistický závěr, je nemožné vše skloubit...).(23.6.2014)

 • Pacco
  ****

  - achtung, spojlery - Kim Jesenin, rozčarovaný a cynický dramatik, který píše konformní hry, přijíždí se svým přítelem do malého městečka hledat inspiraci. Během filmu ale pomalu začíná tušit, že jeho talent už strávil systém a on nyní pochybuje o kvalitě svých her, které možná ani neměly velké estetické hodnoty. V městečku se setkává s inteligentní průvodkyní v muzeu Šašou, která jako mladá byla obdivovatelkou jeho her. Ta mu později řekne, co on už dávno tuší, že jeho práce již nemá žádnou kvalitu. Jesenin však zaslepeně touží po její lásce, takže často odhazuje i lidskou důstojnost a vrší na sebe nesplnitelné sliby. Když skoro na konci filmu dojde k prozření, že Saša miluje disidenta, který je odhodlán opustit Sovětský svaz, získává film nový smysl ve vztahu k systému. Kim se jím nechal pohltit, ale mladý hrobník toto odmítá. Téma bylo zakázáno až do doby perestrojky, ne náhodou právě díky tomu, co Brežněvovu režimu vytýkalo – přidušení kulturního života během období stagnace.(23.1.2011)