Dům plný strachu

Thomas Vámos

Lewis Furey

Nicole Robert, Rock Demers
  • VictorMartel

"Generační noční můra, kterou si my všichni - děti osmdesátých let - pamatujeme z dětství, aniž bychom vůbec znali její název." (Cival, 10. 3. 2009) Za to bych se sám podepsal, kdybych jí nebyl vyděšen někdy v první polovině let devadesátých. Nicméně, jsem z těch, kteří snímek, ať už na ně prvně zapůsobí jakkoli, raději přehodnotí. A prostě nemohu odpustit všem, kteří o této mé zkušenosti rozhodli (tvůrcům, televisi i rodině...), že mě něčemu takovému vystavili. Snad to nic pro mě dnes závažného nenapáchalo. To platí ostatně o většině toho, k čemu mě jako dítě posadili. A i zde tím z retrospektivy pohrdám.(23.10.2012)

Tak tohle byl, společně s The Goonies, určitě můj nejsilnější dětský filmový zážitek. Takže když jsem asi po 15 letech konečně objevila název filmu, ve kterém hlavnímu hrdinovi nezřízeně rostly vlasy, zajásala jsem. Bohužel se to dětské nadšení, resp. dětský strach, nepodařilo obnovit. To kouzlo už je pryč, ale i tak jsem ráda, že jsem Dům plný strachu viděla znovu a odhalila tak jednu z mojich největších osobních filmových záhad.(28.2.2014)

Mazec kolik lidí sdílí stejnou vzpomínku na tento film jako já. Naposledy jsem to viděl jako malý kluk, ale pamatuju si to celej život. Až dneska jsem zjistil, jak se to vlastně jmenuje a už to tahám. Jsem na to po letech zvědavý. Jako malého mě na tom filmu něco děsilo a zároveň líbilo, například vstupování do obrazů. Uvidíme, jestli to kouzlo má pořád. Edit: No je to takové dětské psycho a pořád to má takové své nepopsatelné kouzlo.(26.6.2010)

Jak píše Cival a mnozí další - podprahová bezejmenná generační noční můra dětí 80. let, na kterou jsem zapomněl a pak zapomněl, že jsem na ni zapomněl, ale když jsem tu na ni náhodou narazil a přečetl si první větu obsahu, v tu ránu byla zpět z hlubin podvědomí, kde si díky své traumatizující tajemné atmosféře, šokové scéně ve vyhořelém domě a surrealistickým obrazům hrozivě nezadržitelně rostoucích vlasů celou dobu hověla a kdoví co tam napáchala. Dnes už sice nevyděsí, ale stále jde o dost zvláštní rodinný film (mezi jehož čtyřmi scenáristy figuruje i Vojtěch Jasný) nepřekvapivě kanadské produkce (kdo kdy viděl nějaký kanadský horor, ten chápe, kanaďani jsou hrozní podivíni) s omšelým vizuálem, který připomene jiný nostalgický kanadský kult, seriál "STŘEDNÍ ŠKOLA DEGRASSI" (kde se také objevil představitel Connieho Siluck Saysanasy) nebo jiný populární dětský traumaťák, disneyovský horůrek WATCHER IN THE WOODS, eventuelně atmosféricky podobný britský PAPERHOUSE.(24.9.2009)

Nedávno jsem přemýšlel, který film z dětství ve mě zanechal největší stopu. A jednoznačně jsem vybral tento film- a vlastně mě ani nepřekvapilo, že stejně je na tom snad každý můj kamarád. Ten film má v sobě zvláštní kouzlo, kterým spojuje dětskou imainaci a uměleckou hodnotu- především po grafické stránce. K tomu když se přičte velmi originální příběh o oživlých obrazech malovaných dětskými vlasy... Pamatuju si, že mě příjemně děsil a na konci jsem snad ukápl i slzu- ano, doznávám se, dojala mě mimo jiné i píseň od Celine Dion, její první větší práce. A i když jsem snad 15 let nezaregistroval, že by ho někde dávali, mám ho jako před očima a budu mít, i kdybych ho už nikdy neviděl. Ten film je vpravdě magický. Mimochodem, věděli jste, že se na něm podílel Vojtěch Jasný?(17.9.2006)

• - Producentu Rocku Demersovi visel obraz rodiny hrající tenis přes 30 let v kanceláři. (Fenk)