Dům plný strachu

• Česko Arašídová pomazánka (více)

Jedenáctiletý chlapec se pustí do průzkumu nedávno vyhořelého domu. Co tam uvidí, ho natolik vyděsí, že omdlí a ke všemu mu druhý den vypadají všechny vlasy. Po neúspěšných pokusech s parukou a bezradnosti doktorů ho přijdou navštívit duchové dvou uhořelých bezdomovců a dají mu kouzelný recept, aby mu vlasy znovu narostly, jenomže kluk dá příliš mnoho jedné ingredience – burákového másla, a vlasy již nepřestanou růst. Čehož využije zlý učitel kreslení, který ho unese a z jeho vlasů začne vyrábět kouzelné štětce, malující živé obrazy. Jeho sestra a nejlepší kamarád ho teď musejí najít a zachránit. Film z produkce známého Rocka Demerse s písněmi od Céline Dion. (TO)

honajz2

Určitá generace dětí z toho prý měla noční můry. Já k ní nepatřím a opět jsem se k tomuhle kultu dostal úplnou náhodou, takže k ní nemám žádnou nostalgickou vazbu. A popravdě ty noční můry moc nechápu. Sice teda nevím, co bych na to řekl jako děcko, ale nemyslím si, že by mě to dokázalo děsit. Vždyť v tu dobu existovaly už děsivější horory pro děti, tady je děsivá snad jen ta náhlá plešatost a únosy dětí do pracovního tábora a režisér vše podal nejodlehčeněji jak mohl. Jo, a pak jsou tu ještě duchové, ale ti jsou spíš fajn a k smíchu. Osobně mi to přišlo spíš jako příjemná fantasy komedie s dobrými nápady, která je díky nim docela šílená, ale opět v příjemném slova smyslu. Kupodivu jsem se u toho dobře bavil a nejednou i nahlas zasmál, navzdory tomu, jak to místy bylo přehnaně infantilní. To mi tam samozřejmě vadí, ale co mi vadí rozhodně víc je to, že vůbec netuším, kvůli čemu přesně jsem se u toho tak bavil. Bylo to tím, že to bylo skutečně vtipně napsané, nebo proto, že ten scénář byl tak nehorázně dementní, že jsem se bavil nad tím, jak moc stupidní je? Já totiž nevím, kam si to zařadit - bavil jsem se s tím filmem, nebo na jeho účet? Přece jenom, tak šílená zápletka s tak šíleným gradováním, ve kterém nedává absolutně nic smysl, je moc i na film pro děti. A některé zvraty jsou tam naprosto nahodilé a jak rychle se objeví, tak rychle i zaniknou. SPOILER Třeba jsem čekal, že ten šílený učitel výtvarky nakonec nebude tak zlý a ukáže se jen, že chtěl vždycky mít vlastní děti ale nemohl, když je po Connieho předstírání jeho syna pak na všechny tak hodný. Jasně, unesl děcka a zotročil je (což je samo o sobě taky dost random), ale když už si to neláme hlavu s logikou, mohlo by to mít aspoň vnitřní logiku. Tady se fakt všechno děje naprosto nahodile, až je to celé bizarně blbé a třeba to, že zbytek děcek stále trčí v síti v profesorově zavřené továrně, detektivové je nejdou osvobodit a hlavní hrdinové jim o nich neřeknou ani slovo (!!), to je kapitola sama o sobě, stejně tak dějová linka s Connieho použitím kouzelné masti na růst vlasů na, no... jiná místa KONEC SPOILERU. Nějak nevím, co si s tím počít. I moje dětská srdcovka Lední medvídek 2 je mimo realitu, ale vnitřní logiku na rozdíl od tohohle má. Zatím dám silné tři hvězdy a uvidím, jak si to časem rozmyslím. Ať tak nebo tak - bavil jsem se dobře. Silné 3* ()

Kirman

Přátelé, kamarádi - kde začít? Více jak 20 let spal tento "kostlivec" v pomyslné skříni mého podvědomí a čas od času mi, se zlomyslností jemu vlastní, zjevil nějakou z dávno zapomenutých hrůz... Je to zvláštní, kolik z nás píše o generační noční můře, ale je to tak a já se hlásím mezi vás. Tak jako hlavní hrdina prožil trauma ve vyhořelém domě, já v dětství prožil asi něco podobného při sledování tohoto filmu a úspěšně ho téměř celý vytěsnil do podvědomí. S pomocí kolegů na diskuzi "hledám film" jsem nalezl odpověď - dle indicií "starý dům, paruka, vlasy" jsem dostal opravdu rychle název - Dům plný strachu. V dětství mě společně s tímto snímek děsil ještě seriál Pod horou a také trochu bláznivý Čáryfuk. Myslím, že si Dům plný strachu pustím, jen tak z nostalgie... ()

Šimpy

Nejvtipnější je, jak se na tenhle film pořád někdo ptal v nejrůznějších diskkuzích. Já byl jediný, komu to nikdy nepřišlo záhadné, neb jsem si celou dobu název pamatoval. Snad to bylo tím, že jsem měl tenhle film (bohužel ne celý) nahraný na vhce z televize už někdy z roku 1992 a tedy Arašídová pomazánka ;-). A moje ukázka ze staré vhsky ;-) http://www.youtube.com/watch?v=1N782K9UGLU ()

Renton

Scénář: Vojtěch Jasný, Andrée Pelletier, Louise Pelletier, Michael Rubbo .. Příběh chlapce, kterému po úděsném šoku vypadají všechny vlasy. Po aplikaci speciálně udělané arašídové pomazánky, se růst vlasů vrátil, ovšem s nevídanou rychlostí. Jeden malíř s těchto vlasů začne dělat štětce, které prodává a sám s nimi maluje podivné obrazy, do kterých se poté dalo vstoupit... Netradiční fantasy "pohádka", která mě v dětství pokaždé pořádně vystrašila a přinesla několik neklidných nocí plných deprese.. ()

peetriss

Také se řadím mezi "osmdesátkové děti", ale Arašídová pomazánka mě zřejmě minula, protože bych si ji alespoň mlhavě pamatoval. Nostalgickou výhodu, která tento film očividně na ČSFD vyšvihla výše, než to dokázaly objektivní kvality filmu, u mě tedy uplatnit nemůže. Do jisté míry zajímavé, jemně bláznivé, dětské fantasy, které svou depresivnější atmosférou na dětskou duši opravdu dokáže dolehnout, bohužel scénáristicky trochu tápe a nedokázal si udržovat mé plné zaujetí po celou stopáž. Co však přecejen dokázalo nostalgicky zapůsobit, byla přítomnost krásných osmdesátkových hudebních skladeb. Vidět to v dětství jako ostatní, možná bych hvězdu přidal. ()

• Producentu Rocku Demersovi visel obraz rodiny hrající tenis přes 30 let v kanceláři. (Fenk)