Posledný jednorožec na svete chce zistiť, čo sa stalo s ostatnými z jeho druhu a tak sa vyberie na púť, ktorá ho zavedie do neznámych krajín. Cestou stretáva množstvo zaujímavých bytostí, dobrých ale aj zlých... (Zion)

Autogram

Film z môjho detstva, ktorý ale príliš často opakovaný nebol, takže si veľa nepamätám. Neviem, ako som vtedy dokázal stráviť poetické časti a mnohé odkazy na veľké problémy dospelých. Ako samota vo vlastnej odlišnosti, záchrana všetkých na úkor vlastného šťastia a ďalšie, ktoré ani nedokážem správne zoštylizovať. Japonská precízna animácia a mystický príbeh, to musí dostať malého aj veľkého diváka. ()

bartias

Okouzlující fantasy pohádka se může pochlubit na svou dobu neobyčejnou animací, která si dodnes zachovala nezaměnitelný styl pánů Julese Basse a Arthura Rankina Jr. Neuvěřitelně sluníčkové písničky ale po třiceti letech od uvedení filmu zní naivně a směšně. A než film po hodině a půl skončí, dávno lezou na nervy. ()

JUWA

Pamätám si presne,ako ohromne na mňa Posledný jednorožec zapôsobil...téma naplenenia vlastného osudu,pôsobivý boj dobra zo zlom....ale z opätovným pozretím sa jeho kúzlo kamsi vytratilo.A ako čítam tunajšie recenzie,som v tomto ohľade ja "posledným jednorožcom".Nechcem ho ale nijako zhadzovať.Pieseň America-The Last Unicorn patrí stále medzi moje najobľúbenejšie,ohnivý býk je úžasný záporák...škoda slabšieho scenára.Motívy,ktoré naznačil,viac menej len olízol,ale žiadny nedotiahol do konca.Podobne sú na tom dialógy...hoci niektoré vety akoby sa snažili tromfnúť Blade Runnera:"Neutekaj pred tým,čo je nesmrteľne.Aj tak by si neušiel" Ktovie, snáď raz svoj názor zmením.Možno to má niečo do seba.Zatiaľ slušných 60 % ()

Tomasso001

Kouzelně zpracovaná pohádka, sice už léta nestojí kino, kde jsem ji poprvé viděl, jako malý kluk, ale ten zvláštní pocit který sem tenkrát měl se vrací pokaždé když ji vidím. Ohnivý býk a poslední jednorožec jsou úžasnými postavamy dobra a zla, do toho mladý kouzelník, příběh o lásce a nechybí ani napětí. Japonci vdechli pohádce nádech originality a pootebřeli dveře do světa dětí. Myslím, že pro ty nejmenší je to asi jedna z nejlepších animovaných pohádek, které jim můžeme nabídnout ()

Paldiny

Absolútna klasika medzi animovanými filmami. Magická, pochmúrna a na rozdiel od momentálne produkcie sa nesnaží za každú cenu zapáčiť. Zvieratká nehádžu povinné úsmevy, rozprávkové zlo nepripomína iba atrapu, je chladné a nebezpečie cítiť až v zimomriavkách aké dokáže vyvolať. Taký záverečný stret s ohnivým býkom, ten je priam mystický. Keď spočítam jedno s druhým, asi nepoznám inú rozprávku, ktorá by sa vo mne zakorenila tak hlboko a nestratila nič zo svojho čara ani po toľkých rokoch. Unikát! ()

• Soundtrack bol jeden z najpredávanejších albumov roku 1983 v Nemecku. (Lulu13)
  • Tržby v USA za první víkend: 2 250 000 $ (648 kin) (Geriel)