Zloději mýdla

Zlodeji mydla

Icicle Thief, The

Komedie / Fantasy

Itálie, 1989, 90 min

Jde o nejoceňovanější film Maurizia Nichettiho, v určitém smyslu slova je to jeho výkladní skříň, film, který zabodoval na několika festivalech, a mám pocit, že byl úspěšný i v Karlových Varech. Jde o režisérův hold éře klasického italského neorealismu 40. a 50. let. Zároveň konfrontuje starou chudou Itálii té doby se konzumně orientovanou italskou společností pozdních 80. let, když vyšle půvabnou fotomodelku z reklamní kampaně do minulosti. Název filmu připomíná proslulé Zloděje kol od Vittoria De Sicy. Režisér si tady, jak je u něj zvykem, střihl opět hlavní roli. Je to originální vtipné dílko, kde se humor prolíná se sociální tématikou. Celkový dojem: 80 %.(25.6.2006)

Chybí tomu vtip. Nichetti v podání bravurního Kepky je legrační dvojpostavou, ale sám film neutáhne, a vtipnost prolínání reality a fikce a několika popletených figur se brzy okouká. V dabingu spíše méně častý výkon Jaroslavy Kretschmerové, sekunduje mrazivě přesný Moravec a všudybyl Fišer. Italský neorealismus nepatří mezi mé top.(8.12.2018)

7/10 I bez bezmezneho obdivu k italskemu neorealismu se da tento kus dobre uzit. Poprve jsem ho videl, v dobe kdy neco jako reklamy uprostred filmu v C(S?)R jeste neexistovalo a byl to pro me opravdovy zazitek, ted po letech jsem se u toho uz vic nudil, ale porad je to kwalitni zabava, kterou si s pribyvajicimi filmovymi znalostmi muzu uzit zase jinak...(26.7.2009)

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 1989 - 1. cena(22.1.2012)

Když jsem tenhle film kdysi na projekci v městské knihovně viděla poprvé, naprosto mne uchvátil svou invencí a vtipem. A to jsem tenkrát ještě neměla ponětí, co je to za skutečný "vopruz" když je film neustále přerušován reklamou.(30.7.2011)

• Merťas

V pražských kinech se promítal od 27.9.1990 (Jalta)(12.10.2012)

Takáto kombinácia sociálnej drámy, komédie, "odborných" filmových hodnotení a reklám sa len tak nevidí. Prvý krát som to videl na čiernobielom televízore, ale rýchlo som sa zorientoval. Nichetti to zrežíroval bravúrne, zahral si ústrednú dvojúlohu a jeho naivno - fantasy - realistický štýl ma chytil za srdce.(17.9.2011)