Tsuki

Název a námět filmu pochází z přísloví „tonbi ga taka wo umu“ (doslova „luňák zrodí jestřába“), tedy že se výjimečné či nadané dítě narodí někomu zcela obyčejnému, průměrnému. Ten „průměrný“ je v tomto filmu Abe Hiroši v roli prostého dělníka Jasua, který je díky své výbušné nátuře ve městě známou firmou. V jádru mu velmi záleží na rodině – malém synovi i manželce, ale stále se pere se svou tvrdohlavou povahou a neschopností vyjádřit své city. Od toho jsou tady však jeho známí a přátelé, aby pomohli jemu i jeho malému synkovi, poté co nešťastnou nehodou přijdou o manželku a matku. Rozvíjí se tak příběh otce a syna, ve kterém vidíme vývoj jejich vztahu jakožto dvou zcela osobnostně odlišných lidí. Jde o velký průřez životem, takže uvidíme jak Abe Hirošiho, tak Kitamuru Takumiho hrát velkou věkovou šíři. U Kitamury je s podivem, že to skoro až do konce utáhl a dalo se mu to věřit (samozřejmě až na úplné finále, kde hrál prošedivělého čtyřicátníka – to už bylo přece jenom trochu moc… :) ) Osobně se mi líbily některé epizodky a momenty filmu, něco bylo hezky ztvárněno a u něčeho se pro změnu divák mohl zasmát (pobavila mě humorná vsuvka, kterou si ve vedlejší roličce střihl Hamada Gaku). Jinak je ovšem film především drama s tématikou rodiny a rodičovství. Mám pocit, že tuhle tématiku umí Japonci často dobře zpracovat a ve filmu Tonbi se jim to opět povedlo. Jsem proto ráda, že jsem tento snímek ještě stihla vidět na plátně kina, přestože už to byly téměř 2 měsíce od premiéry. Zdá se, že ve městě Okajama promítala kina tento film déle, jelikož to byla právě Okajama, kde se tento film natáčel. Pokud budu mít čas, možná se zajdu podívat na některou z filmových lokací. :) (Viděno 28.5.2022 v kině Aeon Cinema, Okayama.) ~(4,3)~ ()