Reklama

Reklama

Hrdinové dělnické třídy

(festivalový název)
  • Srbsko Heroji radničke klase (více)

Obsahy(1)

Developerská firma získá důležitou zakázku: v krátkém čase musí připravit vysídlenou stavbu tak, aby ji později mohl odkoupit movitý byznysmen. Mezi pochybným šéfem a najatými dělníky stojí Lidija, žena se studeným srdcem, která dohlíží na stavební práce a navenek kryje špatné pracovní podmínky. Dělníci se ale postaví na odpor a čas rychle utíká. Rozzuřené sociální drama dardennovského střihu poodhaluje odvrácenou tvář ekonomické tranzice a ohýbání morálních hodnot v místě, kde se kapitalismus povyšuje nad obyčejného člověka. Výbušné, univerzální téma fackuje svého diváka punkovou estetikou, jemným satirickým nádechem i prvky antické tragédie. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Recenze (9)

vyhnalek 

všechny recenze uživatele

Drsná srbská černá komedie o souboji líných stavebních dělníků s podvodnou realitní společností. Kromě mladého manželského páru v jednom záběru tento film neobsahuje žádnou kladnou postavu. Film nemilosrdně kritizuje srbskou společnost včetně církve a televizního zpravodajství. Humor je velmi brutální a pro každého asi není. Za mne však 70 % ()

venca163 

všechny recenze uživatele

Malá skupinka šablonovitých zmrdů se skrz tradiční postupy vykořisťování proletariátu snaží maximalizovat svoje zisky ZA KAŽDOU CENU. Téma tedy opět typický. Přidanou hodnotou je zasazení do soudobýho (asi?) Srbska, což film okamžitě dělá o dost depresivnějším. Autoři sice trochu zvláštně balancují na hraně více žánrů, ale mezi dělňasema je i dost uvěřitelných charakterů, plus ta chladná bestie, takže to jakž takž drží pohromadě. Teda krom toho pohádkovýho konce. #kviff56 (65%) ()

Reklama

Filmmaniak 

všechny recenze uživatele

Společensky kritický žánrový hybrid je po většinu času rozstřelený mezi několika tématy a postavami. Především poukazuje na mezery v systému, v němž se různé post-komunistické země stávají rejdištěm pro západní kapitalistické firmy, a to skrze náhled do prostředí stavebních dělníků, pracujících na černo v nebezpečných podmínkách, a jejich bezcitných zaměstnavatelů, kteří je zneužívají ke klamání zahraničních developerů. Jako pojítko mezi oběma světy film používá hlavní hrdinku, z morálního hlediska dlouho nejednoznačně jednající manažerku, která se snaží zaopatřit svou rodinu, k tomu je milenkou svého šéfa-překupníka nemovitostí, a je stále víc a víc tlačena za hranu toho, co je ve své práci ochotna snášet. K tomu si film odskakuje i k postavě prostoduchého mladíka, který plánuje po ukončení dělnických prací odjet se svou milou pryč. Realisticky laděný film s výraznými satirickými prvky a ironickým názvem (a s několika falešnými tóny v hereckých výkonech různých vedlejších postav) začíná jako sociální drama, končí jako thriller a v průběhu toho se několikrát promění v černou komedii, v níž leniví a opíjející se dělníci dělají všechno proto, aby nemuseli pracovat. Snímek tak přichází hned s několika podnětnými motivy, z nichž v některých případech až mrazí, ale zároveň mu trvá skoro až do závěrečného aktu, než se v nich ustálí, propojí je a konečně jimi pořádně upoutá. ()

vyfuk 

všechny recenze uživatele

[KVIFF 2022] Na scénu se opět vrací Đuričićová. Nyní opět v takovém, tom pomalém srbském nebo celkově jugoslávském filmu, který jsem po minulých Varech dost zavrhl. Takže jsem si letos chtěl užít jen ten okrajový odér. A ono zase nejde o nic příšerného. Zažil jsem horší. Ta myšlenka je jasná, Pojato je to po svém. Utahaně a šedivě bez emocí, ale asi víme o co jde. Finální tečka je taky docela silná. Každopádně je to jeden z těch unavenějších filmů, ze kterého zbyde jen poselství. ()

cinemafil 

všechny recenze uživatele

Podnikání na Balkáně . Pracovní úraz na stavbě nepřípustný -  díra do hlavy a  stopa končí. Manažerka pozdě objevila svou naivitu.  Řešení  pracovního úrazu je trochu moc i na ni  a správně uložený panel je konečné řešení.  Film,  co mu nespadne řetěz celou dobu. Balkánské filmy jsou plnokrevné a syrové, o tomhle to pltí tuplem 4**** ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama