Jimmy Savile: Britský horor

• USA Jimmy Savile: A British Horror Story
USA, 2022, 2 h 51 min (Minutáž: 80–91 min)

Epizody(2)

Výstřední televizní hvězda a filantrop Jimmy Savile okouzlil celý národ. Po obviněních ze sexuálního obtěžování ale vyjde na světlo hodně temná stránka jeho osobnosti. (Netflix)

Aleix

Docela síla, ušně udělané. Oběti mají můj obdiv, že se k tomu chtěly vracet. Ale asi jednná možnost jak jeho pravou tvař odhalit.Jimmy byl pěkně vychcanej úchylák. ()

Homerking

Jimmy Savile, kontroverzní DJ a moderátor, jedna z největších celebrit ve Spojeném království, účastnil se obrovského množství charitativních akcí a byl dokonce vyznamenán rytířským řádem. Tady bych tu chválu ale přerušil protože po Jimmyho smrti vyšli na jevo znepokojující skutečnosti ohledně zneužívání desítek nezletilích dívek. Tohoto pána jsem prvně viděl před lety v jedné creepy PC hře "Sad Satan" a už tehdy jsem si říkal co je to zač. Takže teď můžu poděkovat tomuto po informativní stránce výbornému dokumentu že zodpověděl všechny moje otázky. Pokud vám nebude vadit koukat na dědka pedofila s perverzním výrazem v očích na X záběrech tak můžu doporučit. ()

AgnesDee

O Jimmym Savilovi jsem do doby, co jsem se dozvěděla o tomto dokumentu, nikdy neslyšela. Buď je to tím, že jsem moc mladá, abych ho znala, a nebo prostě jen tím, že se k nám jeho sláva vůbec nedostala. Nemyslím si, že je první či poslední člověk, nebo chcete-li celebrita, která zneužila svého významného postavení ve společnosti k tomu, aby zakrývala své zločiny a používala slávu jako štít proti zranitelnosti, protože přece člověk, co se zná se samotnou královskou rodinou a dokonce papežem, nemůže dělat nelegální činnost. Ba co víc, člověk, co se stará o blaho lidí z vlastní země, dělá charitu, pomáhá dětem a baví celý národ svou výstředností a okouzluje charismatem, nemůže být obviněn ze sexuálního obtěžování malých holek, že jo! Z dokumentu je jasně vidět, že je to kolektivní chyba - chyba médií, že ze Sevila udělali národní "nedotknutelný poklad", chyba policie, že se nechala ovlivňovat a zametala příchozí obvinění pod koberec, a chyba samotného Sevila, který si budoval svou kariéru a kontakty k tomu, aby byl nedotknutelný, kdyby se náhodou něco provalilo. Dokument ovšem tento příběh vypráví velmi chaotickým způsobem. V jedné části Sevila oslavuje zobrazuje ho tak, jak ho veřejnost vnímala přes padesát let - což je na jednu stranu pochopitelné, protože ho lidé prostě takto vnímali a bylo proto více šokující, když se později prokázaly jeho zločiny. Na druhou stranu jsem se při sledování strašně nudila - sledovala jsem člověka, který má několik pořadů, pomáhá dětem, pořádá charitativní akce apod., a najednou je zde prostřih na novináře, který říká, jak hrůzné věci dělal. Já kupříkladu vůbec nevěděla, co dělal a komu, a tvůrci až moc počítají s tím, že všichni diváci tento příběh znají. Druhý díl je ještě rozporuplnější, protože už se pomalu dostáváme k jádru pudla, ale zároveň je nám stále předhazován jako filantrop dělající radost, který občas při rozhovoru řekne nějaký špatný vtip. Stříhá se z jedné doby do druhé, přechází ke čtvrté a vrací se na třetí, takže následně jsem byla zmatená, v jaké době se zrovna příběh nachází nebo na kterou oběť se zrovna zaměřil, i když u těch obětí je to taky dost matoucí. Celkově se jedná o jeden z těch horších Netflix true crime dokumentů, který je seskládán z různých televizních nahrávek, které v některých případech nemají s tím, co se vypráví, nic společného, a ve kterém se víc mluví o jeho úspěších, než o zločinech, o kterých by měl převážně být. ()

JohnCoffe

Představte si, že by teď 2 roky po smrti Karla Gotta, začaly na veřejnost vycházet svědectví o hnusárnách páchaných na dětech ve stylu Jimmy Savile. Troufám si říct, že oblíbenost tohoto nakokainovaného, vtipného podivína v United Kingdom se dá směle srovnat s naším mistrem Karlem.To vyšetřování, které se bohužel spustilo až po jeho smrti, způsobilo v Británii totální šok. Přiznám se, že Jimmy Savile mi svým vystupováním a sebevědomím i přes ty ohavnosti učaroval. Kurevsky silný dokument o selhání jednotlivce i všech jeho známých, kteří ho mohli a měli zastavit. ()

Maraboy

Dokument nepřináší nic nového, co by člověk dnes už o JS nevěděl. Určitě je zarážející, jakou nedotknutelnost přináší sláva a vliv. Rozdělení dokumentu na dvě části mi příjde zbytečně zdlouhavé, určitě by se to dalo stáhnout na 90min, ke konci už mě to celkem nudilo, navíc když znáte konec. 60% ()

Kvalik

Podrobný dokument o člověku, kterého veřejnost milovala, ale ve skutečnosti to byla naprostá zrůda. Strašné jakou moc a slávu tento člověk měl a jak dlouho trvalo, než byl někdo ochotný se mu postavit. Nevýhoda dokumentu je jeho délka (trvá skoro 3 hodiny), k odhalení a řešení zločinu Jimmyho Savila se dostane prakticky až v druhém díle. ()

Veber

UF, vlastně nevím jak hodnotit. Překvapilo mě, že Británie měla tak obrovskou hvězdu se spoustou známostí, která dokonce radila lidem z královské rodiny a já o tom člověku dodnes neslyšela... Ostatně, udělejte si názor na dokument i Jimmyho sami... ()

Annaroz

Dokument, který se moc nepovedl. Jistě záslužný, avšak zbytečně zdlouhavý, v druhé části se hodně opakují scény a výpovědi z části první. Až moc dlouho trvá, než se konečně dohrabe k jádru pudla. Sestřih do jednoho dílu by filmu velmi prospěl. Jinak je až s podivem, jak jsou lidi neteční, naivní, krátkozrací - to opravdu nebylo nikomu divný, že si vozí nezletilé holky z polepšovny na výlety? Že tak slavná osoba pracuje jako pomocná síla v nemocnici? Že se chová jako majitel či ředitel ústavu, že tam dokonce má k dispozici byt?  A novináři taky stáli za starou belu, když se mezi nimi šuškalo, kdo je ten pán skutečně zač a všichni se báli do toho pořádně šlápnout. ()

Sidenius

Hnus velebnosti. Všude se najde zm*d kterého národ velebí a pak se odkope. Anglii to trvalo cca 50let. Skvěle natočeno. ()

oskiii

Dokument o vychcánkovi a slizkém chlívákovi v jedné osobě. Námět výborný…ale ta stopáž je zbytečně dlouhá. Dvě třetiny o jeho kariéře, koho znal, komu radil. Poslední třetina se věnuje výčtu jeho činů. Bohužel, jak jsou první dvě třetiny nekonečné, ta poslední je zase strohá. Jiné dokumenty z dílny Netflixu (o H.L.Lucasovi, R. Ramirezovi nebo J.W.Gacym) jdou do hloubky. Nepustí diváka a detailně se věnují celému životu zločince, včetně výpovědí, vyšetřování a odhalení. Toto zde postrádám. ()

dolik25

Zajímavý dokument, který z toho nevinní jen samotného Savila, ale celou Británii: vedení BBC, vedení nemocnic, dětských domovů, ale i policii a samotné žurnalisty.  Film se v první části zaměřuje na Savila, na jeho vzestup, následnou humanitární činnost, abychom ve druhé části zjistili, že díky tomu se nikomu nechtělo vyšetřovat jeho pedofilní aktivity. A je to o to horší, že to mnoho lidí vědělo a mnoho dalších tušilo! Tvůrci ukazují na jednotlivých záběrech, že se tím "chlubil", a potvrzuje to i psycholožka, která říká, že takoví lidé chtějí být chyceni, protože sami s tím nedokáži přestat, ale v kontextu celého Savilova života to působí "normálně", protože byl výstřední, oplzlý... Faktem je, že svou dobročinností pomohl mnoha lidem a pokud by byl odsouzen, tak by prostě těmto lidem pomoženo nebylo nebo by to trvalo dlouho, ať už se jedná o vybudování nového centra pro paraplegiky, podpora dětských domovů atd. Doporučuji všem ke shlédnutí. Je to dokument, který vás donutí přemýšlet o tom, že stavět jakéhokoliv člověka na piedestal se nemá, protože je to pořád jenom člověk, který toho může zneužít. ()

JustEdems

Precizně postavený dokument o jednom slizkém zmrdovi, který se ke svému štěstí nedožil lynče, jenž by si poprávu zasloužil. Díky první části, která chytře poukazuje na jeho až nezdravou glorifikaci, si poté můžeme plnými doušky "užít" část druhou, a to především díky výpovědím, které mi naháněli husí kůži. Tenhle popový vřed v tomhle opravdu uměl chodit. A nebo jen byli všichni kolem slepí a spoustu indicií zkrátka nevnímali? ()

to08.net

Nebylo třeba věnovat tolik prostoru sestřihům z archívu BBC, ilustrujících bezchybný sebeobraz turbo úchyla. Daleko zajímavější je selhání úřadů a institucí, které jsou tradičně prezentovány jako ochránci práv, svobod a zákonů. 400 zneužitých je velmi dobrý výkon na tak vysoce oceňovaného Sira zmrda, jehož zásluhy jsou pohřbeny vyšetřováním, které bylo Bohužel příliš odfláknuté, protože celebrita přece... Gratuluji všem totálním hovadem zaslepeným, gratuluji Great Britain! Chcípl dříve, než si zasloužil!! Jinak nesmyslně zdlouhavé a nudné. Sestříhat do 30 minut by rozhodně pomohlo. ()