Vinland

(studentský film)
  • Slovensko Vinland (festivalový název)
Trailer
Krátkometrážní / Drama
Česko, 2022, 34 min

VOD (1)

Jako mnoho dalších se i Daniil rozhodl opustit rodnou Gruzii a vydat se do Prahy za lepším výdělkem. Původní profesí učitel přijímá práci mezi ukrajinskými dělníky ovládanými ruským bossem Sergejem a stává se kolečkem v mechanismu zneužívání práce ilegálních přistěhovalců. Jednoho dne je nečekaně povýšen, ale to jen stupňuje jeho zoufalství ze situace, ze které je tak těžké uniknout. Rád by se vrátil zpět domů, ale nesvoboda pracovního prostředí i počínající vztah se zdravotní sestrou Julií tento krok činí čím dál tím komplikovanějším… Vinland se vydává do prostředí jedinců, na jejichž práci jsme závislí, o nichž ale víme jen málo, protože jejich identita mizí v okamžiku, kdy odevzdají svůj cestovní pas do rukou mafiánů, jimž jde především o výdělek. (MFF Karlovy Vary)

Trailer

angel74

Zdá se mi, že nám tu roste velký talent v podobě Martina Kuby, který ve svém filmu Vinland zpracoval velmi aktuální námět současného světa. Napínavý děj, točící se kolem zneužívání práce ilegálních přistěhovalců, působí syrově a hodně realisticky, místy až děsivě. Jedinou drobnou výtku bych měla k uzavření celého příběhu, ale možná bude spíš chyba na mém přijímači. Ten konec jsem totiž úplně nepochopila. (75%) ()

mrclTV

Páčilo sa mi, že autor do ani nie 35 minút vtlačil plnohodnotný príbeh, ktorý mal všetko potrebné - zápletku, hlavu aj pätu a aj pointu, no obsahovo to nebolo nič prekvapivé alebo prevratné. Veľa ľudí nad týmto problémom chce zatvárať oči a tento film situaciu zrejme nezmení, bohužiaľ. Videné na AFF 2023. ()

Související novinky

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

28.02.2023

Mezinárodní festival krátkých filmů Pragueshorts se letos uskuteční od 1. do 5. března v pražských kinech, od 5. do 18. března pak online na KVIFF.TV. Přehlídka organizovaná týmem MFF Karlovy Vary… (více)