poster

Život jednoho režiséra

 • Česko

  Život filmového režiséra

  (festivalový název)
 • Japonsko

  Aru eiga kantoku no šógai: Mizoguči Kendži no kiroku

 • Japonsko

  ある映画監督の生涯 溝口健二の記録

 • Japonsko

  Aru eiga-kantoku no shogai

 • anglický

  Kenji Mizoguchi: The Life of a Film Director

  (festivalový název)

Dokumentární

Japonsko, 1975, 150 min

 • black.mao
  *****

  Velice zajímavý dokument o životě a díle jednoho z nejznámějších japonských režisérů - Kenjiho Mizoguchiho. Film je dělán s pečlivostí vpravdě japonskou, je plný vzpomínek mnoha lidí kteří měli co kdy činit s tímto režisérem. Jedná se tak nejen o důležitý zdroj informací o celém Mizoguchiho životě, ale i o zajímavý dokument o historii japonského filmu.(13.2.2010)

 • stub
  *****

  Zhruba 20 let po své smrti se Kenji Mizoguchi, jeden z největších režisérů japonského i světového filmu, dočkal díky Kanetu Shindovi (který u něj poměně dlouho praktikoval) této obsáhlé reflexe své osoby. Dokument plyne relativně pomalu a příliš se nesoustřeďuje na tvrdá data, spíše je jakýmsi volným, pouze chronologicky uspořádaným, souborem vzpomínek lidí z režisérova blízkého (především profesního) okolí. Výsledek působí velmi osobně a přirozeně, po určité "odtažitosti", kterou dokumetny z podstaty trpívají, nikde ani stopa. Některé momenty a vzpomínky jsou vtipné (Nobuko Otowa a její vyprávění, "Mizoguchi hostitelem"..), jiné smutné ("exkurze" mezi prostitutky, nenatočený poslední film..), většinou však každopádně zajímavé, tedy alespoň pro někoho, kdo podobnou věc sleduje dobrovolně. Nízké hodnocení si dovedu vysvětlit snad jen zavádějícím českým názvem, který může evokovat něco jiného, než dílko ve skutečnosti nabízí. Shindovi za něj ovšem patří můj velký dík - mnoho aktérů je již samozřejmě po smrti a další šanci zachytit jejich vzpomínky na tohoto velikána už tak nikdy mít nebudem. Rád bych doplnil alespoň pár zajímavých "vzpomínajících", kteří zde nejsou uvedeni: herečky Takako Irie a Ayako Wakao, herec Eitaro Shindo, či režisér a scénárista Daisuke Ito...(28.5.2010)

 • MikO_NR_1909
  ****

  Tak v prvom rade sa nejedná o žiadny informačno-hujerský životopis ani faktografickú enklávu Mizogučiho diel. Žiadne dynamické súznenie filmov a okamžitých rozhovorov, postrehov a spätnej revízii. Šindóv príspevok je znakom jednak vzdania holdu a prerozprávania situácií a ťažkých životných údelov preživších a ľudí, ktorí o veľkom režisérovi (a jeho doslova civilnom a pretrvávajúcom utrpení či tvorcovskému krédu) vedeli a chceli sa o ne podeliť. Preto je taký nenásilný, s dlhými exkurzmi a zaujímavými posolstvami z uhla, o ktorom by som pred pozretím rozhodne nečakal, o to viac potešili. Vôbec nie je určený divákovi, ktorý majstrove filmy nepozná, nemá prejdenú základnú históriu japonskej kinematografie, či schopnosťou kultúrnej adaptability a porozumeniu ich umeleckému cíteniu.(30.4.2016)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace