Slavná bláznivá komedie se hned po uvedení v kinech v roce 1961 stala kultovním sovětským filmem, který dodnes neztratil nic na své originalitě a zábavnosti. Posádka sovětské lodi převáží z rovníkových tropů do Oděsy neobvyklý a velmi drahý náklad – párek lvů a deset tygrů. Všechno ve statném provedení. Jako krotitel je povolán jistý Šulejkin, ze kterého se ale po chvíli vyklube obyčejný obchodník. Vzácný náklad by se i přesto podařilo dopravit bez větších problémů do cíle, kdyby na palubě nebyl jeden nezvaný host – škodolibá opice, která vypustí šelmy z klecí. A na palubě se začnou dít věci, o kterých se posádce nezdálo ani v těch nejčernějších snech. Pruhovaná plavba začíná! (oficiální text distributora)

Amonasr

U téhle komedie jsem se kdysi skvěle bavil v kině už jako dítě. Teď, když jsem si ji přehrál v originále na internetu, jsem se výborně bavil zas, i když jsem se smál možná trochu jiným gagům než tenkrát. Ovšem jak některé scény s těmi lvy a tygry mohli natočit v době, kdy ještě neexistovaly počítačové triky, to mi není jasné. A Margarita Nazarova jako skutečná krotitelka se ukázala být i docela schopnou a k tomu pohlednou herečkou. ()

Kkahunaa

Lehká veselohra o námořní plavbě, která se zvrtne díky neobvyklým zvířecím pasažérům. Aneb… jak jeden šimpanz dokáže neskutečné věci, tygři umí plavat a posádka je naprosto ztracená. V této sovětské komedii exceluje v hlavní roli Evgenij Leonov, který již zde projevil svůj herecký um. Dále je zajímavé nezvyklé použití barevných “prolínáček”, oddělující jednotlivé scény. ()

evangelik

Když jsem ten film viděl poprvé (někdy před 45 roky), vzpomínám si, že se mi jako malému klukovi hrozně líbil. Do paměti se mi ale vryly jenom 2 scény: jak soudružka kantýnská dělá ty tygří otisky tlap po palubě a úprk plážových rekreantů před plavajícími tygry. Při současném sledování by to docela šlo, bezpochyby je to vtipné, akorát strašně ruší to oslovení "soudruhu" a "soudružku". To tak strašně trhá uši. Dřív nám to ale asi nevadilo. Vyjádří se k tomu někdo, kdo už v první třídě říkal paní učitelko? ()