Pruhovaná plavba

• slovenský

Pruhovaná plavba

Komedie

Sovětský svaz, 1961, 84 min

Těžké hodnocení... Na jednu stranu slušný scénář, skvělé herectví a občas skutečně geniální vtipy, na druhou stranu se při vytváření humoru místy až moc tlačí na pilu a některé scény působí téměř slaboduše. Slaboduchost a přehánění je ovšem vysvětleno - a velmi chytře - tím, že jde o vyprávění jistého Šulejkina, přičemž když Rus vypráví příběh, strašně rád přehání a možná i "trochu" fabuluje. "Možná to tak bylo, a možná ne..." Jistě, že tento film lze jen těžko srovnávat se skvosty, jakými jsou třeba Tarkovského Anrej Rublev, ale na druhou stranu, "Pruhovaná plavba" určitě patří k nadprůměrným počinům sovětského filmu... Mimochodem, setkáme se zde s prakticky totožným režijním i hereckým přístupem, jaký představuje v našich luzích a hájích tolik oblíbený Mrazík. Se všemi klady i zápory, které sovětská filmová "sborná" představuje... Celkový dojem: 65%(4.12.2008)

• Campbell

No nevím zvířata jsou sice fajn, ale ty vtipy mi tedy jako vtipy moc nepřišli. Hlavně finální scéna kde jsou tygři mimo klec tak jsem se ani nepousmál. A ta ženská a ten její jekot mě dost vytáčel. Ale zase oceňuju odvahu do těch zvířat kopat a křičet na ně. A dokonce na to že film měl něco kolem 80 minut tak se fakt táhl. Bohužel jsem se celkem těšil ale dostal jsem zoufalou nudu s pár světlými momenty.(12.12.2010)

• Subjektiv

Se zvířátky jsou trable, ale když je necháte řádit ve filmu a na konci televizních novin, úspěch je zaručen. Vždyť je s nimi legrace, jsou chlupatá a ta sladká lidoopička co provádí ty roztomilé rošťárny... Mohla by si spolu s tygříky podat ruku se zajícem Zazou, krom toho stylu konce padesátých let se konečně ničím neliší. Dementní, včetně lidské posádky. Silná *(23.7.2009)

Ruská kinematografie komediemi zrovna neoplývá, tak je třeba ocenit tento nápaditý humorný příběh, působící místy jako groteska. Krásná zvířata a legrace úměrná možnostem, protože pracovat s takovými šelmami volně mimo klece muselo být velmi těžké a řekla bych i životu nebezpečné. Herecky to nebylo špatné i když tam zřejmě muselo účinkovat víc drezérů a chovatelů zvířat než herců. Film jsem viděla po dlouhých letech a docela jsem se pobavila.(16.5.2014)

• Radko

dav110 uvádza v komentári, že "kde proti všem zákonitostem tygři plavou, a to stylověji než Michael Phelps". Tak milý dav, rozhodne to nie je proti všetkým zákonitostiam, ale plne v súlade s nimi. Tygri totiž patria k vynikajúcim plavcom, schopným preplávať aj niekoľkokilometrové vzdialenosti. Toto ale nič nemení na tom, že film ponúka vskutku len veľmi jednoduchú a nepríliš vtipnú zábavu. Crazy komédia nasilu. Také Sovietom nikdy príliš nešli. Svet namaľovaný farbami ideálu všeobecnej slobody. Exotické destinácie, oslobodené šelmy. Loď: moria a diale. Kabriolet idúci stredom bulváru. Humor je síce oslobodený od ideových narážiek, no pôsobí veľmi dementne. Takže odideologizovanie námetu žiadnou výhrou nebolo.(3.11.2015)