Nad zemí

(festivalový název)

Od Eliase se očekává, že bude nejen výborným studentem, ale jako syn nejbohatších velkostatkářů v Zillertalu také brzy převezme rodinnou farmu a majetek. Tlak okolí neustojí a upadá do deprese, která ho na několik týdnů upoutá na lůžko. Když se mu pomalu vracejí síly, pošle ho otec do Märzengrundu, na vysokohorskou pastvinu, o kterou se má starat. Když si ho však rodina po půl roce přijde vyzvednout, Elias se odmítne vrátit. Až po čtyřiceti letech ho vážná nemoc donutí vrátit se do civilizace. Nad zemí je pravdivý a dojemný příběh mladého Eliase, který se na konci 60. let 20. století obrací proti devízám společnosti orientované na zisk a volí radikální život v souladu s přírodou. Film se zabývá palčivými otázkami naší společnosti: v jakém světě chceme žít, jakým hodnotám se chceme přizpůsobit a jaký je vztah mezi individuální svobodou a společenským konformismem? (Das Filmfest)

Detektiv-2

Příběh kluka, který utekl před lidmi a systémem do hor, je velmi zajímavým námětem. Zpracování a vyprávění událostí je vedeno klidným dramatem, ale jednání postav z rakouského venkova má hořké důsledky. Ztvárnění Eliase je vynikající a nutí vás prožít si strasti, kterými si musí projít. Hory jsou vysvobození. Výprava je minimalistická, ale do filmu naprosto sedící. Děj teče jako horský potok. Místy v poklidu a jindy zase graduje a hučí. Zvuky přírody, zvěře nebo ticho hor velmi dobře doplňující celý film. ()