Reklama

Reklama

Zkouška pilota Pirxe

  • Polsko Test pilota Pirxa (více)

Obsahy(1)

Na základě tajného vládního projektu je na kosmickou loď umístěn robot, který má prověřit chování a schopnosti lidí v krajních situacích. Velitel lodi Pirx musí řešit konflitky a podezření mezi posádkou, která o experimentu oficiálně neví, ale leccos si domýšlí. Konfliktní situace nakonec vyústí do stavu, kdy lodi a celé posádce hrozí zánik. Socialistická odpověď na sci-fi žánr zejména americké proveniece sbírá některé nápady z filmů ALIEN či STAR WARS, ačkoliv byla natočena na náměty povídky slavného polského sci-fi autora Stanislawa Lema. Klade však především důraz na morální vlastnosti postav, čímž se prostředí sci-fi poněkud vytrácí. (Robbi)

(více)

Recenze (44)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Tak tu by sm už vážne privítal modernú adaptáciu. Skúška Pilota Pirxa rieši už dobou veľmi otrepanú tému človek vs. robot, takže dnes u nového diváka nevzbudí taký záujem ako svojho času. Film, čo sa týka technickej stránky, značne zostarol a jeho interiéry a na kolene robené efekty pôsobia celkom zatuchnuto. Zoberme si, že v tom istom roku vznikol Votrelec. Je potom otázka, či môžeme porovnávať neporovnateľné, ale zase prečo by nás to ako divákov malo trápiť. Solídna hard core sci-fi, ktorá sa zrejme verne drží predlohy, pretože celá story nepôsobí príliš filmovo. Ale dnes by sa dala elegantne zahrnúť do hodky v Black Mirror. ()

Sandiego 

všechny recenze uživatele

Z filmu je cítit kvalitní předloha, zachována alespoň v dialozích, a i téma je velmi nosné. Škoda jen málo vynalézavé režie, jež se uvede dosti nezáživnou úvodní půlhodinou s dost nezvládnutou a přetaženou scénou s vražídícím náklaďákem a lá Duel, poté už je to jen lepší a dokonce se daří vytvářet napětí a šokující scény. Výprava a triky jsou skutečně dnes již předpotopní a výrazně ruší, především vedle vážné až filosofické zápletky provedení působí až znevažujícím dojmem. Dost mě pobavilo vykreslení kapitalistického světa s pochybnou diskotékou, hrozivými mrakodrapy doprovázenými dunivou hudbou a lá osudové bubny v Za volantem nepřítel, a hlavně rekonstrukce dobového Mcdonalds s šikmookou prodavačkou! Jako žánrová rarita film za to rozhodně stojí, ale i díky Lemově předloze rozhodně nejde jen o resuscitovanou vykopávku. ()

Reklama

iolaos 

všechny recenze uživatele

...........uz jen proto, ze se ceskoslovenska kinematografie nezmohla ani v jednom jedinem pripade na sci-fi takoveho rozsahu jako v Testu pilota Pirksa.., a prezravala nas nesmysly typu Akce Bororo aj..... nedovolim si hodnotit toto sympaticky skromne dilko mene nez ctyrma*....rad uvitam v mem playeru dalsi Piestrakovy pociny, tato raritka stala za to. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Není to vyloženě špatné. Pravda, ty efekty jsou sakra slabé, stejně jako pár hereckých výkonů, pak je tu i hromada divných střihů, z nichž nejvíc mě dostal ten úplně na konci, myslím ten prostřih na závěrečné titulky a veškeré filozofování tady vyznívá... jak to nejlíp popsat - strašně jednoduše? Líp to asi popsat nedokážu. Jo, a ze začátku mi vadila i kamera, protože působila poněkud televizně. Zase ale na tu druhou stranu musím uznat, že mě ten film nenudil a příběh to mělo zajímavý. Tak jako tak to ale v hodnocení vidím na čistý průměr. Víc nebo míň si to nezaslouží. 3* ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Pro mne těžké zklamání. Že triky jsou televizní a papundeklové, případně modýlkové, to dokážu odpustit, přece jen socialistický film 70. film, tam nečekám triky jak ze Star Wars. Ale on úplně chybí temporytmus samotného filmu, je prostě špatně vystavěný, některé střihy jsou tragické. Některé dlouhé scény to zabíjejí, akční jsou sice hezké, ale jak z Bonda a nehodí se sem. A nakonec celá myšlenka Lemovy povídky je jen tak nějak odbytě nakousnutá a oddeklamovaná. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (6)

  • Letoun Pan Am, odvážející na začátku filmu umělého člověka, je Boeing 707. Jeho označení „Clipper Queen of the Sky“ měl o něco později jiný stroj americké společnosti Airbus A 310, který aerolinky provozovaly v letech 1980–1984, poté byl prodán společnosti Delta. (Robbi)
  • Vrtulník společnosti United Atomic Laboratories, který sleduje Pirxe v horách, je sovětský stroj Mi-2. Pirx tam řídí Ford Mustang Cabriolet 1967, kamion s návěsem Atlantic-Pacific Lines, určený k jeho likvidaci, je Volvo F89 z roku 1972. Nastražený bagr pak sovětský ChTZ S-100 (ЧТЗ C-100), vyrobený v roce 1958. Helikoptéru Mi-2 používá i OSN pro pracovníka public relations společnosti Cybertronics Research Laboratory McGuirra. (Robbi)
  • Záběry crash testů během projevu pracovníka OSN jsou převzaty od automobilky Mercedes, můžeme zde rozpoznat typy 190, 220 a 220 Coupé SS. (Robbi)

Reklama

Reklama